Obama a keddi beiktatás előtti hétvégén Philadelphiából vonaton érkezik Washingtonba. A hivatalos beiktatási események sorozata január 18-án vasárnap elkezdődik, egy üdvözlő ünnepséggel. Hétfőn Martin Luther King emlékére a megválasztott elnök és alelnök családjával közösségi rendezvényeken vesz részt. Január 20-án, kedden esküszik fel hivatalára az új elnök, amelyet ebéd, majd az ünnepi parádé és bálok sorozata követ. Másnap az elnök és alelnök misén vesz részt.
A washingtoni közlekedési hatóságok már most, egy hónappal a beiktatás előtt figyelmeztetnek: a várható hatalmas tömeg elképzelhetetlen megterhelést fog jelenteni a főváros közlekedési rendszerére, különösen a metróhálózatra. Mindenhol dugókra és zsúfoltságra, tömött buszokra és vonatokra lehet számítani, sok embernek valószínűleg mérföldeket gyalogolnia majd a téli hidegben. A hatóságok azt javasolják, hogy aki teheti, inkább televízión keresztül kövesse az ünnepségeket.
Sokan lesznek, akik több órai gyaloglás és várakozás után az elnök közelébe se juthatnak - mondta Dan Tangherlini, Washington közlekedési felügyelője. Kifejtette, hogy a fővárosban a biztonsági hatóságok minden korábbinál több utcát és parkolót zárnak le, szigorúan korlátozni fogják a gépkocsik, taxik forgalmát, több autópálya-kijárat nem lesz elérhető.
A biztonsági intézkedéseket az államférfiakra vigyázó titkosszolgálat, a Capitolium saját rendőrsége, továbbá a fővárosi rendőrség és a szövetségi parkrendőrség hangolja össze: 60 szervezet, egyebek között a szárazföldi haderő egységei biztosítják majd a rendet. A háztetőkön mesterlövészek fogják pásztázni a térséget, a parti őrség és a légierő alakulatai folyamatos vízi és légi támogatást nyújtanak. Több mint 8 ezer járőr lesz jelen az ünnepségeken, ezerrel több, mint George Bush 2005-ös beiktatásán. Ebből 4 ezret a fővárosi rendőrség ad, 4 ezren pedig más városokból, például New Yorkból és Los Angelesből érkeznek Washingtonba. Minden látogatónak biztonsági kapun kell áthaladnia. A rendőrség megtiltotta, hogy bárki széket, hátizsákot, babakocsit vigyen magával, üveggel vagy háziállattal jelenjen meg a Capitoliumnál vagy az ünnepi parádé útvonala mentén.
A tömeget térfigyelő kamerák ezrei fogják ellenőrizni. A kiürítési tervek - amelyek terrortámadás vagy valamilyen katasztrófa esetén lépnek életbe - a korábbi beiktatási ceremóniákhoz képest nem változtak. Emiatt több szakértő aggódik is, mondván, hogy a gigantikus tömeg miatt ezek most csődöt mondhatnak.
Az is lehet, hogy az elnök Fehér Házba vonulásának hagyományos útvonalát megváltoztatják, és elképzelhető, hogy Obama ki sem száll erősen védett limuzinjából. A beiktatási ünnepségeket az amerikai ígéret megújítása címmel rendezik meg. "A nagy kihívásoknak és változásnak ebben a pillanatában az amerikai ígéret megújítása annak a gondolatnak a megújításával kezdődik, hogy Amerikában egy nemzetként és egy népként emelkedünk fel vagy süllyedünk le" - fogalmazott Obama.
A megválasztott elnök beiktatási bizottsága közölte: mivel a gazdasági válságban egyre többen veszítik el munkahelyüket, és amerikai katonák két háborúban is harcolnak, remény-, egyben tiszteletteljes légkörű ünneplést terveznek. Az óriási érdeklődésre való tekintettel első ízben nyitják meg a tömeg előtt Washington híres sétányát, a Mallt teljes hosszában. Bár a program részletei még nem teljesen tisztázottak, bizonyára több koncertet is rendeznek, a lehetséges fellépők között emlegetik Bruce Springsteent, Stevie Wondert, Beyoncét és Alicia Keyest. Több mint 1400 zenekar jelentkezett, hogy végigmasírozhasson a Pennsylvania sugárúton január 20-án, de csak néhány tucat jelentkezését fogadták el. Köztük van a Hawaii Punahou gimnázium zenekara - Obama ebbe a középiskolába járt.
A hivatalos beiktatási bálok számát sem lehet még tudni, ezekből az utóbbi évtizedekben egyre többet tartottak. Bill Clinton a rekordtartó, 1997-ben 14 ilyen bált rendeztek. George W. Bush 2005-ben visszafogottabban ünnepelt, 9 bállal. Az eddigi legdrágább beiktatás mégis Bush nevéhez kötődik: az ünneplésre 42,3 millió dollár magánadományt kapott. Az biztos, hogy több tucatnyi nem hivatalos bált és partit tartanak majd városszerte.
A hírek szerint a lezser viseletet kedvelő Obama a beiktatás napjára 15 év óta először új szmokingot rendelt magának Chicagóból. Az új elnök állítólag emelkedett és optimista, de nem túláradó és fényűző ünneplést szeretne.
Az Obama-terv csak az első lépés
Erős idegzetűeknek: a vihar csak most kezdődik
Bush utoljára beszélt
Nem mindenkinek tetszik Obama 300 milliárdja
A terroristák is ott lesznek Obama beiktatásán
Bush már hajtogatja a ruháit
Laura Bush fellebbenti a fátylat
A Fehér Ház helyett szállodába küldték Obamát
Bush másik fiából is elnököt csinálna
MTI