Az álláskeresők száma márciusban 0,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest, így a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) nyilvántartásában a márciusi zárónapon 281 300 álláskereső szerepelt. "Az álláskeresők havi számait vizsgálva az elmúlt 10 évben jelentős csökkenő tendencia tapasztalható, amit a jelenleg zajló globális egészségügyi és gazdasági vészhelyzet minden jel szerint megtört" - olvasható az NFSZ a honlapján.
Ahogy az előzetes adatok közlésekor is írtuk, összességében azért a vártnál kedvezőbb lett a márciusi munkanélküli statisztika - historikusan ugyanis nincs megugrás a regisztrált álláskeresők adataiban. A szám a februárihoz képest 17 ezerrel magasabb, az előző év azonos időszakához mérten pedig mindössze 3 ezres növekedést jelent.
Az év harmadik hónapjában 59 400 álláskereső kérte nyilvántartásba vételét a járási, kerületi hivatalnál, 7 százalékuk első alkalommal regisztrált. Az új belépők száma az előző év azonos időszakához képest 7,8 százalékkal nőtt.
Az átlagos regisztrációs idő viszont meglepően nagyot esett: a tavalyi év átlaga még több mint egy év, 378 nap volt, most viszont márciusban csak 344 napot ír az NFSZ. Ennél rövidebb átlagos regisztrációs időt nagyon rég, 2014 novemberében láttunk - rövid idő alatt tehát több mint egy hónappal csökkent az adat.
Márciusban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 6,0% volt, a munkavállalási korú népességhez mért relatív ráta pedig 4,2%-os értéket mutatott. A legalacsonyabb értékekkel Győr-Moson-Sopron megye (1,8%, illetve 1,4%) rendelkezett, de pontosan ugyanezekkel a mutatókkal bírt márciusban Budapest is.
Miből él 130 ezer ember?
Az NFSZ adatai szerint márciusban 151 200 álláskereső volt jogosult pénzbeli ellátásra, 54,4 százalékuk álláskeresési ellátásban, a többiek szociális jellegű támogatásban részesültek. Az álláskeresők 46,2 százaléka, közel 130 ezer ember semmilyen pénzbeli támogatást nem kapott. Az ellátás nélküliek száma két éves csúcsra futott, utoljára 2018 márciusban voltak 130 ezernél többen.
A tartós álláskeresők száma 72 098, ez is kétéves csúcsot jelent (2018 áprilisában volt 73 ezer a számuk).
Rég volt ennyi csoportos leépítés
A részletes adatsorból a csoportos leépítések száma is kiderül. Összesen 1098 főt érintett márciusban ilyen intézkedés - ez 735-tel több, mint az előző havi adat, és 867-tel több, mint egy éve. Ennél nagyobb létszámot érintő havi csoportos leépítési adatot 2018 novemberében találhatunk utoljára.