A francia hatóságok éppen két nappal a téli szezon kezdete előtt jelentették be, hogy erősen korlátozzák az országba való beutazást a Nagy-Britanniából érkezőknek. A szigorú szabályozás értelmében britek csak átutazóban, halaszthatatlan munkaügyben, orvosi kezelésért, esetleg közeli hozzátartozójuk temetésére léphetnek be Franciaországba. A korlátozások vonatkoznak a korábban lazábban kezelt oltottakra is.
„Ez katasztrófa – érzékeltette a helyzet súlyosságát a Val d’Isère-i síterep igazgatója, Christophe Lavaut a Reutersnek. – Nincs olyan vállalkozás egyetlen szektorban sem, amely kibírná, hogy két nap alatt elveszti vásárlóinak 42 százalékát.”
Ugyan Lavaut megérti, hogy a kormánynak mindent meg kell tennie az omikron terjedésének lelassítására, azt is hozzátette, állami segítségre lesz szükség a helyzet kezelésére.
A problémákat súlyosbítja, hogy míg a francia gazdaság többi szektorának év közben volt ideje összeszednie magát a tavalyi nehéz év után, a síelőkre számító vállalkozások a tavalyi teljesen elmaradt szezonban felhalmozott veszteségeiket tervezték valamennyire pótolni idén.
A síterepek érdekvédelmi szervezetének vezetője, Jean-Marc Silva szerint a britek képivselik a legnagyobb arány a külföldről érkező síturisták között, az összes vendég 9 százalékát adják a szigetországból érkezők. A bevételek szempontjából még nagyobb az arányuk, ugyanis a britek nemcsak szállásra és síbérletre költenek, hanem mindenféle egyéb programokban is szeretnek részt venni, esténként pedig a bárokat, kocsmákat is elárasztják. „Jóval többet költenek, mint mások. A legtöbbet hozzák ki az ittlétükből.”
Egyes síterepeken az átlagosnál jóval nagyobb arányban képviseltetik magukat a brit turisták, Val d’ Isère mellett például Alpe d’Huez-ben is 25 százalék felett szokták ők megtölteni a pályákat. Az itteni turisztikai iroda vezetője, François Badjily abban reménykedik, az ünnepi időszakban még nem lesz annyira súlyos a helyzet, mert ilyenkor elsősorban a hazai vendégek érkeznek nagy számban. „Januárban viszont, amikor a franciák nem szoktak szabadságra menni, nagy ütést fogunk kapni.”
A La Manche túloldalán sem csak a síelni vágyókat érinti rosszul az új szabályozás. Az ABTA brit turisztikai szövetség ügyvezetője, Mark Tanzer szerint „pörölycsapásként sújtott le a szigorítás a téli turisztikai üzletágra”.
Azt egyelőre nem tudhatjuk, a magyar turisták meddig utazhatnak be szabadon Franciaországba, mindenesetre lehet, hogy január elején érdemes rápillantani, milyen last minute ajánlatokat kínálnak a francia szálláshelyek és síterepek – lehetséges, hogy még a kevesebbet költő magyar síelőket is tárt karokkal fogadják majd a Francia-Alpokban.