Egy 33 éves korábbi brit kém most beszámolt arról, mivel foglalkozik az a nem kevés ember, akit kitűnően kiképeztek a világ talán legpatinásabb titkosszolgálatainál. A brit titkosszolgálatoknál a munka izgalmas, stresszes, tele van kihívásokkal, pont, ahogy a regényekben, filmekben. Igen ám, de nem túl jövedelmező. A kezdő fizetés éves szinten 30 500 font, ami alig magasabb, mint a brit átlag. Így sokan pár év tapasztalattal a hátuk mögött továbbállnak a magánszektorba, ahol terroristák és háborús bűnösök üldözése helyett csalfa házastársak után szaglásznak és cégek versenytársainak információi után kutakodnak.
Jövés-menés
Nagy-Britannia összesen 12 ezer embert alkalmaz három titkosszolgálati részlegénél, az MI5-nál, amely a belföldi ügyekért felelős, az MI6-nél, amely a nemzetközi felderítést végzi és a GCHQ-nál, amely az elektronikus rendszerekért felelős. Az alkalmazottak itt is jönnek-mennek, mint bármely más munkáltatónál, vándorlás van az állami és a magánszektor között, amit nem is bánnak, hisz a magánszektorból például az újító szellemet hozzák, akik onnan érkeznek a kormányzati állásokba.
Jól mutat
Ha valaki kémszolgálatot teljesített, az kifejezetten jól mutat az önéletrajzában. Ha még az MI5 vagy MI6 ajánlása is megvan emellett, az igen meggyőző a leendő munkáltató számára. A legtöbben a vállalati szektorban kutakodó cégekhez mennek, de amint a múlt heti ügy is mutatja, a politikusok utáni szaglászás is jólmenő üzletág. Ma már számtalan kis CIA és MI6 kutakodik üzleti és politikai ügyekben, az iparág a Bloomberg szerint évente 20 milliárd dolláros árbevétellel rendelkezik.
Előnyök és hátrányok
A magáncégeknél dolgozó ex-kémeknek eleinte frusztráló lehet, hogy tevékenységüket több jogszabály korlátozza (mindenekelőtt a személyiségi jogokra kell tekintettel lenniük), és persze az, hogy nem állnak rendelkezésükre a speciális kormányzati eszközök. Ugyanakkor sokkal többet keresnek, és az is egy motiváló tényező, hogy sokkal inkább élhetik hétköznapi életüket, nem kell James Bond módon rejtőzködniük, esetenként a lebukás veszélyével dacolva.
Van visszaút
Sokan elhagyják a pályát és egész mással foglalkoznak, de ha nem égetnek fel maguk mögött minden hidat, maradnak kapcsolódási pontjaik a titkosszolgálatok felé. Ott mindig örülnek, ha egy-egy korábbi James Bond felbukkan, így szívesen tartanak kapcsolatot a régi kollégákkal. Ha valaki úgy dönt, hogy mégis visszatérne az eredeti, nagy presztízsű szakmához, ilyen módon mindig adott a lehetőség.