Még a lefegyverzett Japán is hadihajót küld a kalózok ellen
Aszo Taro japán miniszterelnök pénteken utasítást adott, hogy készítsék elő japán hadihajók küldését Szomáliába a kalózok elleni fellépésre - jelentette be a védelmi minisztérium.
"Aszo Taro arra kért, gyorsítsuk fel az előkészületeket annak érdekében, hogy az önvédelmi erők minél előbb felléphessenek a kalózkodás ellen" - mondta újságíróknak Hamada Jaszukadzu nemzetvédelmi miniszter. Japánnak ugyanakkor korlátozott cselekvési lehetősége van a második világháború utáni alkotmánya miatt, amelynek értelmében a haditengerészet csak japán zászló alatt hajózó vagy japán állampolgárokat szállító hajókat védhet.
Kína még péntek reggel útnak indított három hadihajót a dél-kínai Hajnan (Hainan) szigetéről Szomália partjai felé - közölte a helyi sajtó. Évszázadok óta ez az első alkalom, hogy Kína részt vesz olyan küldetésben, amelynek során fegyveres erői az ország területei vizein kívül, a kínai partoktól messze távol harcba bocsátkozhatnak.
A három hajó - két romboló és egy ellátóhajó - különleges erőket, rakétákat és helikoptereket visz fedélzetén. Kína bekapcsolódása a kalózok elleni harcba fokozhatja a növekvő kínai katonai erő miatti aggodalmakat. A küldetés ugyanakkor próba elé állítja Kínát is, hogy képes-e együttműködni más haditengerészeti erőkkel, amelyek a világ egyik legforgalmasabb tengeri útvonalán, az Ádeni-öbölben járőröznek.
Tíz EU-tag benne van a kalózvadászatban
MTI