A keddi 20 bázispontos kamatvágással véget ért a Magyar Nemzeti Bank két éves, 490 bázispontos kamatcsökkentési ciklusa - jelentette be a jegybank elnöke a monetáris tanács ülése után. Matolcsy György azt mondta: ez az alapkamat elegendő ahhoz, hogy teljesüljön az MNB inflációs célja.
2 tized százalékponttal tehát újabb történelmi mélypontra, 2,1 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot a monetáris tanács. A Reuters korábban 18 elemzőt kérdezett, valamennyien olyan előrejelzést adtak, amelyben 10 bázispontos csökkentés szerepelt. Ehhez képest ennek a duplájáról, 20 bázispontról döntött a monetáris tanács.
A vártnál nagyobb kamatvágás megrángatta a forintot. A kamatvágás hírére hirtelen szakadni kezdett a forint, de csak rövid ideig gyengült. Hamar korrigált a magyar deviza és látványosan erősödni kezdett.
A folyamatos kamatcsökkentés miatt drágábbak lettek a támogatott lakáshitelek. Szakértők viszont arra figyelmeztetnek, hogy most kedvezőbbek ugyan a piaci hitelek, de nem szabad elfelejteni, hogy ezek változó kamatozásúak, a támogatott hitelek középtávon versenyképesebbek lehetnek, miután kiderült: a kamatcsökkentési ciklusnak vége, és akár újból emelkedésnek indulhat az alapkamat.
Az Erste Bank akár 300 millió eurót, azaz 92,8 milliárd forintot is veszíthet a devizahiteles rendezésen - közölte a bank. Szerintük a kölcsönszerződések mindig megfeleltek a hatályos jogszabályoknak. Az egyoldalú szerződésmódosítás miatt pedig ez a pénzintézet is perelni fog, akárcsak a CIB, az MKB, az OTP Jelzálogban, és az FHB bank.
Az euróövezetben 93,9 százalékra nőtt a GDP-arányos államadósság idén az első negyedévben, míg az Unió 28 tagállamában 88 százalékra – közölte az unió statisztikai hivatala, az Eurostat. A magyar államháztartás adóssága csak 84,3 százalék volt, viszont öt százalékpontos volt a növekedés, ez jelentős mértéknek számít. Most is Görögországban volt a legmagasabb, 174,1 százalék az államadósság aránya, majd Olaszország következik 135,6 százalékkal, amit Portugália követ 132,9 százalékkal. A legalacsonyabb rátát, mindössze tíz százalékot idén is Észtországban mérték, majd Bulgária következik 20,3 százalékkal, őt követi Luxemburg 22,8 százalékos aránnyal.