A ZEW gazdaságkutató intézet és a Crédit Suisse (CS) bankcsoport által közösen készített, szokásos havi felmérés tanúsága szerint a következő hat hónapra vonatkozó várakozásokat tükröző üzletihangulat-index 5,9 pontra csökkent a júniusi, 28 havi csúcsot jelentő 19,4 pontról. Tavaly júliusban mínusz 5,4 ponton állt az index értéke.
Az aktuális üzleti környezet megítélését jelző mutató is romlott, a júniusi 6,2 pontról 0 pontra esett. Tavaly júliusban mínusz 21,6 ponton állt ez az érték.
A mutató 0 pont feletti értéke a gazdasági kilátások javulását, 0 pont alatti értéke pedig romlását jelzi. Az előzőnél alacsonyabb érték arra utal, hogy a felmérésben megkérdezett pénzügyi elemzők véleménye kedvezőtlenebbé vált.
A küszöb eltörlése óta ilyen
A svájci üzletihangulat-index értéke erős kilengéseket mutatott azóta, hogy a svájci nemzeti bank tavaly januárban váratlanul eltörölte a frank 1,20 euróban rögzített árfolyamküszöbét.
Az index értéke mínusz 73 ponton tavaly februárban érte el mélypontját, a maximumát pedig a júniusi 19,4 ponton, amelynél nagyobb értéket utoljára 2014 februárjában mértek, akkor 28,7 ponton állt a mutató.
Elintézte a Brexit a gyors javulást
A Crédit Suisse által júliusban megkérdezett elemzők már nem számítanak arra, hogy a svájci gazdaság teljesítménye gyorsan javul. Valószínűleg a Nagy-Britannia európai uniós tagságáról tartott és kilépést támogatók meglepetésszerű győzelmével végző júniusi népszavazás az egyik oka annak, hogy az elemzők borúlátóbbakká váltak a gazdasági növekedés kilátásait illetően.
A megkérdezettek 80 százaléka arra számít, hogy a rövid távú kamatráták nem változnak Svájcban, de a júniusi 0 százalékról 20 százalékra emelkedett azoknak az elemzőknek az aránya, akik immár emelkedést várnak.
A svájci felmérés eredményei nem okoztak meglepetést, mivel a ZEW kedden közzétett felmérése már azt mutatta, hogy a Brexit miatt a vártnál jóval erősebben romlott az üzleti hangulat Németországban és az euróövezetben is júliusban.