Marianne Thyssen foglalkoztatásért, szociális ügyekért, munkavállalói készségekért és mobilitásért felelős belga uniós biztost (b) fogadja Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a V4+4 kohézióért felelős miniszterei informális találkozóján Forrás: MTI / Koszticsák Szilárd |
Az Európai Unió állampolgárainak abban az országban jár az ellátás, ahol dolgoznak és fizetik a járulékot – mondta az Európai Bizottság foglalkoztatási és szociális biztosa. Marianna Thyssen így reagált arra az osztrák indítványra, miszerint az Ausztriában dolgozók, köztük számos magyar is, alacsonyabb családi pótlékot kapna, ha gyermeke az anyaországban, például Magyarországon él – írja a Világgazdaság.
Bár az EB biztos nem mondta, hogy kötelezettségszegési eljárás indul Ausztria ellen, ha a bécsi törvényhozás elfogadja az indítványt, ugyanakkor jelezte: megfelelően reagálnak, ha az uniós normákba ütközik.
Thyssen a 2021-től induló uniós költségvetési ciklussal kapcsolatban elmondta, csökken a szociális alap forrása, ezért hatékonyabb felhasználásra van szükség. a kiküldött dolgozókra vonatkozó uniós szabályokat néhány hónap múlva rögzíthetik. Jelenleg is egyeztetnek a szállítmányozási ágazatra vonatkozó előírásokról is, számos magyar céget ugyanis versenyhátrányba hozott az a korábban bevezetett intézkedés, amely egységes bértarifát szabott meg az ott tevékenykedő kamionsofőrök esetében.
Az uniós biztos tárgyalást folytatott Varga Mihállyal, aki elmondta: a magyar kormány számára elfogadhatatlan, hogy az Európai Bizottság javaslatcsomagja bonyolult ellenőrzési és adminisztratív kötelezettséggel sújtaná a magyar fuvarozókat, versenyképtelenné téve így azokat. A magyar álláspont szerint a járművezetők nem minősülnek kiküldött munkavállalóknak, munkavégzésük része, hogy országhatárokat lépnek át, ezért a kiküldetési irányelv nem terjeszthető ki a szektorra.
Az osztrákok lemásolnák a német csodát – mi vár a kint dolgozó magyarokra? Németországban csak most kezdődnek az újabb koalíciós tárgyalások, Ausztriában már megalakult a koalíció, de a munkaerőpiac mindkét helyen érzékeny pont. A németeknél a határozatlan idejű szerződések megszüntetése és az egészségügy átalakítása van napirenden, az osztrákoknál a munkanélküli segély csökkentésével ösztönöznének munkára. További részletek >>> |