1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Moszkvának nem felelnek meg a tervezett kelet-európai rakétapajzs-telepítéssel kapcsolatban amerikai részről javasolt újabb bizalmi intézkedések, de reméli, hogy Barack Obama elnök elődeinél nagyobb jóindulatot tanúsít az orosz elképzelések iránt - írta szombaton a Kommerszant című moszkvai lap.

Szergej Rjabkov, a leszerelés és az orosz-amerikai kapcsolatok ügyében illetékes külügyminiszter-helyettes, a stratégiai párbeszéddel foglalkozó orosz-amerikai munkacsoport orosz társelnöke a lapnak nyilatkozva elmondta, hogy a javaslatok különösebb lelkesedést nem váltanak ki, mert annak a távozó Bush-kormányzatnak az álláspontját tükrözik, amellyel a kérdésben nem sikerült előre lépni, olyannyira, hogy Moszkva egy ideje már csak a hatalomváltást várta.

Rjabkov azonban hangsúlyozta: tanulmányozzák a rakétapajzs-objektumok orosz ellenőrzésére vonatkozó újabb javaslatokat, noha ezek nem mennek elég messzire és nem oszlatják el Moszkva aggodalmait. "Az orosz félnek nem elegendő a csehországi és lengyelországi objektumokban való állandó jelenlét lehetősége sem, intézkedések egész komplexumára van szükség, s ezt már kifejtettük az amerikai félnek" - mondta.

Oroszországot Rjabkov szerint a következő megoldás elégítené ki: az iráni rakétafenyegetés realitásainak közös kiértékelése, az eredmény függvényében a megoldás közös keresése, továbbá az orosz elemek - a gabalai és az armaviri lokátorállomás - bevonása és közös központok létrehozása az adatok cseréjére és feldolgozására, végül pedig közös döntéshozatal.

A Kommerszant szerint a Rjabkov által ismertetett megoldás az orosz álláspont keményedését jelenti a Szergej Lavrov miniszter által októberben ismertetetthez képest. A lap emlékeztetett arra, hogy a gabalai lokátorállomás közös használatára vonatkozó orosz javaslatot az amerikai fél már másfél éve elutasította.

"Az Obama választási stábjának tagjai által küldött jelzések alapján reméljük, hogy az új kormányzattal könnyebb dolgunk lesz" - mondta Rjabkov. A remények megalapozottságát a Kreml már egy hét múlva ellenőrizheti: Arkagyij Dvorkovics, az orosz elnök tanácsadója bejelentette, hogy Dmitrij Medvegyev és Barack Obama első találkozójára a G20 washingtoni tanácskozásán, november 15-én sor kerülhet - írta a lap. A Kommerszant idézte a RIA Novosztyi hírügynökség katonai forrásból szerzett értesülését, amely szerint 2015-re Iszkander harcászati rakétakomplexumokkal 5 dandár fordul majd Nyugat felé, s ez azt jelenti, hogy az Iszkanderek korábbi telepítési terveitől - és az orosz elnök által bejelentett kalinyningrádi telepítéstől - eltérően az ország nyugati részén, így Kurszknál és Moszkva mellett is lesznek ilyen rakéták. A Kommerszant emlékeztetett azonban arra, hogy az Iszkanderek szállítását először 2005-re ígérte az ipar, de azóta sem érkeztek meg a hadsereghez, kizárólag a Kapusztyin Jar gyakorlótéren van négy kilövőállás, miközben az öt dandár felszereléséhez legalább 60 kilövőállás, számos rakéta és nagy mennyiségű egyéb technika szükséges.

Előzmények:
Prága, Varsó: oroszok csak látogatóba!  
Nincs hidegháború, se kivonulás  
Megépül az amerikai radar Csehországban  
Lavrov: El a kezekkel Kelet-Európától  

MTI

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG