A német parlamenti választásokon győztes Angela Merkel német kancellár, a Kereszténydemokrata Unió, a CDU elnöke sajtótájékoztatót tart a párt elnökségi ülését követően Berlinben 2017. szeptember 25-én, a választások másnapján. (MTI/EPA/Christian Bruna) |
Macron francia elnök egyes jelentések szerint ma javaslatokat tesz EU-s partnereinek a gazdasági és monetáris konvergencia megerősítésére, valamint az adóügyi és szociális politikák konvergenciájára. Hasonló szorosabb integrációt képzel el a francia államfő a biztonság, a védelmi politika és az energiapolitika területén is.
Merkel is szorgalmazta a vasárnapi választások előtt az euróövezet közös költségvetési politikájának létrehozását, ami lényegében azt jelentené, hogy egy közös „kvázi pénzügyminisztériumhoz” kerülnének bizonyos költségvetési döntések a nemzeti kormányoktól.
Merkel, mint „hasznos idióta”
De a Bundestag-választások eredményei zavart okoztak az Erőben. Merkel ugyanis első körben a piacpárti FDP-vel, valamint a több ponton piac-ellenes Zöldekkel próbálhat meg kormányozni, ami nem lesz egy fáklyásmenet. Két komoly ütközőpont a Zöldek és az FDP között a migráció és az Oroszországgal szembeni politika - az FDP oroszbarát és bevándorlásellenes (már tegnap bejelentették, hogy a polgárháborús menekülteket a békekötés után mihamarabb haza kell küldeni), a Zöldek pedig ennek ellenkezőjét képviselik.
Káncz Csaba |
Periféria kötvényspread tágulás lehet a piaci reakció, az FDP ugyanis nem támogatja a görög adósságcsökkentést és általában a közös EU költségvetés koncepcióját, illetve a perifériának nyújtott mentőcsomagokat. A CDU gazdaságpolitikai moguljai pedig előre félnek a Zöldektől, akik már 2030-ra szeretnének kiszállni a robbanómotor gyártásából, amely a konzervatívok szerint „messze esik a realitásoktól”.
Összességében kevésbé EU-párti kormányzás jöhet, hiszen a brutálisan erős AfD miatt fontosabbak lesznek a belnémet kérdések, mint eddig. A kommentárok szerint a Macron francia elnökkel tervezett európai integrációs mélyítés ezzel le fog lassulni. Nem véletlen, hogy az amerikai szélsőjobb vezető honlapja úgy üdvözli Merkelt, mint azt a „hasznos idiótát”, aki a Willkommenskulturral most végre kiszabadította a német nacionalizmus szellemét.
A német kormányalakítás jellemzően lassú folyamat, Merkel friss nyilatkozata alapján biztos benne, hogy karácsonyra lesz stabil kormánya Németországnak. Az amerikai Politico tegnap úgy vélekedett, hogy „Merkel az EU csúcstalálkozókon gyengébb lesz, mint az elmúlt évtizedben valaha. A francia elnök a sarkánál, Orbán Viktor nem éppen jó értelemben a hátánál van, míg az Európai Bizottság igyekszik újra kinyilvánítania intellektuális vezetését”.
Az AfD most túlkompenzálhat
Ugyanakkor az AfD-t belső megosztottság gyötri és a választóik sem kötődnek erősen egyelőre, így rendkívül konfrontatív parlamenti munkára lehet számítani részükről. Alexander Gauland, az AfD listavezetője vasárnap kijelentette, hogy Bundestag-pártként "hajtóvadászatot" indítanak Merkel ellen, és "vissza fogják szerezni az országot" a németeknek. A párt közben azt is bejelentette, hogy vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezik Merkel menekültpolitikája miatt.
Az AfD több szavazatot kapott korábbi nem-választóktól (1,2 millió), mint a korábbi CDU/CSU választóktól (1 millió) és a szociáldemokratáktól (500 ezer). Tehát ez végül is kevésbé volt egy AfD melletti határozott kiállás, mint inkább egy protest-szavazás Merkel ellen. Az ellen a kancellár ellen, aki átvitte a politikai baloldalra a CDU-t és éveken keresztül szívta el a levegőt az SPD-től. Holott a 2008-as pénzügyi válság óta világszerte markánsan tolódik a politikai centrum jobbra, amit a jelek szerint Merkel és stratégái nem vettek észre. Nos, vasárnap kemény leckét kaptak.
Káncz Csaba jegyzete