Ezzel együtt működési környezetük a térség egészét tekintve továbbra is nehéz - áll a Fitch Ratings Londonban ismertetett térségi helyzetértékelésében.
A nemzetközi hitelminősítő szerint az alacsony kamatok és a lanyha gazdasági növekedés, valamint a felügyeleti és adminisztratív lépések várhatóan jövőre is nyomást gyakorolnak még a jobban teljesítő térségi bankrendszerek jövedelmezőségére is. A Fitch a leginkább érintett bankszektorok közül kiemelte Bulgáriát, Csehországot, Lengyelországot és Szlovákiát.
Megsimogatták a fejünket
A magyar bankrendszer működési környezetét mindazonáltal kedvezőnek nevezik. A Fitch londoni elemzői szerint a magyar bankszektorra érvényben tartott stabil kilátás azt a várakozásukat tükrözi, hogy a támogató működési környezet és a felügyeleti oldalról érvényesülő nyomás enyhülése elősegíti a magyar bankok eszközminőségének és teljesítményének fokozatos javulását.
A magyar bankszektor stabil kilátásának fenntartásához a Fitch a megfelelő rendszerszintű tőkeellátottságot és a korlátozott refinanszírozási kockázatokat is figyelembe vette. A Fitch a magyar bankok közül a CIB-re negatív kilátást tart érvényben, de csütörtöki elemzésében hangsúlyozta: ennek oka az, hogy az olasz tulajdonos, az Intesa Sanpaolo osztályzati kilátása is negatív.
Egy másik nagy hitelminősítő, a Moody's Investors Service nemrégiben pozitívra javította az addigi stabilról a magyar bankszektor kilátását, azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a javuló magyarországi működési környezet várhatóan jót tesz a magyar bankok eszközminőségének és tőkehelyzetének.