A magyar kutatók a világon elsőként bizonyították egy speciális gyógynövény kombináció koronavírust (SARS CoV-2) semlegesítő és fertőzést gátló hatásait. A mediterrán bodorrózsa (Cistus creticus) kivonat gátolja az új koronavírus szaporodását szövettenyészeteken, valamint pozitív irányban befolyásolja a vírusfertőzés által okozott kóros immunológiai reakciókat is.
Mivel az új koronavírus világszerte már több, mint 43,5 millió embert fertőzött meg és több, mint 1 millió halálesetet okozott, így a világjárvány elleni küzdelemben igen jelentős előrelépésnek számít, hogy az Európában honos gyógynövények egyedi kombinációja jelentős vírusellenes hatásokkal rendelkezik. A CMC Déli Klinika kutatócsoportja Dr. Jankovics István virológus és klinikai mikrobiológus vezetésével kimutatta, hogy a vírusszaporodás vizsgálatához elterjedten használt szövettenyészeten a Cistus creticus semlegesíti/elpusztítja az új koronavírust illetve jelentősen gátolja a szaporodását.
„Ez a speciális – a zöld majom (Chlorocebus) veséjéből származó sejtkultúra nagyon érzékeny és a SARS-CoV-2 remekül szaporodik benne. Az elért eredmények alapján ezért feltételezhető, hogy a bodorrózsa-kivonat képes lesz meggátolni a vírusszaporodást, és így megelőzi a fertőzést az emlősök légző-rendszeri nyálkahártyáján is” – mondja Dr. Jankovics István.
Az elért eredmények igazolták továbbá, hogy a bodorrózsa nemcsak hogy gátolja a vírusok növekedését, hanem egyben irányítja a vírusfertőzés által okozott kóros immunológiai reakciókat is, így csökkenti a betegség megnyilvánulási súlyosságát.
„A SARS, MERS és madárinfluenza esetében a bodorrózsa-kivonat irányítja az úgynevezett citokin vihart, tehát egy súlyos immunreakciót, amely során a megtámadott emberi szervezet immunsejteket és proteineket termel, melyek más szerveket károsíthatnak. Egyes szakemberek szerint éppen ez az immunreakció lehet a fiatal COVID-19 betegek halálának az okozója” - tette hozzá Dr. Jankovics István, a CMC Déli Klinika kutatási vezetője.
„A bodorrózsa nem csak a légúti vírusok, baktériumok bejutását és növekedését gátolja, hanem segíti az új koronavírus, az influenza és más légúti fertőzések kialakulásának a megelőzését illetve a tünetek súlyosságának a csökkentését” – hangsúlyozta az orvos igazgató.
A hatásossági és toxicitási vizsgálatok megrendelője a Fytofontana Kft. volt, amely nemcsak a tiszta bodorrózsa-kivonatot vizsgáltatta, hanem a bodorrózsa alapú oldat és az orvosi zsálya, bíbor kasvirág (echinacea pupurea), acerolok és citrusz bioflavonoidok keverékét is, amelyet évek óta sikeresen forgalmaz VIROSTOP néven.
„Önmagában azonban a bodorrózsa-kivonat gátló hatása - annak ellenére, hogy a 96 órás vírusinkubáció után is fennállt - gyengébb volt, mint a VIROSTOP szájspray esetében mért teljes gátló hatás. További kutatásokkal ezért szeretnénk megvizsgálni a többi növényi összetevő gátló hatását valamint azok egymást potencírozó, szinergista hatásait is” - mutatott rá Dr. Jankovics István.
A szuharfélék bizonyos fajait és a fent említett erős vírusellenes hatású gyógynövényeket a népi gyógyászat már az ókorban használta és megvan a helyük a modern orvostudományban is. A koronavírusos megbetegedések megelőzésében viszont ez ideig a használatukat igencsak alábecsülték.
A VIROSTOP készítmény szabadon forgalmazott, regisztrálására Magyarországon 2011-ben került sor. Mostanáig a száj- és orrsprayből mintegy 1,5 millió dobozt adtak el, amelyet eddig az influenza és egyéb megfázásos megbetegedések megelőzésére, kezelésére javasoltak, de a jövőben fontos szerepet kaphat a COVID-19 világjárvány elleni küzdelemben is.