Demján Sándor, az Országos Takarékszövetkezeti Szövetség elnöke sajtótájékoztatót tart a budaörsi Holiday Inn szállodában 2016. június 16-án. Mellette Turi Dénes alelnök (b) és Varga Antal ügyvezető igazgató (j). MTI Fotó: Szigetváry Zsolt |
A Gránit Pólus csoport tájékoztatása szerint Demján Sándort még tegnap este érte a halál. Az ország egyik legsikeresebb és leggazdagabb üzletembere (a második leggazdagabb magyar) gyakorlatilag mindennel kereskedett és mindenbe befektetett: a rendszerváltás előtt a Skálában és az Magyar Hitel Bankban utazott, később hatalmas látványberuházásokkal és bevásárlóközpontokkal írta be magát a gazdasági történelemkönyvbe. Az ő nevéhez fűződik a Prima Primissima díj megalapítása is, írja az Index.
Demján Sándor 1943-ban született a Szatmár megyei Börvelyen. Hányattatott gyerekkora ellenére kifejezetten éles elmével bírt, és végül a Fogyasztói Szövetkezetek Országos Szövetségének (Szövosz) ösztöndíjasaként szakközépiskolába járhatott, majd 1965-ben diplomát is szerzett a budapesti Kereskedelmi és Vendéglátóipari Főiskolán. Eleinte valóban a kereskedelemben dolgozott, először a Fejér megyei szövetkezeteknél kapott állást, és nagyon gyorsan lépdelt felfelé, dolgozott Gárdonyban, Sárszentmihályon, Tácon, megnyitotta a környék azóta is jól csengő nevű éttermeit, a Csóri Csuka Csárdát, vagy a Tác Gorsiumot.
Egyenes út a hírnévig
1973-ban a fiatal szövetkezeti vezetőt felhívták Budapestre a szövetkezeti rendszer csúcsintézményének, a Skálának az élére. Majd 1986 és 1990 között az MHB élére került, jó üzleti háttere miatt ugyanis őt javasolták az elnöki posztra. Bár sokan vitték oda a pénzüket, mert volt bizalmuk az új bank és az ismert üzletember iránt, de Demján valójában soha nem lett bankár.
Mindezek mellett közösen nyitottak Budapesten menedzserképzőt Soros Györggyel, és üzemeltetett újságokat is: hozzá köthető a Reform heti és a Mai Nap elnevezésű napilap is. A milliárdokat azonban az oroszok hozták meg neki, ő segített ugyanis tőzsdére vinni a Kamaz teherautógyárat. A részvényjegyzésnél azt ígérték, hogy aki lejegyez 125 ezer rubelnyi papírt az a következő öt évben mindig kap egy-egy teherautót – ehhez akkor nagyon nehéz volt hozzájutni. Demján úgy egyezett meg, hogy ő nem vesz fel fizetést, de a tőzsdei megjelenés és az adósság-visszafizetés után megmaradt pozitív tőke egyhuszada lesz a sikerdíja. Ezzel összesen 70 millió dollárt keresett.
Emellett nevéhez köthető a TriGránit márkanév alatt véghezvitt hazai és regionális nagy ingatlanfejlesztései közül kiemelkedik a Pólus, a West End, a Nemzeti Színház, a Mű-Pa, vagy a Bank Center, valamint ő alapította a mai Gránit Bankot is. A szövetkezeti szektorban is mindig hitt, elnöke volt az Országos Takarékszövetkezeti Szövetségnek (OTSZ). Üzleti sikerei mellett nagyon büszke volt arra, ha visszaadhatott, így alapította 2003-ban a Prima Primissima díjat. Legutolsó bevásárlására tavaly került sor, erről itt írtunk bővebben a Privátbankár.hu-n. >>>