3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Londoni pénzügyi elemzők friss előrejelzései szerint a kínai-amerikai kereskedelmi konfliktus a világgazdaság egészében jelentősen rontja a befektetői hangulatot, és emiatt az eddig vártnál lassabb globális növekedésre számítanak a következő két évben.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő hétfőn Londonban ismertetett 37 oldalas új negyedéves világprognózisa szerint a világgazdaság növekedési üteme az idén 2,8 százalékra lassul a tavaly mért 3,2 százalékról. Ez változatlan előrejelzés, de a cég a 2020-ra szóló globális becslését 2,8 százalékról 2,7 százalékra mérsékelte, és 2021-re is ugyanilyen ütemű növekedést vár.

A globális átlagon belül a hitelminősítő Kínában az általa eddig várt 6,1 százalék helyett 6 százalékos, az amerikai gazdaságban 1,9 százalék helyett 1,8 százalékos GDP-növekedéssel számol jövőre.

A Fitch Ratings londoni elemzői hangsúlyozták: annak ellenére csökkentették a globális növekedésre szóló becsléseiket, hogy alapeseti forgatókönyvük nem számol újabb amerikai importvámok bevezetésével a kínai-amerikai kereskedelemben.

Ha azonban az Egyesült Államok mégis további vámokat vet ki a kínai importra, és Kína erre megtorló lépésekkel reagál, akkor a Fitch számítási modellje szerint a világgazdasági növekedés 2020-ban 2,4 százalékra lassul, még akkor is, ha a világ nagy jegybankjai monetáris enyhítési lépéseket tesznek.

A Fitch Ratings szerint ennek a negatív forgatókönyvnek a megvalósulása nem járna globális recesszióval, mégis a 2009-es recessziós év óta a leggyengébb világgazdasági növekedést jelentené, valamivel gyengébbet a 2012-ben - az euróövezeti szuverén adósságválság mélypontján - mért éves ütemnél is.

Lehet még rosszabb is

Ha mindezek mellé az amerikai kormány az európai autóimportra is pótlólagos vámokat vetne ki, és ha Nagy-Britannia rendezetlen módon, megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból, ez együtt jelentősen erősítené a sokkhatást és még sokkal nagyobb ütést mérne az euróövezeti gazdaságra - áll a Fitch hétfői globális elemzésében.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, az Oxford Economics ugyanezekre a forgatókönyvekre kidolgozott előrejelzésében szintén 2,7 százalékra lassuló világgazdasági növekedést vár 2020-ra, de már az idei évre is ugyanilyen ütemű globális GDP-bővüléssel számol a tavalyi 3,2 százalékos növekedés után, hangsúlyozva, hogy a világgazdaság növekedése máris érezhetően lassul.

A ház a kínai gazdaságban is folyamatosan lassuló, a tavalyi 6,6 százalék után az idén 6,2 százalékos, 2020-ban 5,9 százalékos növekedést vár.

A cég számítási modellje szerint ha az amerikai kormány valóban 25 százalékos vámot vet ki 50 milliárd dollár értékű EU-autóimportra, ahogy azt korábban kilátásba helyezte, az - az Európai Unió várható ellenlépésének hatásával együtt - 2021-ben 0,2 százalékpontnyi negatív növekedési hatással járna az uniós gazdaságban.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Drasztikusan csökkentették a slágergyógyszer árát, de így is van vele probléma
Buksza blog | 2024. november 24. 18:46
A dán Novo Nordisk gyógyszergyártó súlycsökkentő gyógyszere eddig legendásan drága volt, ám úgy tűnik, hogy a kínai piac megszerzése érdekében tudják sokkal olcsóbban is adni. Azért még így is nehéz rámondani, hogy olcsó.
Makro / Külgazdaság Két választása maradt Trumpnak: mindkettő rosszul néz ki
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 18:16
Ha Donald Trump be akarja vezetni azokat az importvámokat, amelyeket a választási kampányban ígért, akkor kereskedelmi világháborút kell kirobbantania vagy a klímaválságot kell elmélyítenie.
Makro / Külgazdaság Kell két év Donald Trumpnak, hogy kiüsse az amerikai gazdaságot
Privátbankár.hu | 2024. november 24. 16:01
Miután az infláció leszállópályára került az USA-ban, amire a Fed kamatcsökkentésekkel reagált, időbe telik, mire Donald Trump megválasztott elnök gazdaságpolitikája elérheti nem kívánt hatásait.
Makro / Külgazdaság Példátlan lépés az orosz lakosságtól
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 16:12
Alaposan belehúztak az ivászatba az oroszok, avagy lehet még többet piálni. 
Makro / Külgazdaság Nekünk is fájni fog, ha válságban marad a német gazdaság
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 14:14
Nagyon nagy baj egyelőre nincs Németországban, de egyes iparágak valóban komoly problémákkal küzdenek, és ez ránk is rossz hatással van.
Makro / Külgazdaság Komoly figyelmeztetést kapott Trump, amit még ő sem hagyhat figyelmen kívül
Buksza blog | 2024. november 23. 09:34
Van valami, ami még Donald Trump megválasztott amerikai elnöknél is nagyobb hatást gyakorolhat a választók hangulatára: az átlagemberek fogyasztásának alakulása. Ezzel pedig gond lehet.
Makro / Külgazdaság Sorra gyűlnek a kérdőjelek Orbán Viktor politikai igazgatója körül
Privátbankár.hu | 2024. november 23. 08:15
Rácz András Oroszország-szakértő közösségi oldalán tette közzé kételyeit Orbán Balázs disszertációja kapcsán. 
Makro / Külgazdaság Kelleletlen meglepetés érkezett Németországból
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 12:08
A német gazdaság az előzetes jelzéseknél kevésbé nőtt a harmadik negyedévben.
Makro / Külgazdaság Szólunk: még ma élvezze ki a tankolás örömeit!
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 10:58
Szombattól többe fog kerülni. Különösen a benzin.
Makro / Külgazdaság Tényleg ennyire jól élünk? Friss állami adat érkezett
Privátbankár.hu | 2024. november 22. 08:47
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) friss közlése szerint a szeptemberi reálbérek 9,2 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbiaknál.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG