Orbán Viktor miniszterelnök a Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) vezetőivel folytatott csütörtöki megbeszélésen közölte: a kormány célja, hogy Magyarország Európa legversenyképesebb termelési központjává váljon, amihez elengedhetetlen a foglalkoztatás növelése, majd hozzátette, hogy a kabinet nem tér le az államadósság-csökkentés útjáról.
A Magyar Európai Üzleti Tanács az Európai Gyáriparosok Kerekasztalának 1998-ban alakult magyarországi üzleti tanácsa. A HEBC tagjai az alábbi vállalatok magyarországi elnökei, illetve vezérigazgatói: ABB, AkzoNobel, BT, Electrabel, Electrolux, Ericsson, MOL, Nestlé, OMV, Philips, SAP, SKF és Suez Environnement. |
A kormányfő szavait szóvivője, Szijjártó Péter idézte a budapesti találkozó utáni sajtótájékoztatón, közölve: a tárgyaláson megállapodás született arról, hogy létrejön egy konzultációs iroda - a Miniszterelnökség és az üzleti tanács munkatársaiból -, amely szervezeti keretet biztosít majd a folyamatos egyeztetéshez. A jelenlegi gazdasági folyamatokból látható, hogy a dél-német ipar és a közép-európai országok gazdasága összenőtt, ami egy mélyebb együttműködést jelent az oktatásban, szakképzésben és felnőttképzés területén egyaránt. A miniszterelnök szóvivője példaként említette a közelmúltban felavatott Mercedes-gyárat.
A tizenöt, Magyarországon működő multinacionális vállalat felső vezetőit tömörítő tanács irányítója, Kerekes László a tájékoztatón elmondta, a megbeszélésen három fő területet neveztek meg, amely szerintük szükséges az ország versenyképességének javításához: a vállalatoknak biztosított kiszámíthatóság, a forint stabilitása és az ország jó nemzetközi megítélése. Mint mondta, a beszélgetés során szó volt az országstratégiáról, a gazdasági élet kifehérítéséről és a humán tőke fontosságáról is.
Kerekes László kiemelte: azért kértek a konzultációs lehetőséget a miniszterelnöktől, mert nekik, mint magyarországi befektetéseket irányító üzletembereknek a szerepük van a magyar gazdaság fejlődésében. A tanács irányítója hozzátette, hogy a kormányzati tervek megismerésével szerintük segítséget tudnak nyújtani adni abban, hogy az elmúlt időszak gazdaságpolitikai intézkedéseiről alkotott nemzetközi vélemények kedvezőbb irányba változzanak.
Szijjártó Péter az IMF/EU-konzultációval kapcsolatban azt is közölte, hogy a kormány bármely percben vagy bármely másodpercben készen áll arra, hogy megkezdje a tárgyalásokat a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és az Európai Unióval. Kiemelte: a kormány érdeke az, hogy minél előbb megkezdjük a tárgyalásokat", és hogy azok mihamarabb megállapodással záruljanak. A miniszterelnök szóvivője hozzátette, hogy Magyarország makrogazdasági adatai egyértelműen biztatóak.