Az ifo (ifo Institut - Leibniz-Institut für Wirtschaftsforschung an der Universität München e.V.) szerdán közzétett adatai szerint Németországban idén januárban a vállalatok 4,8 százaléka érezte úgy, hogy gazdasági túlélése veszélyben van, egy hónappal korábban ez az arány még 6,3 százalék volt.
"A gazdasági lassulás így valószínűleg nem hagy jelentősebbet nyomot vállalati fizetésképtelenség formájában" - nyilatkozta az ifo vezető közgazdásza, Klaus Wohlrabe.
A januárban regisztrált csökkenés a gazdaság minden ágazatában megfigyelhető volt. A legmagasabb arány azonban továbbra is a kiskereskedelmi szektorban van, ahol a cégek 8,3 százaléka mondta azt, hogy a túlélése veszélyben van a decemberben regisztrált 9,7 százalékot követően.
"Sok kiskereskedőnek fáj a fogyasztói visszafogottság és a magas infláció" - mondta Klaus Wohlrabe, az ifo felmérésekért felelős vezetője.
A szolgáltatók körében az arány 6,4 százalékról 5,2 százalékra csökkent januárban havi összevetésben. A szolgáltatószektoron belül a legnagyobb mértékben (12,8 százalék) a szálláshelyek aggódtak túlélésük miatt, míg a vendéglátóiparban 11,1 százalékot regisztráltak.
A feldolgozóiparban januárban a cégek 4,0 százaléka érezte úgy, hogy gazdasági túlélése veszélyben van, decemberben ez az arány 6,5 százalék volt. Sok energiaintenzív ágazat, például a vegyipar továbbra is veszélyben érzi magát: az ott regisztrált arány 10 százalék felett maradt januárban is.
2020 júniusában a koronavírus-járvány miatt 21,8 százalék volt a magukat veszélyeztetettnek tekintő cégek aránya Németországban - foglalta össze az ifo jelentését az MTI.