3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Nagyon félrecsúszott Angela Merkel negyedik ciklusának kormányalakítási kísérlete, miután tegnap reggel összeomlottak a koalíciós tárgyalások, majd később azt nyilatkozta a kancellár, hogy inkább új választások jöjjenek, mint hogy kisebbségből kormányozzon. Ez kísértetiesen emlékeztet a brit miniszterelnök meggondolására, aki végül ráfázott az előrehozott választásokra.

Időről időre felmerül a kérdés, hogy jó-e ha egy ország vezetője túl sokáig van hatalmon, és ezt Angela Merkel esetében is körül szokták járni, hisz 12 éve vezeti Németországot, és ha most sikerülne kormányt alakítani, ez összesen 16 évre növekedhetne. Ilyen hosszú idő alatt a legkiválóbb politikussal is előfordulhat, hogy csökken éleslátása, realitásérzéke, esetleg elfárad a nem kevéssé megterhelő munkakörben. Mintha most valami ilyesmit érzékelnénk a kancellár asszonynál is.

Elbizakodottság?

Óhatatlanul elgondolkozunk azon, hogy ha ilyen magabiztosan vágott neki a negyedik ciklusért való versengésnek, akkor kellett, hogy legyen biztos stratégiája a kormányzást, a lehetséges koalíciót illetően. Már így is furcsa volt, hogy két hónapig hagyta elhúzódni a tárgyalásokat, de az, hogy semmilyen eredmény nincs, ezért kiíratna új választásokat, ez már kissé furcsa, mondhatnánk nem igazán megfelelő megoldás egy stabil demokráciában.

Ami magát a megoldást, vagyis az új szavazást illeti, azért nehezen érthető Merkel részéről, mert nem látni, mit érne el vele. Ő feltehetően arra gondol, hogy majd sokkal többen szavaznák rá, ahogy ugyanerre számított Theresa May is, noha neki ez az első megmérettetése volt. Ez viszont elbizakodottságnak tűnik, mivel egy ilyen patthelyzet után nem feltétlenül díjazza a nép a kormányt alakítani nem képes vezetőt, vagyis kicsi az esélye, hogy sokkal többen szavaznának rá.

Csak veszíthet

A jelenlegi közvélemény-kutatások szerint nagyjából ugyanaz lenne az eredmény, mint két hónapja, és akkor ugyanúgy előállna a patthelyzet. Ugyanakkor ott az intő brit példa: a kampány alatt nemhogy nem nőtt, de egyenesen csökkent a magabiztos kormányfő támogatottsága. A választók nem díjazták, hogy az elég hatalommal nem rendelkező kormányfő így akarta növelni lehetőségeit, ugyanakkor az ellenzék sem ült ölbe tett kézzel, kihasználták az alkalmat, ügyesen kampányoltak, és szépen megerősödtek, végül patthelyzet állt elő, és Theresa May kénytelen kisebbségből kormányozni.

Komoly ellenfél

A helyzet Németországban is hasonlóan alakulhat, hisz a volt nagykoalíciós partner, a szociáldemokraták megerősödtek, Martin Schulz személyében komoly, népszerű vezetőjük van, akiből még könnyen lehet kancellárjelölt. Egy előrehozott választás esetén könnyen felé fordulhatnak a választók, mondván, hogy ha ilyen nehezen jön össze Merkelnek a negyedik forduló, jöjjön előbb a jól ismert európai politikus és pártja.

Merkelnek tehát nem érdeke az előrehozott választás, kérdés, hogy ezt felméri-e, és csak nyomásgyakorlásnak szánja a koalíciós partnerekkel, esetleg saját pártszövetségével szemben, vagy valóban elbizakodottá vált saját szerepét illetően, mint ahogy korábban Theresa May. Az első esetben összeállhat még egy koalíció vagy akár kisebbségből is kormányozhat Merkel, a második viszont a bukását hozhatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG