Angela Merkel (Forrás: MTI/EPA/Kay Nietfeld) |
Tegnapi negyedszeri parlamenti megválasztása után Angela Merkel megnevezte három politikai célját – mondta be reggel a bajor B5 Aktuell közszolgálati rádió. A kancellár asszony új ciklusának első tévéinterjúját adta. Az első pontban “jövőképes”, azaz jövőorientált, fenntartható, nem adósságokból finanszírozott kormányzást vetített előre.
Második pontban azt említette, hogy meg akarja oldani azok problémáját, akik tiltakozásképpen az AfD-t választották a szeptemberi választáson. (A szélsőjobboldali, idegengyűlölő pártot.) Cél a párt támogatásának csökkentése és kiszorítása a parlamentből, de elsősorban az, hogy az emberek problémáját megoldják. Az emberek bizalmát vissza kell szerezni, ahogy Frank-Walter Steinmeier a kormányalakítás kapcsán kérte. Beszélt a szegénység felszámolásának szükségességéről.
A harmadik cél az elutasított menekültkérelemmel rendelkező menekültek konzekvens kiutasításának felgyorsítása, a kiutasítottak számának növelése. Ugyanakkor cáfolta, hogy kormányának célja megváltozott volna, eltolódott volna a menekültek integrációjáról a kiutasítások irányába.
Ez a periódus lesz a végső
Horst Seehofer a hét elején a közbiztonság növelése mellett szintén a kiutasítások gyorsítását ígérte, ehhez hivatalba lépése után azonnal össze akart ülni az illetékes szervezetekkel. (Erről itt írtunk.)
Az ellenzéki hangok szkeptikusak, például úgy fogalmaznak, ez lesz Angela Merkel utolsó kancellári periódusa. “A nagykoalíció egy skanzen, a jövőt elhalasztották” – írja a baloldali Der Spiegel kommentárjának címe. A nagykoalíció szerintük nem jövőorientált projekt, inkább egy olyan világra utal vissza, amelyben a világ még látszólag rendben volt.
Azok a régi szép Merkel-idők
“Amikor Angela Merkel még kétségkívül a jobboldal vezére volt, és nem a menekültkancellár, akit még saját hívei közül sem értenek meg sokan. Amikor Horst Seehofert még nem üldözték el Bajorországból, és nem érkezett el politikai karrierje utolsó állomására. Amikor az SPD még néppárt volt” – írja az epés kommentár.
A konzervatív Die Welt emlékeztet arra, hogy a kiutasítások erősítését már egy évvel ezelőtt is célul tűzte ki a német kormány, hasztalan. Azok száma nemhogy nőtt volna, de valamelyest még csökkent is.
Merkel: Németország ismét cselekvőképes Az új szövetségi kormány megalakulásával Németország ismét teljes mértékben cselekvőképes - mondta Angela Merkel kancellár szerdán a ZDF országos köztelevíziónak az MTI szerint. Negyedik kormányfői ciklusának első televíziós interjújában a nemzetközi viszonyokkal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a többoldalú megállapodásokon alapuló együttműködés, a "multilateralizmus válsága" tapasztalható, és ebben a helyzetben az a legfontosabb, hogy egységes maradjon az Európai Unió (EU). Az amerikai kereskedelempolitikával, Kína felemelkedésével, Oroszország tevékenységével, a Törökországgal folytatott viszonnyal, a menekülésre kényszerítő okok felszámolásával, a gazdasági versenyképességgel kapcsolatban mind-mind az a leginkább megfelelő, ha "Európa lehetőleg együtt cselekszik, és Németország elvégzi a házi feladatait" - mondta Angela Merkel. |