A háziorvosok listát kapnak a regisztráltakról - így indul el az oltások következő köre
Dr. György István, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, az Operatív Törzs frissen létrejött oltási munkacsoportának vezetője a pénteki tájékoztatón elmondta: továbbra is a rendelkezésre álló vakcinák alacsony száma jelenti a legnagyobb kihívást. Ilyen oltási munkacsoport egyébként minden megyében és Budapesten is alakult, feladatuk, hogy kövessék a vakcinakészleteket, szervezzék az oltásokat.
Eddig 200 ezer ember oltásához elegendő vakcina érkezett az országba, 175 ezren meg is kapták, a hét végéig a teljes mennyiséget beadják. A napokban lezárul az egészségügyi dolgozók és az idősotthonokban élők kampányszerű oltása. (Aki közülük még nem kapta meg, később is megkaphatja.) Csütörtöktől vasárnapig az oltócsapatok az idősotthonokban és a bentlakásos intézményekben (összesen 1845 intézményben) dolgoznak.
A munkacsoport arról döntött, hogy megmaradó vakcina nem veszhet el: előre meg kell szervezni, hogy nyitott ampullából előzetesen regisztrált személy vagy az egészségügyi intézmény még oltásra váró dolgozója kapjon (és ne "arra járó polgármesterek", ahogy az államtitkár fogalmazott).
Ha nem sikerül valamiért a maradék oltóanyag elosztása, akkor 6-nál kevesebb oltakozó esetén nem nyitják ki az ampullát
- az érintettek később kapják meg az oltást.
A jövő héten megkezdik a regisztráltak oltását (ahogy arról Orbán Viktor is beszélt reggel), közülük a legidősebbek kerülhetnek sorra elsőként, ebben a háziorvosok közreműködésére számítanak - ők ma levelet kapnak a kapcsolódó feladataikról. Listát juttatnak el az egyes körzetekbe a regisztráltakról, életkor szerinti sorrendbe állítva - 1800 körzetbe 1 ampulla (10 oltásra elég) Moderna oltóanyagot küldenek ki, a háziorvosok a listákról választják ki, kinek adják be az oltást. Összesen 5004 háziorvosi praxisnak lesz az a feladata, hogy találjon 6 olyan személyt, akiket a megyi oltópontra szállítanak, és ott a Pfizer vakcináját megkapják (ebből egy ampulla 6 adagot tartalmaz).
Az államtitkár egyébként a tájékoztatón később azt mondta: "akik az oltásra jelentkeztek, azok tehát a regisztráció sorrendjében kerülnek beoltásra" - ez azonban ellentmond a korábban elhangzottaknak, miszerint életkor szerint rangsorolják a regisztráltakat.
Müller Cecília: engedélyezték a kínai vakcinát Magyarországon - jövő hét végére a Szputnyik V vizsgálata is kész lehet
Müller Cecília országos tisztifőorvos is arról beszélt: a héten jelentősen nőni fog azoknak a száma, akik az első vagy már a második oltást meg tudják kapni. Ezt követően megkezdődik az idős korosztály védőltásainak beadása (tehát nem a regisztráció sorrendje számít eszerint sem - a szerk.) A Pfizer és a Moderna vakcinája áll továbbra is rendelkezésre, amelyek mRNS vakcinák - működésüket sokadszor is elmagyarázta Müller Cecília. Úgy tűnik, a többi, más technológiával előállított vakcina is hatásos a koronavírus ellen.
Ma megkapta az engedélyt az OGYÉI-től a kínai Sinopharm vakcinája is
- jelentette be az országos tisztifőorvos.
Az orosz vakcinát is vizsgálják, a 9 vizsgálati paraméterből hetet befejeztek, kedvező (negatív) eredménnyel, ami biztató. Még meg kell győződni arról, hogy a vektorvírus, amivel az örökítőanyagot beviszik a sejtbe, nem fog szaporodni. Jövő hét végére ez a vizsgálat is véget ér - közölte Müller Cecília
Kérdésre válaszolva elmondta: ha valaki az első oltást megkapja, majd megbetegszik (koronavírusban vagy másban), akkor a második oltást nem kapja meg addig, amíg meg nem gyógyul. A második adagot akkor is megkaphatja az illető, ha közben épp a koronavíruson esett át. Vakcinánként különböző a védettségi adat, de mindegyik hatásossága 70 százalék fölötti; az ellenanyag már az első oltást követően is termelődik, de a teljes védettséghez két oltás kell - mondta Müller Cecília. Fontos, hogy aki megbetegszik a második oltása előtt, azt az oltóponton jelezze, hogy az időpontját átadhassák másnak, ő maga pedig későbbi időpontot kaphasson.