7p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy hónap múlva fontos napra ébred az Egyesült Államok, hiszen félidős választásokat tartanak november 8-án. Bár az elnöki szék ezúttal nem forog kockán, a tét így is igen komoly: 435 képviselőházi hely, valamint a szenátori székek nagyjából harmada vár új gazdára. Esélylatolgatás.

Az már az elmúlt hónapokban is látszott, hogy a novemberi választások előtt nincs hiány a forró témákból, hiszen az abortusz szabályozás változtatása mellett például az éghajlatváltozás, a bűnözés, és a bevándorlás is foglalkoztatja a választókat. Ez azonban még nem minden, hiszen úgy tűnik, hogy a választók számára a gazdaság helyzete fontosabb lesz más kérdéseknél, amikor a jövő hónapban az urnákhoz járulnak - mondták közgazdászok az Al Jazeerának.

Az amerikaiak feje is az infláció miatt fáj

A Monmouth Egyetem közelmúltban végzett felmérése szerint az amerikaiak 82 százaléka úgy véli, hogy az infláció „rendkívül vagy nagyon fontos kérdés”, amellyel a szövetségi kormánynak foglalkoznia kell. Ugyanakkor, ami a jelenleg kormányzó demokraták számára mindenképpen aggasztó lehet, az, hogy ugyanezen felmérés szerint azonban 10-ből alig három amerikai helyesli, ahogy Joe Biden elnök kezeli a megélhetési költségek közelmúltbeli emelkedését.

A 2020-ban berobbant világjárvány idején az amerikai kormányzat a gazdaság élénkítése érdekében „pénzszórásba” kezdett, amelynek keretében többezer milliárd dollárnyi ösztönzési támogatást és segélyeket pumpáltak a gazdaságba – a mostani amerikai infláció még mindig részben ehhez köthető. A cikkünk írásakor elérhető legfrissebb amerikai inflációs adat szerint a fogyasztói árak augusztusban 8,3 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest. Bár ez a júliusban mért 8,5 százalékhoz és a júniusi 9,1 százalékos négy évtizedes rekordhoz képest csökkent, a szám még mindig magas.

Minden kormányzati kiadás esetében a finanszírozás oda fut ki, hogy annak árát az adókon keresztül fizetjük meg - mondta Kenneth McLaughlin, a New York-i Hunter College közgazdászprofesszora. Tudható volt, hogy a jövőben vagy adóemelésre, vagy inflációra lehet számítani, és Amerika most olyan inflációtól szenved, amely közvetlenül kapcsolódik a Covid miatt bevezetett gazdasági ösztönzőkhöz – tette hozzá.

Egy hónap maradt a választásokig. Fotó: Pexels
Egy hónap maradt a választásokig. Fotó: Pexels

Bidenék próbálják kezelni az inflációt

Ha az inflációról van szó, Biden kormánya az elmúlt hónapokban nagyobb fokozatra kapcsolt, hiszen végül csak sikerült átverni a szenátuson az anti-inflációs csomagot, amit az elnök augusztus 16-án rögtön alá is írt. Ez az intézkedés egyebek mellett csökkentette a vényköteles gyógyszerek árát, és széles körben fektetett be a zöld energiába, többek között a környezetbarát termékeket, például elektromos járműveket vásárló fogyasztóknak nyújtott adójóváírások révén. Az elfogadott csomag kapcsán Brian Deese, a Fehér Ház vezető gazdasági tanácsadója a Bloombergnek úgy fogalmazott, hogy a jogszabályok rövid távon enyhíteni fogják a fogyasztói árak emelkedését, hosszú távon pedig vonzzák majd a beruházásokat. A tanácsadó úgy fogalmazott, hogy úgy alakították ki a költségvetési politikát, hogy jobban igazodjanak a jelenlegi gazdasági helyzethez.

Deese szavaiból egyébként az is kiderült, hogy Joe Biden elégedett az infláció kezelésével, mint mondta, az infláció lassulása „nagyrészt összhangban” történt az elnök céljaival. Kijelentette,

az ő célja - és a mi célunk is - nem az volt, hogy kristálygömb-központúak legyünk, és megpróbáljunk három-, hat-, négyhavi előrejelzéseket készíteni, hanem az, hogy az amerikai nép számára világos képet adjunk arról, hogy hol szeretnénk látni a gazdaságot.

Mindez egybecseng azzal, hogy a választási kampányban Biden következetesen politikai sikerei mellett az infláció csökkenésével turnézott, ezzel próbálva elütni a például a Manmouth felmérésében is megjelenő gazdasági elégedetlenséget.

Kenneth McLaughlin ugyanakkor ennek a hozzáállásnak a veszélyeire figyelmeztetett: a szakember szerint az átlagos amerikai választót nem a fiskális politika részletei érdeklik, hanem az olyan megfogható kérdések, mint a munkanélküliség, vagy a bérnövekedés. Mint mondta,

arról van szó, hogy mit engedhetnek meg maguknak, milyen életszínvonalra futja a fizetésükből. A bérek nem tartanak lépést az áruk és szolgáltatások árával.

Jön a választás: milyen Joe Biden megítélése?

Az tehát egyértelműnek látszik, hogy az infláció és a gazdaság helyzete lesz az egy hónap múlva esedékes választások egyik fő témája, de hogyan hatott mindez az elnök megítélésére? A FiveThirtyEight legfrissebb, október hatodikai adatai szerint a regisztrált szavazók körében nagyjából 44,4 százalék elégedett az elnök teljesítményével, míg 51,5 százalék ellenzi azt – azaz a támogatók aránya gyakorlatilag megegyezik az egy hónappal ezelőtt mért 44 százalékkal, a tevékenységét ellenzők aránya pedig némileg csökkent is. Ebből a szempontból tehát nincsen óriási probléma, sőt, a júliusi katasztrofális 40 százalék alatti szinthez még javult is az elnöki munka megítélése.

Nem jó ómen

A 44 százalék körüli elégedettségi szint elsőre nem tűnik borzasztóan alacsonynak, ugyanakkor mindenképpen perspektivikus megjegyezni azt, hogy ugyanebben az időszakban, a 2018-as félidős választások előtt Donald Trump volt elnök támogatottságát 43,8 százalékra mérték a közvéleménykutatók – azt pedig ma már tudjuk, hogy 2018 novembere történelmi republikánus pofára esést hozott. Csak emlékeztetőül: a képviselőházi demokraták közel 9 százalékkal több szavazatot kaptak összesen, ezzel 1992 óta az egyik legnagyobb győzelmet aratva.

Bár az előrejelzések a 2018-as republikánus buktához hasonló mértékű demokrata vereséget nem jósolnak, hanem egy enyhébb republikánus győzelmet; a legrosszabb forgatókönyv szerint akár 28 helyet is veszíthetnek a házban, miközben a republikánusok újabb harmincat nyernek. Ha ez megvalósul, akkor Joe Biden kormánya óriási nehézségekbe ütközne bármilyen törvény elfogadtatásakor, hiszen ezeket a republikánus többségű ház szinte minden esetben visszadobná. Ezzel szemben a demokraták legjobb forgatókönyvében 226 megszerzett helyet jósol a FiveThirtyEight, ebben az esetben még tovább erősödne a képviselőházi többség, igaz, csak hat hellyel. Jelenleg egyébként 220 demokrata és 212 republikánus képviselő ül a házban, míg három hely üres.

Mi várható a szenátusban?

Míg a képviselőház esetében valószínűnek látszik a republikánus győzelem, a jelenleg teljesen kiegyensúlyozott szenátusban (a székek aránya 50-50 a két párt közt, a döntő szavazat az alelnök Kamala Harris joga) inkább a demokratáknak áll a zászló, az előrejelzések szerint 1-2 fővel nőhet a demokrata szenátorok száma. A szenátusi helyek nagyjából harmada forog majd kockán a választásokon, és sok múlik majd olyan államokon, mint Georgia, Nevada, Arizona és Pennsylvania, ahol elképesztően szoros verseny várható.

Nagyon sok múlhat a következő egy hónapon

Jelenleg nagyjából csak két dolog biztos a választások előtt: az egyik az, hogy már csak egy hónap maradt a választásokig, a másik pedig az, hogy egy inflációs adat még biztosan érkezik addig – ez pedig mindenképpen hatással lehet majd elsősorban a kormányzó párt megítélésére. A republikánusok a kampányidőszakban Joe Biden gazdaságpolitikáinak hiányosságaival, a munkaerőpiaci helyzettel, és az inflációval kampányolnak, míg a másik oldalon a republikánus többségű Legfelsőbb Bíróság által eltörölt szövetségi szintű abortusz-irányelv, a bevándorlás, a válságkezelés, és Donald Trump botrányai jelenthetik majd a muníciót.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rövid távon Magyarország is nyerhet Trump első nagy döntésével
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 10:01
Donald Trump fokozná a gáz- és olajtermelést, amivel a piaci árak csökkenését szeretné elérni. Ez rövid távon Magyarország számára is kedvező lehet. Ugyanakkor a fosszilis energiahordozók fokozott használatának vélhetőleg komoly következményei lesznek.
Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG