3p

Csúcson a forint, visszatér a bizalom: mire számíthatnak a hazai befektetők? A változások a magyar tőzsdét is elérik?

Online Klasszis Klub élőben Szalay-Berzeviczy Attilával!

Vegyen részt és kérdezze Ön is az ismert közgazdászt, a BÉT korábbi elnökét!

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt! >>

Ez volt az utolsó esély arra, hogy felkészítsék a piacokat egy kamatemelésre - egy héttel a döntés előtt azonban a galamb galamb maradt.

A Fednek óvatosnak kell lennie, amikor dönt az irányadó kamatról - mondta az intézmény kormányzótanácsának tagja magyar idő szerint hétfő este.

Lael Brainard a Chicagói külügyi tanács ülésén szólalt föl. A beszédet nagyon várták a világ pénzpiacain, mert ez volt az utolsó Fed-megszólalás az intézmény pénzügypolitikai döntéshozó testületének, a nyíltpiaci bizottságnak (FOMC) a következő, szeptember 20-21-i kamatdöntő ülése előtt.

Nem olyan jó a helyzet, mint amilyennek kinéz?

"A Fednek el kell kerülnie, hogy beleragadjon egy olyan, alacsony növekedési pálya melletti alacsony inflációs környezetbe, amely Európát és Japánt gyötri, ezért óvatosnak kell lennie a kamatokkal" - mondta Brainard a MarketWatch tudósítása szerint. A kormányzó azt mondta, a munkaerőpiac még nem érhette el a teljes foglalkoztatottságot, ahogyan azt néhány közgazdász gondolja.

Kijelentette, nagyobb a kockázata annak, hogy a magas kamatok kárt okoznak a törékeny növekedésnek, mint annak, hogy a magasabb kamatok miatt esetleg fölgyorsul az infláció. A követendő pénzügypolitikát továbbra is mérlegelni kell "a következő hónapokban" - mondta.

A tőzsdén örülnek, hogy marad a lazaság

A beszéd kicsengését megkönnyebbüléssel fogadták a részvénypiacokon, ahol attól tartottak, a Fed akár már szeptemberben folytathatja a hétévi zéró kamat után tavaly decemberben megkezdett kamatemelést. Az alacsony kamatok táplálták az elmúlt években a részvénypiacokon lezajlott ralit.

A New York-i tőzsde részvényindexei a beszéd elhangzása után megugrottak, majd gyengültek, de aztán visszakapaszkodtak a beszéd előtti, sőt az afölötti szintekre.

Pénteken még az okozott 2 százalék feletti zuhanást az Egyesült Államokban, hogy egy nyilatkozat hatására egész nagyot nőtt a kamatemelés esélye. A mostani emelkedés részben Brainard szavainak, részben a pénteki esés kompenzációjának köszönhető.

Ha kamatot akarnának emelni, ebből a galambból héját kellett volna csinálni

Brainard 2014 óta dolgozik a Fednél, és azóta az alacsony kamatok egyik fő szószólója, vagyis a piaci meghatározás szerint "galamb". Michael Gapen, a brit Barclay's közgazdásza még a beszéd előtt elmondta: Brainard beszéde lehet az utolsó lehetőség Janet Yellen Fed-elnök számára, ha föl szeretné készíteni a piacokat egy szeptemberi kamatemelésre.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Hamarosan jön az Európai Bizottság delegációja Magyarországra
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:33
Jövő héten Budapestre jön az Európai Bizottság magas szintű delegációja: a tárgyalások célja, hogy a május 25-i héten megállapodhassanak a bizottság vezetőjével az uniós pénzekről – mondta Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Berendelte az orosz nagykövetet a Tisza-kormány
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 19:04
Kezdetben heti két ülést tart a kormány, és még ezen a héten kinevezik az államtitkárok döntő többségét – közölte Magyar Péter miniszterelnök a Tisza-kormány első, Ópusztaszeren tartott ülésének szünetében sajtótájékoztatón.
Makro / Külgazdaság Rossz hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 17:59
Az Egyesült Államokban sorban a harmadik héten emelkedett a 30 éves jelzáloghitelek kamata a május 8-án végződött héten – derült ki az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) adataiból.
Makro / Külgazdaság Gyenge növekedés, túl erős forint, emelkedő infláció – ezt jósolják az elemzők Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:39
Visszafogott növekedés, 3 százalék feletti infláció, magas költségvetési hiány és emelkedő adósságráta – erre számít a CIB Bank az idén a magyar gazdaságban – írja az Mfor.hu.
Makro / Külgazdaság Lengyelországban május végéig meghosszabbítják az üzemanyagár-stopot
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 14:05
Május végéig meghosszabbítják Lengyelországban az üzemanyagárak jövedéki adójának és áfájának átmeneti csökkentését, valamint a kötelező árplafont is magában foglaló intézkedéscsomagot – jelentette be szerdai sajtóértekezletén Andrzej Domanski pénzügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Pár hét múlva jöhet a brüsszeli pénzeső
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 13:45
Jelentősen javult Magyarország megítélése az Európai Bizottságnál az elmúlt hetekben, így hamarosan több befagyasztott uniós forrás is felszabadulhat.
Makro / Külgazdaság Bekeményítene az unió a befagyasztott források ügyében
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 12:34
Szigorítanának a feltételeken, a magyar példa is az okok között van.
Makro / Külgazdaság Újabb ügyben csapott Magyarország kezére az uniós bíróság
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:34
Baj van a magyar szabályozással.
Makro / Külgazdaság Csütörtöktől vége a jó világnak a benzinkutakon?
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 11:19
Megáll az árcsökkenés.
Makro / Külgazdaság Lázár János minisztériumába költözik be Magyar Péter
Privátbankár.hu | 2026. május 13. 10:33
Itt lesz a miniszterelnök székhelye és a kormányülések színhelye is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG