7p

Egy hónap múlva fontos napra ébred az Egyesült Államok, hiszen félidős választásokat tartanak november 8-án. Bár az elnöki szék ezúttal nem forog kockán, a tét így is igen komoly: 435 képviselőházi hely, valamint a szenátori székek nagyjából harmada vár új gazdára. Esélylatolgatás.

Az már az elmúlt hónapokban is látszott, hogy a novemberi választások előtt nincs hiány a forró témákból, hiszen az abortusz szabályozás változtatása mellett például az éghajlatváltozás, a bűnözés, és a bevándorlás is foglalkoztatja a választókat. Ez azonban még nem minden, hiszen úgy tűnik, hogy a választók számára a gazdaság helyzete fontosabb lesz más kérdéseknél, amikor a jövő hónapban az urnákhoz járulnak - mondták közgazdászok az Al Jazeerának.

Az amerikaiak feje is az infláció miatt fáj

A Monmouth Egyetem közelmúltban végzett felmérése szerint az amerikaiak 82 százaléka úgy véli, hogy az infláció „rendkívül vagy nagyon fontos kérdés”, amellyel a szövetségi kormánynak foglalkoznia kell. Ugyanakkor, ami a jelenleg kormányzó demokraták számára mindenképpen aggasztó lehet, az, hogy ugyanezen felmérés szerint azonban 10-ből alig három amerikai helyesli, ahogy Joe Biden elnök kezeli a megélhetési költségek közelmúltbeli emelkedését.

A 2020-ban berobbant világjárvány idején az amerikai kormányzat a gazdaság élénkítése érdekében „pénzszórásba” kezdett, amelynek keretében többezer milliárd dollárnyi ösztönzési támogatást és segélyeket pumpáltak a gazdaságba – a mostani amerikai infláció még mindig részben ehhez köthető. A cikkünk írásakor elérhető legfrissebb amerikai inflációs adat szerint a fogyasztói árak augusztusban 8,3 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Bár ez a júliusban mért 8,5 százalékhoz és a júniusi 9,1 százalékos négy évtizedes rekordhoz képest csökkent, a szám még mindig magas.

Minden kormányzati kiadás esetében a finanszírozás oda fut ki, hogy annak árát az adókon keresztül fizetjük meg - mondta Kenneth McLaughlin, a New York-i Hunter College közgazdászprofesszora. Tudható volt, hogy a jövőben vagy adóemelésre, vagy inflációra lehet számítani, és Amerika most olyan inflációtól szenved, amely közvetlenül kapcsolódik a Covid miatt bevezetett gazdasági ösztönzőkhöz – tette hozzá.

Egy hónap maradt a választásokig. Fotó: Pexels
Egy hónap maradt a választásokig. Fotó: Pexels

Bidenék próbálják kezelni az inflációt

Ha az inflációról van szó, Biden kormánya az elmúlt hónapokban nagyobb fokozatra kapcsolt, hiszen végül csak sikerült átverni a szenátuson az anti-inflációs csomagot, amit az elnök augusztus 16-án rögtön alá is írt. Ez az intézkedés egyebek mellett csökkentette a vényköteles gyógyszerek árát, és széles körben fektetett be a zöld energiába, többek között a környezetbarát termékeket, például elektromos járműveket vásárló fogyasztóknak nyújtott adójóváírások révén. Az elfogadott csomag kapcsán Brian Deese, a Fehér Ház vezető gazdasági tanácsadója a Bloombergnek úgy fogalmazott, hogy a jogszabályok rövid távon enyhíteni fogják a fogyasztói árak emelkedését, hosszú távon pedig vonzzák majd a beruházásokat. A tanácsadó úgy fogalmazott, hogy úgy alakították ki a költségvetési politikát, hogy jobban igazodjanak a jelenlegi gazdasági helyzethez.

Deese szavaiból egyébként az is kiderült, hogy Joe Biden elégedett az infláció kezelésével, mint mondta, az infláció lassulása „nagyrészt összhangban” történt az elnök céljaival. Kijelentette,

az ő célja - és a mi célunk is - nem az volt, hogy kristálygömb-központúak legyünk, és megpróbáljunk három-, hat-, négyhavi előrejelzéseket készíteni, hanem az, hogy az amerikai nép számára világos képet adjunk arról, hogy hol szeretnénk látni a gazdaságot.

Mindez egybecseng azzal, hogy a választási kampányban Biden következetesen politikai sikerei mellett az infláció csökkenésével turnézott, ezzel próbálva elütni a például a Manmouth felmérésében is megjelenő gazdasági elégedetlenséget.

Kenneth McLaughlin ugyanakkor ennek a hozzáállásnak a veszélyeire figyelmeztetett: a szakember szerint az átlagos amerikai választót nem a fiskális politika részletei érdeklik, hanem az olyan megfogható kérdések, mint a munkanélküliség, vagy a bérnövekedés. Mint mondta,

arról van szó, hogy mit engedhetnek meg maguknak, milyen életszínvonalra futja a fizetésükből. A bérek nem tartanak lépést az áruk és szolgáltatások árával.

Jön a választás: milyen Joe Biden megítélése?

Az tehát egyértelműnek látszik, hogy az infláció és a gazdaság helyzete lesz az egy hónap múlva esedékes választások egyik fő témája, de hogyan hatott mindez az elnök megítélésére? A FiveThirtyEight legfrissebb, október hatodikai adatai szerint a regisztrált szavazók körében nagyjából 44,4 százalék elégedett az elnök teljesítményével, míg 51,5 százalék ellenzi azt – azaz a támogatók aránya gyakorlatilag megegyezik az egy hónappal ezelőtt mért 44 százalékkal, a tevékenységét ellenzők aránya pedig némileg csökkent is. Ebből a szempontból tehát nincsen óriási probléma, sőt, a júliusi katasztrofális 40 százalék alatti szinthez még javult is az elnöki munka megítélése.

Nem jó ómen

A 44 százalék körüli elégedettségi szint elsőre nem tűnik borzasztóan alacsonynak, ugyanakkor mindenképpen perspektivikus megjegyezni azt, hogy ugyanebben az időszakban, a 2018-as félidős választások előtt Donald Trump volt elnök támogatottságát 43,8 százalékra mérték a közvéleménykutatók – azt pedig ma már tudjuk, hogy 2018 novembere történelmi republikánus pofára esést hozott. Csak emlékeztetőül: a képviselőházi demokraták közel 9 százalékkal több szavazatot kaptak összesen, ezzel 1992 óta az egyik legnagyobb győzelmet aratva.

Bár az előrejelzések a 2018-as republikánus buktához hasonló mértékű demokrata vereséget nem jósolnak, hanem egy enyhébb republikánus győzelmet; a legrosszabb forgatókönyv szerint akár 28 helyet is veszíthetnek a házban, miközben a republikánusok újabb harmincat nyernek. Ha ez megvalósul, akkor Joe Biden kormánya óriási nehézségekbe ütközne bármilyen törvény elfogadtatásakor, hiszen ezeket a republikánus többségű ház szinte minden esetben visszadobná. Ezzel szemben a demokraták legjobb forgatókönyvében 226 megszerzett helyet jósol a FiveThirtyEight, ebben az esetben még tovább erősödne a képviselőházi többség, igaz, csak hat hellyel. Jelenleg egyébként 220 demokrata és 212 republikánus képviselő ül a házban, míg három hely üres.

Mi várható a szenátusban?

Míg a képviselőház esetében valószínűnek látszik a republikánus győzelem, a jelenleg teljesen kiegyensúlyozott szenátusban (a székek aránya 50-50 a két párt közt, a döntő szavazat az alelnök Kamala Harris joga) inkább a demokratáknak áll a zászló, az előrejelzések szerint 1-2 fővel nőhet a demokrata szenátorok száma. A szenátusi helyek nagyjából harmada forog majd kockán a választásokon, és sok múlik majd olyan államokon, mint Georgia, Nevada, Arizona és Pennsylvania, ahol elképesztően szoros verseny várható.

Nagyon sok múlhat a következő egy hónapon

Jelenleg nagyjából csak két dolog biztos a választások előtt: az egyik az, hogy már csak egy hónap maradt a választásokig, a másik pedig az, hogy egy inflációs adat még biztosan érkezik addig – ez pedig mindenképpen hatással lehet majd elsősorban a kormányzó párt megítélésére. A republikánusok a kampányidőszakban Joe Biden gazdaságpolitikáinak hiányosságaival, a munkaerőpiaci helyzettel, és az inflációval kampányolnak, míg a másik oldalon a republikánus többségű Legfelsőbb Bíróság által eltörölt szövetségi szintű abortusz-irányelv, a bevándorlás, a válságkezelés, és Donald Trump botrányai jelenthetik majd a muníciót.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 37 milliárdos osztalékot fizet az MBH
Privátbankár.hu | 2025. április 2. 10:58
A részvényenként 123 forintot fizet a bank, május 21-től.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter kezét rázza, de ukránokat fogad az otthonába: „Ez az üzlet része”
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 15:09
Szijjártó Péter januári szolnoki látogatása kampányhangulatot idézett, de nem mindenki fogadta ezt lelkesen egy svájci lap szerint. A Stadler-gyárlátogatás politikai üzenetek megfogalmazására is alkalmat adott, miközben a svájci cégvezető a politikai semlegességre hivatkozva védte a jelenlétet. 
Makro / Külgazdaság Egymilliárd forintért vásárolna a kormány rendőrbotokat és bilincseket
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:45
Több mint hatvanezer bilincset és csaknem 15 500 rendőrbotot akar beszerezni a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) egy kétéves keretszerződés keretében. A speciális közbeszerzés határidejét a minap meghosszabbították. A beszerzésnek különös fénytörést ad, hogy nemrégiben korlátozták a gyülekezési jogot, emiatt már két tüntetés is volt, a harmadikat pedig éppen ma tartják az Erzsébet hídnál.
Makro / Külgazdaság Poloskázással színezett kardcsörtetéssel fenyegeti a kínai hadsereg Tajvant
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 11:11
Hadgyakorlatot kezdett a kínai hadsereg Tajvan közelében, amihez a katonaság színes fantáziával megáldott propagandistái karikatúrát is készítettek. Ezen a sziget elnökét bogárként ábrázolják.
Makro / Külgazdaság Rózsa András: Várhatóan még lesznek feljelentések Zugló korábbi gazdálkodása miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:58
Zugló polgármestere az átvilágítások mellett a kerületet terhelő közlekedésről, a kormányzati gigaberuházásokról, Rákosrendező fejlesztéséről és az idei évi vállalásairól is beszélt az Mfornak adott interjújában.
Makro / Külgazdaság Több mint 51 pont jött össze márciusban
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 09:00
Lassú felívelésre utalnak az adatok. 
Makro / Külgazdaság Ezek a legújabb magyar számok: 4002 milliárd a rossz oldalon
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:30
A kormányzati szektor hiánya GDP-arányosan 4,9 százalékos volt a múlt évben. 
Makro / Külgazdaság Trump Magyarországgal is kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 08:10
Az Egyesült Államok a hét végén közvetve megfenyegette Magyarországot is egy 25-50 százalékos büntetővámmal, amit azokra az országokra vetnének ki, amelyek orosz olajat vásárolnak.
Makro / Külgazdaság Visszafordult a forint
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 06:39
A hétfői gyengülést erősödésre cserélte a forint. 
Makro / Külgazdaság Gazdasági atombombát dobhat Magyarországra Donald Trump
Király Béla | 2025. április 1. 05:44
A magyar kormány tagjai az elmúlt években nagyon sokszor gazdasági atombombaként jellemezték azokat az uniós törekvéseket, amelyek az orosz olaj vásárlásának esetleges tiltására vonatkoztak. Most viszont Donald Trumpban merült fel, hogy olyan intézkedéseket hozzon, amely Oroszországot és az olajvásárlókat is erősen sújtaná.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG