(Fotó: Wikipedia) |
Az Európát melegítő Golf-áramlat tulajdonképpen már Dél-Afrikánál, a Jóreménység foka körül, az Indiai-óceán és az Atlanti-óceán találkozásánál kezdődik – írja a német Der Spiegel. A kutatók eddig főleg az Északi-sark jegének olvadását vizsgálták, hogy az milyen hatással van a Golf-áramlatra, de figyelmen kívül hagyták, hogy a tenger hígulása, sótartalmának megváltozása Afrika déli csücskénél szintén befolyásolhatja az áramlást.
Egy új tanulmány szerint a Golf-áramlat mozgásához a tengervíznek bizonyos sótartalomra van szüksége, amit az Indiai-óceánból is importál. A két óceán közötti sócsere döntő fontosságú a Grönland környékén áramló Golf számára is, ha a sóegyensúly felborul, az egész áramlat instabillá válhat, összeomolhat.
Ebben az esetben például Izlandon 7, Észak-Norvégiában 5, Írországban és Skóciában 3, Észak-Franciaország, Németország partjainál és a Baltikumnál 1 fokos átlaghőmérséklet-csökkenés következhet be. Még úgy is, hogy a Föld átlaghőmérséklete közben növekszik két fokkal.
A tudósok eddig sokszor tanácstalannak tűntek, az elméletek, a modellek és számítógépes szimulációk, valamint a mérések között ugyanis gyakran ellentmondások voltak. Évekkel ezelőtt például hol az áramlat erősödésére utaló adatokat gyűjtöttek össze, hol pedig téves riasztást adtak ki arról, hogy az áramlat leállt. Végül úgy tűnt, hogy a Golf-áramlat egyszerűen nagyon ingadozik, egyes napokon az ereje kilencszerese is lehet a más napokon mért értéknek, időnként pedig le is állhat. Nagyobb aggodalomra az adna okot, ha hosszabb időre leállna.
Az IPCC nemzetközi klímaügyi szervezet nemrég még azt írta, hogy a Golf-áramlat a klímaváltozás miatt 20-30 százalékkal gyengébb lehet, ám valószínűleg nem fog leállni. Ez azonban még a korábbi feltevésekkel dolgozott.
Az új modell szerint, amely a két óceán közötti sócserét is figyelembe veszi, 100 év alatt harmadával, 300 év alatt kétharmadával csökkenhet a Golf-áramlat ereje. Így most már nem tartják kizártnak a Golf összeomlását.