1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kelet-európai országoknak többet kell költeniük katonai célokra, hogy megvédhessék magukat az orosz medvével szemben.
A kelet-európai országoknak többet kell költeniük katonai célokra, hogy megvédhessék magukat az orosz medvével szemben - vonja le a következtetést az orosz-grúz konfliktusból a The Wall Street Journal Europe című lap keddi számában Max Boot, a Külkapcsolatok Tanácsa nevű amerikai intézmény neves szakértője.

Boot szerint a térség országai nem ringathatják magukat abba az illúzióba, hogy válság esetén számíthatnak az Egyesült Államokra: Amerika a múltban cserbenhagyta Lengyelországot, Magyarországot és Csehszlovákiát, most pedig "nem sokat tett" Grúziáért. A "frontállamoknak" tehát saját maguknak kell gondoskodniuk védelmi képességük növeléséről.

A szerző kifejti: az amerikai katonai támogatási stratégia eddig azt célozta - s e célt jórészt sikerült is elérni -, hogy a kelet-európai országok olyan képességeket fejlesszenek ki, amelyekkel segíthetik Amerikát Afganisztánban, Irakban és másutt. Ám a NATO-stílusú expedíciós kapacitás mellett ezeknek az országoknak most már ideje lenne mélységi védelmüket is fejleszteniük. Az Egyesült Államok úgy segítheti őket ebben, hogy nagy mennyiségben ad el nekik védekezést szolgáló fegyvereket, elsősorban hordozható rakétákat - ilyen a Stinger, a Javelin -, amelyekkel nagy károkat lehet okozni az esetleg támadó orosz légi-, illetve páncélos erőkben. Az ilyen irányú fejlesztés fontosabb lenne, mint a saját harckocsiállomány növelése vagy a vadászgépek beszerzése - véli Max Boot.

Az általa idézett adatok szerint a grúz fegyveres erők kevesebb mint 30 ezer főt számlálnak, holott az országnak 900 ezer fő a 16 és 49 év közötti - tehát hadra fogható életkorú - férfi lakossága. Lengyelországban a 7,9 millió hadra fogható életkorú férfi mellett csupán 127 266 fős a hadsereg, Magyarország pedig 1,9 millió férfit tudna mozgósítani, de csak 32 300 főt tart fegyverben - írja.

A CIA, az amerikai hírszerzés becslése szerint Grúzia 2005-ben saját bruttó nemzeti termékének (GDP) mindössze 0,59 százalékát költötte védelemre - olvasható Boot írásában. A Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézete szerint a kelet-európai országok közül egyedül Bulgária költ a GDP 2 százalékánál többet - 2,2 százalékot - védelemre. Románia esetében ez 1,9, Lengyelország esetében pedig 1,8 százalék.

Oroszországban eközben - folytatja az amerikai elemző - nem érvényesül a demilitarizálási trend. Több mint egymillió katonát tartanak fegyverben, és hivatalos adatok szerint a GDP 2,5 százalékát fordítják katonai célokra. Ha azonban ehhez hozzáadjuk a félkatonai erőkre szánt és egyéb pénzeket, akkor az összeg a GDP közel 4 százalékára jön ki, ami durván ugyanakkora, mint az amerikai katonai költségvetés GDP-részaránya.

Charles Gati: az orosz viszony az új elnök kezében
Tehetetlen a Nyugat Grúzia ügyében
Új orosz világrend? Amerika kezd félni 

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Balogh Petya: Trump a vámokkal az Amerika iránti bizalmat is kidobta az ablakon – Klasszis Podcast
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 20. 17:12
A startupper, az STRT Holding vezérigazgatója a Klasszis Podcastban elmondta véleményét a vámháborúról, arról, hogy az milyen változásokat idézhet elő, hogyan reagálhat arra Kína, s végül, de nem utolsósorban tényleg profitálhat-e abból Európa, s azon belül Magyarország. Szó esett arról, hogyan éleszthető fel a már egy ideje tetszthalott állapotban lévő hazai kockázatitőke-piac, valamint arról is, hogyan érdemes hozzáállnunk a mesterséges intelligenciához?
Makro / Külgazdaság Már repülőgépek is a vámháború áldozatául estek
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 15:21
Nem vették át, visszatért.
Makro / Külgazdaság Kezdődik a kivégzés? Csak azért, mert kínai, nem feltétlenül gagyi
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 11:33
Az elektronikai kütyükkel és más termékekkel foglalkozó amerikai kisvállalkozásokat tönkremehetnek Trump kereskedelmi háborújában, mert Kínából kell beszerezniük egy csomó mindent. 
Makro / Külgazdaság Újabb fordulat a vámháborúban – fájhat az amerikaiak feje
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 10:59
A DHL egy bizonyosnál drágább küldeményeket nem visz ki.
Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG