Tiltakozik és javaslatokat tesz az Akadémia
Az újonnan alakult Innovációs és Technológiai Minisztérium saját hatáskörbe vonná a Magyar Tudományos Akadémia kutatás-fejlesztési forrásaival kapcsolatos döntéseit. 2019-ben az összesen kb. 40 milliárd forintos MTA költségvetési alap-előirányzatból 28 milliárd forint kerülne át az ITM-hez. Az MTA komoly fenntartásokat fogalmazott meg a tervvel kapcsolatban, amelyet érdemi konzultáció sem előzött meg; hazai és nemzetközi kutatók is a tudomány függetlensége elleni támadásról beszélnek.
Az Akadémia a tiltakozás mellett két saját javaslatot is letett Palkovics László miniszter asztalára. Az első lényege, hogy az MTA-törvény módosítására 2018-ban egyáltalán ne kerüljön sor, és 2019-ben is nagyjából a mostani rendszerben működjön a finanszírozás - ezt a változatot preferálja az MTA. A második verzióban több a kompromisszum: eszerint az Európai Uniós és hazai kutatóintézeti pályázatok támogatása, a Lendület Program, a Kiválósági központok támogatása, a Fiatal kutatók pályázatos támogatása, illetve a Posztdoktori pályázati támogatások esetében az MTA nyitott a további tárgyalásokra azzal, hogy e pályázatok, illetve programok pénzügyi felügyelete a minisztériumhoz kerül, míg szakmai felügyelete továbbra is az MTA-nál marad.
Egyik javaslat sem fogadható el a kormány szerint
Palkovics László a Magyar Hírlapnak adott interjúban úgy reagált: az Akadémia által javasolt két megoldás nem elfogadható. "Az egyik ugyanis arról szól, hogy halasszuk el egy évvel a módosítást, ugyanakkor ez idő alatt semmi nem változna. A másik javaslat volt, hogy az intézethálózat fenntartására jutó húszmilliárd forint maradjon az MTA-nál, de ez meg azt az elvet sértené meg, miszerint a kutatásra szánt összegeket egy helyen akarjuk tervezni a jövőben" - mondta a miniszter. Szavai alapján a kormány régóta bevált módszerét választják: először elfogadják a törvényt, és csak utána konzultálnak az érintettekkel - ha a parlament elfogadja a költségvetési törvényt, elkezdjük kialakítani a kutatás-finanszírozási rendszert, amivel kapcsolatban elvileg tárgyalni akarnak az MTA-val.
Így változna a finanszírozás jövőre a kormány tervei szerint. Grafika: MTA |
Nem szólnak bele, mit kutassanak - de el kellene gondolkodni
"Csak hogy egyértelmű legyen: ez a rendszer nem határozza meg azt, hogy melyik kutató mit kutasson. Azon persze az Akadémiának el kell gondolkodnia, hogy a kutatóintézet-hálózatát a jelenlegi formában akarja-e tovább működtetni. Én mint miniszter ebbe nem szólnék bele, mint köztestületi tag azonban elmondom a véleményem, még ha nem is egyezik az Akadémia elnökségének egy része álláspontjával. Úgy látom, a hálózatot nem jól működtetjük, ezért meg kellene nézni, hogy máshol milyen megoldások vannak" - fogalmazott Palkovics László a Magyar Hírlapnak.