A képviselők 126 igen szavazattal - 17 nem ellenében és 3 tartózkodás mellett - elfogadták az egyes törvényeknek a turizmus-vendéglátás ágazatot érintő stratégiai célú módosításáról szóló előterjesztést.
A kezdeményezés három fő területen hoz változást.
- Egyrészt a vendéglátóhelyek és turisztikai attrakciók üzemeltetőit is bevonják az adatszolgáltatásba a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központ részére, hogy teljesebb képet kaphassanak az ágazat működéséről, ami segít a célzottabb támogatások biztosításában is.
- Másrészt lefektetik egy országos szálláshely-minősítési rendszer alapjait, így átláthatóbá válik a szálláshely-szolgáltatási ágazat.
- Harmadrészt pedig megteremtik annak a lehetőségét, hogy a kormány nevesíthesse a turisztikailag kiemelt jelentőségű településeket.
Az mfor.hu megírta, hogy szeptembertől a Magyar Turisztikai Minőségtanúsító Testület Nonprofit Kft. nevű cég fogja kötelezően minősíteni az összes magyarországi szálláshelyet. Az erről szóló törvénymódosítási javaslat felelőse pedig Rogán Antal, a miniszterelnök kabinetfőnöke. Az említett cég már létezik: a Magyar Turisztikai Minőségtanusító Testület NKft.-t április 7-én jegyezték be, ügyvezetője Princzinger Péter, tulajdonosa pedig a Magyar Turisztikai Szövetség Alapítvány (MTSZ).
Az MTSZ szövetségek szövetségeként működik, 2016-os alapítói között találjuk például a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségét, a Magyar Fürdőszövetséget, a Magyarországi Rendezvényszervezők és -szolgáltatók Szövetségét, és több más szervezetet. Élén Princzinger Péter áll, aki 2016 tavaszától 2017 őszéig a Miniszterelnöki Kabinetiroda felügyelete alá tartozó Magyar Turisztikai Ügynökség fejlesztési-, majd általános vezérigazgató-helyettese volt.
Az MTSZ eleve a kormánynak köszönheti a finanszírozási hátterét, hiszen az MTÜ és a Miniszterelnöki Kabinetiroda kezdeményezésére történt, hogy a SZÉP-kártya megemelt jutalékából már nem csak a bankok, hanem ők is részesednek.
Tehát szeptembertől létrejön a Nemzeti Szálláshelyminősítési Rendszer, ami kötelező, általános érvényű minősítési rendszer lesz panzióra, kempingre, szállodára, és minden egyéb szálláshelyre. Akinek nincs ilyen minősítése, az törvényesen nem működhet tovább. Eddig is volt ilyen minősítés, de nem volt kötelező mindenki számára.