Barack Obama amerikai elnök könnyezik, miközben az egyik fegyveres merénylet gyermekáldozatairól beszél a Fehér Ház Ovális irodájában, ahol bejelentette elnöki rendeletét a fegyverviselés szigorítására 2016. január 5-én. (MTI/AP/Pablo Martinez Monsivais) |
Csaknem valamennyi elnökjelölt-aspiráns és mértékadó politikus kommentálta Barack Obama amerikai elnöknek a fegyverviselés és -eladás szigorítására vonatkozó rendeletét szerdán.
Imádták a demokraták
Az elnök párttársa, Hillary Clinton Twitter-üzenetben üdvözölte Obama döntését. "Köszönet a döntő lépésért... következő elnökünknek erre építkeznie kell, és nem elvetnie" - fogalmazott a demokrata párti politikus, akit a 2016-os elnökválasztás esélyesének tartanak.
Thank you, @POTUS, for taking a crucial step forward on gun violence. Our next president has to build on that progress—not rip it away. -H
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) January 5, 2016
Bernie Sanders vermonti szenátor, a demokraták másik elnökjelölt-aspiránsa közleményben méltatta Obama bejelentését, és támogatásáról biztosította az elnököt. "Egyértelművé vált, hogy sem tömeggyilkosság, sem más véres esemény nem készteti majd a republikánusokat arra, hogy gyermekeink és ártatlan amerikaiak életének védelmét a fegyverlobbi érdekei elé helyezzék" - fogalmazott a vermonti politikus.
A demokraták soraiban "fehér holló" Joe Manchin, Nyugat-Virginia demokrata párti szenátora, aki nyilvánosan fogalmazta meg ellenérzéseit az elnöki döntéssel szemben. Manchin azonban nem a döntés lényegét, hanem a módját bírálja. Szerinte ugyanis az elnöknek a kongresszussal együtt, a törvényhozást meggyőzve kellene foganatosítania ezeket az intézkedéseket.
A republikánusok rosszul vannak
A republikánusok valamennyi elnökjelölt-aspiránsa bírálta az elnöki döntést. Marco Rubio floridai szenátor televíziós nyilatkozatában azt mondta, hogy Obama "megszállottan" igyekszik "aláásni" az amerikai alkotmány második kiegészítését (amely minden amerikai állampolgárnak jogot ad lőfegyverek viselésére), Jeb Bush volt floridai kormányzó pedig egy Cedar Rapids-i újságnak írt vezércikkében fejtette ki véleményét. Obamát és Clintont azzal vádolta: minden alkalmat megragadnak, hogy elragadják a fegyvereket az amerikaiaktól. Jeb Bush azt ígérte, hogy elnökké választása esetén már hivatalba lépése napján semmisnek mondja ki ezt az elnöki rendeletet. Ted Cruz texasi szenátor ugyancsak elítélte a szigorítást, ő úgy fogalmazott: nem volt érdemes papírt pazarolni rá.
Az elnöki rendelet alaposabb és szélesebb körű ellenőrzést rendel el a potenciális fegyvervásárlók körében és mindenki számára engedélykötelessé teszi a fegyverek forgalmazását. A vásárlókat komoly mentális vizsgálatnak vetnék alá, az üzleteknél pedig sokkal szigorúbb szabályozás mentén engednék a lőfegyverek árusítását. Obama elnök beszéde alatt többször könnyekbe tört ki és elcsuklott a hangja, míg mögötte az áldozatok hozzátartozói hallgatták az elnököt. Az Egyesült Államokban tavaly több tömegmészárlás volt, mint ahány nap egy évben, 2016 első négy napjában pedig 147 embert lőttek le.