4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Jó lenne a magasabb foglalkoztatottság és a szélesebb körű oktatás, nyilván több tőkével is tudnánk mit kezdeni, a magyar gazdaság azonban addig biztosan nem tud felzárkózni a német teljesítményhez, amíg nem javít a termelékenységén. Mekkorát kellene nőnünk, hogy 30 év alatt utolérjük a németeket?
Kónya István a Privátbankár.hu egy korábbi konferenciáján

Kónya István, az MTA KRTK Közgazdaságtudományi Intézet munkatársa az 53. Közgazdász-vándorgyűlésen tartott előadásában egy vizsgálat eredményét ismertette: a négy visegrádi ország gazdasági teljesítményét hasonlította össze Németországgal több tényező alapján.

Hogyan csinálják?

1. Foglalkoztatottság: kevesebben, de többet dolgozunk

A vizsgált országok között Magyarország és Lengyelország van leginkább lemaradva a német foglalkoztatottságtól, de az egész régióra jellemző némi hátrány. Meghökkentő viszont az átlagos munkaórák száma: egy német dolgozó drasztikusan kevesebbet dolgozik, mint a visegrádi országok alkalmazottai – a nagyobb foglalkoztatottsághoz tehát alacsonyabb munkaóraszám párosul.

 

 

A mennyiség mellett persze a minőség is lényeges, a foglalkoztatottsági rátát az iskolai végzettség szerint is megvizsgálták, megnézték, az emberi tőke állománya mekkora a folgalkoztatottak között és a munkaerő-tartalékon belül. A vizsgált 5 országban a népességen belül nálunk a legmagasabb a legfeljebb 8 általános végzettségűek száma, és alacsony a magas végzettségűek aránya, de a német népességhez képest nem drámai az eltérés.

Ha viszont a foglalkoztatottakon belül vizsgáljuk ugyanezt, azt látjuk: Németországban kiugró az alacsony végzettségűek aránya a többi országhoz képest.

 

 

Ez látványosan a részmunkaidőnek köszönhető: az a „német csoda”, amit az alacsony képzettségűek bevonása a munkaerőpiacra jelent, jórészt részmunkaidőben történik. Ez járható út lenne Magyarország számára is.

A foglalkoztatást, a munkaórát, az iskolázottságot is figyelembe véve azt találjuk: minden visegrádi ország több munkával termeli a GDP-t, mint a németek (a teljes munkainput Németországhoz képest nem alacsony), ebben a tényezőben tehát nem igazán vannak tartalékaink a felzárkózásra.

2. Tőkeintenzitás – ha úgy vesszük, nem is vagyunk tőkeszegények

Az átlagos tőkeellátottság Magyarországon nagyjából a fele a németnek, ezen a téren persze komoly növekedési lehetőségek vannak. Ha a kibocsátáshoz képest nézzük, akkor viszont már messze nem ekkora a lemaradásunk: a magasabb német tőkeállomány a magas termelékenységnek köszönhető. Ahhoz képest, hogy milyen alacsony a termelékenységünk, nem is tűnünk tőkeszegénynek – mondta Kónya István.

3. Növekedési tartalékaink – termelékenységben sehol sem vagyunk

Ha azt nézzük, Magyarország mennyire hatékonyan használja fel termelési tényezőit, nagyjából az egész visegrádi régióval együtt vagyunk lemaradva a némettől. Az egy főre eső GDP és a termelékenység az a két tényező, amiben erőteljesen le vannak maradva a négyek a németektől.

 

 

Német foglalkoztatás kellene magyar munkaórákkal

Kónya István felvázolt egy „optimista forgatókönyvet”, ennek összetevői:

-          a foglalkoztatottság a német szintre nő

-          az iskolázottság igazodik a német szinthez

-          a részmunkaidősök aránya is a német szinrre nő

-          de a munkaórák összességében nem csökkennek

A termelékenység javítása a termelési beruházásokkal együtt ahhoz vezetne, hogy meg is előzhetnénk a német teljesítményt – hívta fel a figyelmet a szakember.

 

 

Mi kell ahhoz, hogy 30 év alatt utolérjük a németeket?

Ha szeretnénk 30 év alatt felzárkózni az (akkori) német szintre (feltételezve, hogy a német gazdaság évente 1,5 százalékot növekszik), akkor tartósan évi 3,5 százalékos magyar GDP-növekedést  kellene összehoznunk.

A felzárkózáshoz a termelékenység 1,5 százalékos növekedése, az ez által indukált  1 százalékos többletberuházás kellene, miközben a munkaórák száma fél százalékkal csökkenhetne évente. A termelékenység növelése nélkül hiába öntenénk tőkét a gazdaságba – így a beruházási ütem legalább 30 százalékos növekedésére lenne szükség, ami a jelenlegi 20 százalék alatti mértékhez képest nem realitás.

Hogyan lehet a termelékenységet növelni?

Rövid távon erre nincs különösebb lehetősége a gazdaságpolitikának – válaszolta egy kérdésre Kónya István. Középtávon a kutatás-fejlesztésbe történő beruházás, új technológiák hatékony átvétele, külföldön tanultak hazahozatala szükséges a fejlesztéshez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Lesz-e béke Ukrajnában? Ezt mondják az emberek
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:56
Globális felmérés készült. A belgák és a hollandok a legpesszimistábbak. 
Makro / Külgazdaság Csökkent az orosz deficit
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:44
Az orosz költségvetés GDP-arányos tavalyi hiánya csökkent az egy évvel korábbihoz képest.
Makro / Külgazdaság Robert Ficóval tárgyal Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 12:02
Robert Fico és Orbán Viktor találkozóján Ukrajnáról is szó lesz. 
Makro / Külgazdaság A Mol odaszólt a benzinkutaknak
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:55
A Mol arra kérte a töltőállomásokat, hogy vigyék lejjebb az üzemanyagárakat. 
Makro / Külgazdaság Azonnal visszaszóltak Trumpnak, mégpedig elég keményen
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 11:40
Panama államfője tiltakozott Donald Trump fenyegetőzése ellen, miszerint az USA felrúgva korábbi szerződésben vállalt távol maradását visszaveheti az irányítást a Panama-csatorna felett.
Makro / Külgazdaság Nagy bajban vannak a forintjaink?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 10:04
Legalábbis erre lehet következtetni abból, hogy a készpénzhasználat nem kapta meg az alkotmányos védelmet, pedig az állomány már a 9 ezer milliárd forint fölé ment.
Makro / Külgazdaság Putyin elkövette az eddigi legnagyobb hibáját egy elemi figyelmetlenséggel?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 08:33
Az orosz vezetés örül, hogy az Egyesült Államok következő elnöke Donald Trump lett, mert manipulálhatónak tartják a régi-új elnököt. Elkövette azonban azt a hibát, hogy nemet mondott neki. Így látja egy szakértő. 
Makro / Külgazdaság Trump erős döntésekkel kezdett
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:55
Az Egyesült Államok kilép a WHO-ból és nemet mond a klímaegyezményre.
Makro / Külgazdaság Vélhetően így festene egy nyugdíjbefagyasztás Magyarországon is
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 07:17
Összevissza kommunikál a román kormány a költségvetés rendbe tétele érdekében bevezetett nyugdíjbefagyasztásról. Az illetékes miniszter nyugdíjemelés ígéretével próbálja elfedni a szomorú valóságot.
Makro / Külgazdaság Rogán Antal már megint magyarázkodhat
Csabai Károly | 2025. január 21. 05:43
A csak a siker hirdetésére képes propagandaminiszter most éppen amiatt, hogy Európa 43 országa közül mindössze nyolcban volt magasabb az éves infláció decemberben, mint Magyarországon. Az Európai Unióban pedig csak kettőben, Lengyelországban és Romániában. Pedig nálunk a hatodik legmagasabb a jegybanki alapkamat, vagyis a meglóduló fogyasztóiár-index elsődleges ellenszere. Ennek tudható be, hogy legalább a visszatekintő reálkamatok összevetésében az élmezőnyben maradtunk – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG