Míg az átlagos délkelet-ázsiainak csak szenvedést hozott a koronavírus, addig a régió drogkartelljei a felfordult állapotok közepette gyümölcsözőbbé tették az üzletüket, mutat rá egy friss jelentés, melyet a CNN dolgozott fel.
Az ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UN Office on Drugs and Crime, UNODC) dokumentuma szerint az ázsiai drogkartellek nagyon gyorsan reagáltak a pandémiára, és dollártízmilliárdos értékű szintetikus kábítószerekkel árasztották el a termékek illegális piacát.
Erre mutat az is, hogy a Kelet- és Délkelet-ázsiai drogfogások 19 százalékkal ugrottak meg a 2019-es szinthez képest. Az UNODC nem számszerűsítette a régió tavalyi metamfetamin-kereskedelmének értékét, ám becsléseik szerint az 2019-ben 30 és 61 milliárd dollár között mozoghatott - ez az érték nőtt tehát tovább tavaly.
A jelentés szerint a kartellek gyorsan alkalmazkodtak az új viszonyokhoz, és a hasznukra fordították azokat, kihasználva, hogy a hatóságok erejét és figyelmét lekötik a vírus miatt szükséges intézkedések. Kevésbé szabályozott vegyszereket kezdtek el használni a kábítószer-gyártáshoz, tudatos lépéseket tettek a piacuk bővítésére, és agresszívabban kezdték el terjeszteni az áruikat. Új gyártási lokációkat találtak, a rendfenntartó erők által nehezebben elérhető helyeken, a Covid miatt elrendelt szigorúbb határellenőrzéseket kijátszva új és "meglepő" útvonalakon folytatták a rakományaik szállítását, és új vásárlókat is szereztek.
Az illegális ágazat növekedését elsősorban Vietnám, Laosz, Kambodzsa, Thaiföld és Mianmar kartelljeinek tevékenysége hajtotta. Mint hogy az olcsó metamfetamin kínálata megnőtt, az árak a gazdasági összemolás közepette is alacsonyak tudtak maradni, ami hozzájárult a kereslet és a használat növekedéséhez.
Az UNODC jelentése szerint elsősorban Kambodzsában és Mianmar Shan szövetségi államában alakítottak ki új, nagy droglaborokat. Utóbbi régiót milíciák és hadurak kontrollálják, akiket jó ideje vádolnak azzal, hogy drogkereskedelemmel teremtik elő maguknak a pénzt. Kambodzsában tavaly öt titkos droglaboron ütöttek rajta a hatóságok, ezek közül négyben metamfetamint készítettek. 2014 óta ezek voltak az első felfedezett droglaborok az országban.
Az új kereskedelmi útvonalak java része Laoszon keresztül vezet, itt tavaly csúcsra járt a lefoglalt metamfetamin és a gyártásához szükséges vegyszerek mennyisége. Hongkong ugyancsak a transzport fókuszába került, itt 2019-ről 2020-ra megtízszereződött a lefoglalt metamfetamin-mennyiség, köztük egy féltonnás fogással. Utóbbi rakomány Mexikóból indult, és Ausztrália lett volna a célja.
A jelentés szerint várhatóan idén sem javul a helyzet. A drogkereskedők tevékenységének további felpörgése elsősorban Mianmarban valószínű, ahol kihasználják a hónapok óta tartó kaotikus körülményeket.
(CNN)