5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Európai Bizottság befejezte az uniós tagállamok földgázellátásának átvilágítását, és arra jutott, hogy a lehető legrosszabb forgatókönyv esetén, ha a tagországok együttműködnek, minden állam képes lenne ellátni védett fogyasztóit - derül ki a csütörtökön közzétett jelentésből.

A bizottság azt vizsgálta, mi történik abban az esetben, ha 6 hónapon át egyáltalán nem érkezik földgáz az Európai Unió tagországaiba Oroszországból, sem Ukrajnán keresztül, sem más útvonalon. Ha a tél nem hidegebb az átlagosnál, és a tagállamok segítik egymást, szabadon, piaci alapon engedik áramolni a gázt egymás között, akkor a védett fogyasztókat minden tagállam képes ez idő alatt ellátni energiával.

Törődj magaddal?

Abban az esetben, ha nem működnek együtt, és minden ország kizárólag önmagával törődik, elzárja a többi tagállamba vezető gázcsapokat, beavatkozik a piac működésébe, akkor is egyedül Észtország kerülhet csak olyan helyzetbe, hogy nem képes minden védett fogyasztót ellátni.

A bizottság által az Európai Parlamentnek és a tagállamok szakminisztereit tömörítő tanácsnak címzett közleményből az is kiderül, hogy a modell az árak alakulásával nem számol külön, de megállapítja, hogy ha más forrásból kell pótolni a kieső orosz földgázt, az az árak emelkedéséhez vezet. Ugyanakkor a bizottság név nélkül nyilatkozó szakértői a tagállamok közti együttműködés fontossága mellett éppen a piaci folyamatok érvényesülésének szükségességét hangsúlyozták, mondván: az áremelkedés önmagában a kereslet mérséklődését váltja majd ki, valamint indikátorként szolgál, hogy hol van a legnagyobb szükség az energiára.

Ha hidegebb lenne a tél

A bizottság egy olyan forgatókönyvet is megvizsgált, amely februárban, egy kéthetes periódusban a szokásosnál hidegebb időt feltételez, és kiszámolta, hogy a legkitettebb országok a legnagyobb szükséglet mekkora hányadától esnének el az Oroszországból érkező földgáz nélkül.

Az unióban Bulgária és Finnország a legkitettebb, mindketten teljes gázellátásukat elveszítenék. Ám a brüsszeli szakértők igyekeztek nyomatékosítani, hogy Bulgária már nem olyan elszigetelt, mint a 2009-es gázhiány idején, Finnország pedig viszonylag rövid idő alatt át tud állni valamilyen más energiaforrásra, például biomasszára.

Bajban lennének az észtek

A legkitettebb uniós országok emellett még Észtország, amely szükségletének 73 százalékától esne el, Litvánia, amelynek 59 százalékot kellene máshonnan pótolnia, míg Magyarország, ahol a legnagyobb fogyasztású hónaphoz képest 35 százalékos hiánnyal kellene számolnia. Mindezeknél kisebb hiánnyal kellene megbirkóznia Görögországnak, Horvátországnak, Lettországnak, Lengyelországnak, Romániának és Szlovéniának.

Uniós szinten a tagállamok földgázszükségletük 29 százalékát tudják saját forrásból fedezni, a legnagyobb beszállító Oroszország és a Gazprom, amely a szükségletek 22 százalékát fedezi. A bizottság számításai szerint a teljes uniós gázszükséglet körülbelül 4,8 százalékát nem lehetne máshonnan földgázzal pótolni, ha az orosz gázszállítás teljes mértékben leáll.

Nekünk ezt kellene tenni

Most ennyi gázunk van

Az MVM néhány napja közölte, október elején a tárolók töltöttségi szintje megközelíti a 65 százalékot, ami már 38 százalékkal magasabb a tavalyi legmagasabbnál. A betárolt 4 milliárd köbméter földgáz képes kielégíteni a hazai téli fogyasztás mintegy kétharmadát. Tavaly a legmagasabb töltöttségi szint 2,831 milliárd köbméter volt. Részletek >>>

A bizottság a stresszteszt után ajánlásokat is tett az egyes tagállamoknak. Magyarországnak ezek szerint átláthatóbbá kellene tennie energiaszektorát, valamint a tervek szerint, január 1-től hivatalosan is üzembe kellene helyezni a Szlovákia és Magyarország közötti összeköttetést. Emellett Magyarországnak megállapodásokat kellene kötnie a szomszédos országokkal, hogy az összeköttetéseket piaci feltételek mellett minden irányba szabadon lehessen használni, illetve ellátási vészhelyzet esetén szolidaritási alapon is.

A bizottság általános ajánlásokat is címez az uniós tagállamoknak, például, hogy rövid távon tegyék lehetővé a földgázpiac működését, maximálisra növeljék az összekapcsolódások kapacitását, és hárítsák el az akadályokat a földgáz áramlásának útjából, optimalizálják a tárolókapacitások használatát, időben valósítsák meg a tervezett infrastrukturális beruházásokat. Emellett Brüsszel a gázellátás biztonságát szavatolni hivatott irányelvben lefektetett ellátási szabványok alkalmazását szorgalmazza, illetve annak operatív előkészítését, hogy szükség esetén a tagállamok át tudjanak állni más energiaforrásokra. A bizottság szerint a tagállamoknak rövidtávú energiahatékonyság javító és keresletmérséklő intézkedéseket kellene hozniuk. Mindemellett az Európai Bizottság a regionális együttműködés továbbfejlesztését, az átláthatóság növelését tartaná kívánatosnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – Miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
Makro / Külgazdaság Négy évig felhőtlen lesz az ég a gazdaság felett, legalábbis a Pénzügyminisztérium szerint
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 19:35
Ezt ígérte a kormány a Brüsszelhez elküldött Konvergencia Programban.
Makro / Külgazdaság Erre senki nem számított a pénzügyi világban!
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 16:34
Noel Quinn, a HSBC csoport vezérigazgatója öt év után váratlanul bejelentette, távozik a bank vezérigazgatói székéből.
Makro / Külgazdaság A fogyasztás fellendülése lehet a gazdasági növekedés alapja
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 15:22
Az MBH Bank értékeli az első negyedéves GDP-adatokat.
Makro / Külgazdaság Földön, vízen, levegőben: megújítják az ukránok az európai közlekedési kapcsolataikat
Mester Nándor | 2024. április 30. 15:01
Ukrajna számára létfontosságú, hogy minden lehetséges módon eljuttassa mezőgazdasági terményeit az export célországaiba Európában és azon kívül is, felhasználva a közúti kapcsolatrendszert, valamint a folyami és a tengeri kikötőket is. A közvetlen személyforgalom vasúton fejlődhet, de új buszjáratok is megjelenhetnek a nyugat-ukrajnai városok és Kijev bevonásával. Mindehhez persze pénz kell, apróbb részletekben már sikerült is szerezniük.
Makro / Külgazdaság "Befagyott" a német munkaerőpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:55
Majdnem 6 százalékos a munkanélküliség Németországban. 
Makro / Külgazdaság Rombolásra készül Trump, ha megválasztják
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 12:01
Donald Trump hatalomra kerülése a novemberi elnökválasztás nyomán egyértelműen több lenne kormányváltásnál – derül ki amerikai elnök ígéreteiből. 
Makro / Külgazdaság Olcsóbban jönnek az élelmiszerek
Privátbankár.hu | 2024. április 30. 08:51
A magyar ipar termelői árai lejjebb mentek éves szinten. Az élelmiszereknél majdnem 7 százalékos a csökkenés. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG