Jó hangulatban halvány erősödéssel kezdte a napot a forint, de sok minden múlik azon, hogy a délutáni kamatdöntést mivel indokolja a jegybank.
A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a legutóbbi ülésen a 20 bázispontos vágással befejezte, közel két éves enyhítési ciklusát. Az MNB tervei szerint jövő év végéig a jelenlegi 2,1%-os szinten marad az alapkamat. Hogy ez valóban így lesz-e, az sok mindentől függ - főleg külső hatásoktól. Az EKB bejelentett likviditásfokozó lépései segíthetnek az alacsony kamatszint fenntartásában. Ha viszont a Fed esetleg a vártnál hamarabb vagy nagyobb mértékben emelné a kamatokat, az negatívan érinthetné a magyar eszközök árazását is, ami akár az MNB-t is lépéskényszerbe hozhatja. Szokás szerint a mai döntést követő indoklásra lesz érdemes figyelni, hogy hogyan ítéli meg a jegybank a jelenlegi inflációs és gazdasági növekedési folyamatokat.
Visszatértek az érdeklődők: a legutóbbi aukció másfélszeres túljegyzése után ma újra a meghirdetett összeg háromszorosára nyújtottak be ajánlatokat az elsődleges forgalmazók az ÁKK-hoz a háromhónapos diszkont kincstárjegyekre. Már régóta vártuk, de mostanra talán megállt a hozamesés. A felkínált 40 milliárd forint értékű papírra 136,3 milliárd forint értékben érkezett be ajánlat, az ÁKK végül 10 milliárd forinttal emelte az elfogadott mennyiséget. Az aukció átlaghozama így sem emelkedett az egy héttel korábbihoz képest, újra a történelmi mélypontot jelentő 1,45 százalék lett.
Elemzők szerint a hétfői emelkedést követően korrekció várható a külföldi piacokon, így a magyar tőzsdén is. Elsősorban az OTP-részvények esésére lehet számítani, egyelőre azonban alig mozdult meg a tőzsde.
Újabb devizahiteles perekben halasztotta el a döntést a Fővárosi Törvényszék. A Raiffeisen Lízing, az EvoBank és a Takarékbank esetében is szeptemberben tudjuk meg, volt-e tisztességes kamatemelése bármelyik pénzintézetnek a devizahitelek kapcsán. Ahogy korábban, a bíróság most is elutasította, hogy alkotmánybírósági eljárást kezdeményezzen az ügyben. A Fővárosi Törvényszék egyébként ma öt bank és négy pénzintézet magyar állam ellen kezdeményezett keresetét is tárgyalja, ezek eredményéről beszámolunk. Ma az is kiderült: formai okokból elutasította a bíróság az OTP csoport tagjainak kereseteit a bíróság, ezért újra beadják azokat - még nem tudni, ezek az ügyek mikor kerülnek sorra.
Több tízezer liter, tizenkét különböző fajta ásványvíz forgalmazását tiltotta meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal, és kötelezte a gyártókat a termék visszahívására. A Nébih keddi közleménye szerint a tételeket a nitrition koncentráció és a pseudomonas aeruginosa baktérium engedélyezett határértéket meghaladó tartalma miatt kellett visszahívni. Az ásványvizek az elmúlt hónapok célellenőrzésein buktak meg a hatóságnál. Az érintett üzletláncok, együttműködve a hatósággal, a termékeket levették a polcokról.
Van egy jó hírünk, meg egy rossz. A jó, hogy szépen nőtt nálunk a gazdasági aktivitás szintje, vagyis többen dolgoznak. A rossz, hogy ezzel még mindig a sor vége felé kullogunk Európában. A 2013-as év végén 65,1 százalék volt nálunk a gazdaságilag aktívak aránya a 15 és 64 év közötti korosztályban Magyarországon, ami lényegesen magasabb, mint egy évvel korábban. A kevésbé jó hír, hogy ez az érték még mindig eléggé kevéske. Amint a grafikonon látható, ezzel csak olyan országoknál vagyunk valamivel jobbak, mint Málta, Románia, Horvátország, illetve Olaszország.