A londoni üzleti világ óriási várakozással tekintett az olimpiai játékok elé. A britek komoly, mintegy 17 milliárd dolláros olimpiai költségvetése messze felülmúlja Athén 10 milliárdos befektetését, de még így is elmarad a kínaiak 20 milliárdos büdzséje mögött, ami alapján a 2008-as pekingi esemény volt minden idők legdrágább olimpiája. A britek hosszú távon az ország hírnevének növelését célozták, és motiválta őket a háromszoros rendezéssel járó presztízs megszerzése is, de bíztak benne, hogy a befektetés már az olimpia ideje alatt is elkezd megtérülni az idegenforgalmi- és szállodaiparban. Az első hét adatai alapján azonban úgy látszik, reményeik rövidtávon nem igazolódnak be – mondta Horváth István, a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.
Horváth István |
A szálláshelyek többsége megemelt tarifával szerette volna értékesíteni a szabad férőhelyeket, ám május után egyre csökkent a foglalások száma, így több hotel még a tavalyi szint alá is vitte az árakat, csak hogy megtöltse az üres szobákat. A Finantial Times értesülései szerint összességében 25 százalékkal olcsóbbak a szálláshelyek most augusztusban, mint tavasszal, de ezzel sem sikerült jelentősen növelni a szállodák telítettségét.
Bár a londoni olimpia több embert vonzott, mint az előző nyári játékok helyszínei, mégis a 100 ezer látogató visszaesésnek számít az átlagos londoni 300 ezer turistához képest. A látogatók egy része azért maradt el, mert a hagyományos turisták az olimpia idején nem mennek Londonba, mert félnek a zsúfoltságtól - állítja Horváth István.
Ezt támasztja alá az is, hogy az olimpiai falun kívül a helyiek szerint kihalt a város, a főbb turisztikai látványosságok látogatottsága pedig a Financial Times adatai alapján 30-35 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly nyáron. A kulturális intézmények, mint a múzeumok és színházak is 30 százalékos visszaesést tapasztaltak.
A belváros és a hagyományos turisztikai helyszínek egyelőre nem tapasztalják az olimpiától elvárt gazdasági fellendülést, de a helyzet augusztus 12-ig még változhat. Az olimpiai gazdaságossága és megtérülése körüli elméletek, találgatások már egy ideje izgalomban tartják a gazdasági szektort. A mostani, első adatok nem túl biztatóak, de ez még nem jelent semmit. A rövid távú hatásokról néhány hét múlva lehet számot adni, viszont egy olimpia rendezésénél a szervező ország elsősorban hosszú távon gondolkodik, így leginkább 4-8 év múlva derül ki mit, hogyan csinált London 2012-ben - tette hozzá a K&H Alapkezelő befektetési igazgatója.