Jelentős mértékben csökkent az üzemanyagok ára; a legnagyobb mértékben a fogyasztási főcsoportok között a szeszes italok, dohányáruk és a tartós fogyasztási cikkek drágultak - írja elemzésében a KSH.
Beszakadt az üzemanyagár, minden más drágult
Tavaly márciushoz képest az élelmiszerek ára 0,7%-kal emelkedett, a cukor, az idényáras élelmiszerek (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 18, az áfacsökkentésen átesett sertéshús 19 százalékkal lett olcsóbb.
A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 2,4, a tartós fogyasztási cikkek 1,7, a szolgáltatások 1,4, a ruházkodási cikkek 0,4%-kal drágultak. A háztartási energia ára nem változott, az egyéb cikkekért 5,7, ezen belül a járműüzemanyagokért 14,8%-kal kevesebbet kellett fizetni.
Ez mind sokkal áttekinthetőbb az alábbi ábrán, ahol a vastag vonal a változatlanságot jelöli, ami belül van, az olcsóbb lett, ami kívül, az drágább:
A maginfláció +1,3 százalékos
Jól látszik, hogy az üzemanyagárak beszakadása húzta a negatív tartományba az inflációt, egyébként minden más főcsoportban emelkedtek az árak (vagy legalább stagnáltak).
A maginfláció (ami az üzemanyagárakat nem tartalmazza) ennek megfelelően 1,3 százalékos emelkedésről árulkodik, ahogy a nyugdíjas fogyasztóiár-index is 0,3 százalékos pluszban van.
Az előző hónaphoz képest a fogyasztói árak átlagosan 0,1%-kal emelkedtek. A szezonváltás miatt a ruházkodási cikkek drágultak a legnagyobb mértékben, és az előző hónaphoz képest még az üzemanyagok is drágábbak lettek 1,2 százalékkal.