Tulajdonképpen senkit nem érhetett meglepetés a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerda reggel közzétett adatai láttán. Legalábbis a tényt illetően. Az viszont már minden kívülállót földhöz vágott, hogy a bruttó hazai termék (GDP) 2024 harmadik negyedévében 0,7 százalékkal maradt el 2023 azonos időszaki értékétől, és ugyanennyivel csökkent az előző, idei második negyedévhez képest – értékelt laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor.
Nemhogy nem teljesül tehát Nagy tavaly év végén bedobott 4 százalékos gazdasági növekedési prognózisa, de se annak idén tavasszal 2,5 százalékosra, majd szeptember végén már 1,5 százalékosra lefarigcsált új célszáma se. Háromnegyedév után 0,7 százalékos plusznál tartunk, ami azt jelenti, ahhoz, hogy összejöjjön a 1,5 százalék, a negyedik negyedévben több mint 2 százalékos pluszt kéne produkálnia a GDP-nek.
Az idei harmadik negyedév összgazdasági teljesítményének visszaeséséhez a nemzetgazdaság közel egyharmadát kitevő mezőgazdaság, ipar és építőipar együttes teljesítménye hozzávetőlegesen 2 százalékponttal járult hozzá.
A KSH az előzetes adatközlés gyorstájékoztatójában általában kevés részletet oszt meg a mögöttes folyamatokról. Amit azonban megtudhattunk a mostani tájékoztatóból, az komoly aggodalomra ad okot – hívja fel a figyelmet Virovácz Péter, az ING Bank vezető közgazdásza.
Kérdés, a háromnegyedéves adatok láttán a gazdasági növekedést gyakorlatilag mindenáron – ám mint láttuk, eddig sikertelenül – hajszoló kormányzat fokozza-e a nyomást a Magyar Nemzeti Bankra, hogy a jegybanki alapkamat csökkentésével adjon stimulust.
Ami az idei év egészére várható GDP-növekedést illeti, az ING Bank vezető közgazdásza szerint már nem arról kell beszélnünk, hogy miként érhető el a 1,5 százalékos növekedés, hanem annak kell szurkolni, hogy elérhető legyen a 0,5 százalék. Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője úgy véli, az idei évben inkább az 1 százalék közeli gazdasági növekedés a reális, azonban ennek is feltétele, hogy a negyedik negyedévben már érdemben bővüljön a gazdasági teljesítmény a megelőző 3 hónaphoz viszonyítva. Az Ersténél a mostani adat beérkezéséig 1,4 százalékos bővülést várt, ám a részletek ismeretében revideálják majd az értéket, ami valahol 0,5-1,0 százalékos sávban lehet – közölte Nagy János makrogazdasági elemző. Az MBH Bank pedig azt jelezte, hogy a GDP bővülése szerintük valószínűleg az 1 százalékhoz lehet közelebb, és arra is mutatkozik valós esély, hogy az 1 százalékot nem fogja végül elérni.
A harmadik negyedéves GDP-adatról és a magyar gazdaság helyzetéről, kilátásairól is elmondja véleményét a csütörtökön 15 óra 30 perckor kezdődő Klasszis Klub Live-rendezvényünkön Pogátsa Zoltán közgazdász, szociológus. A teljesen ingyenes online adásban Ön is felteheti kérdéseit, ehhez elég csak az alábbi linken regisztrálni: