Az Egyesült Államokban a Demokraták és a Republikánusok két nagyágyúja – Hillary Clinton volt külügyminiszter és John Ellis „Jeb” Bush volt floridai kormányzó - két nap különbséggel hivatalosan is elindította 2016-os amerikai elnökválasztási kampányát. Bár nagyon messze még a verseny vége, reálisan akár az is előfordulhat, hogy jövő év végén - 1992 után ismét - egy Clinton és egy Bush csap össze a Fehér Ház uralmáért. Egy újabb dinasztikus összecsapás viszont bizonyosan nem tenne jót az USA megítélésének globálisan, hiszen megkérdőjelezné a demokrácia minőségét és kiemelné annak korporatista jellegét.
A Demokraták
Hillary Clinton |
A Demokratáknál jelenleg jóval tisztább a kép, mint a Republikánusoknál. Clintonon kívül van még három komolyan vehető elnökjelölt – Lincoln Chafee volt Rhode Island-i kormányzó, Martin O’Malley volt marylandi kormányzó és Bernie Sanders vermonti szenátor –, de minden közvélemény-kutatás szerint utcahosszal vannak lemaradva a volt külügyminiszter mögött. Szervezettséget és pénzügyi hátteret tekintve is jelenleg veri riválisait. Viszont Clinton több oldalról is sebezhetőnek tűnik – külügyminisztériumi email-botránya után a Clinton Alapítvány körüli pénzek miatt is magyarázkodniuk kellett az utóbbi hetekben Bill Clintonnal.
Hillary Clinton New Yorkban, jobbára fiatalok előtt sorolta az ígéreteit: a középosztály megerősítése, esélyegyenlőség, adóreform, javuló infrastruktúra, általánosan hozzáférhető tanulási lehetőség, állampolgárság a törvénytisztelő illegális bevándorlóknak.
A Republikánusok
Jeb Bush Fotó: Wikimedia Commons / Michael Vadon |
A mai napig már 12 republikánus jelölt szállt be az elnökválasztási küzdelembe, George W. Bush öccsének várható bejelentése ugyanis senkit sem riasztott el. Rengeteg szenátor, a Tea Party kedvencei, a HP volt vezérigazgatója, és világhírű idegsebész is van köztük.
Jeb Bush hétfői floridai beszédében nagyobb védelmi kiadásokat és keményebb külpolitikai vonalvezetést követelt. Az apja és testvére által elfoglalt Irakot és Afganisztánt viszont meg sem említette. Bizonyára nem véletlen, hogy a rendezvényén egyik volt Bush elnök sem volt jelen. A beszédben önmagát kívülállónak mutatta: „Nincsen szükségünk egy olyan elnökre aki csak Washington babusgatott elitjének csúcspozícióját akarja betölteni.” Nos, kevesebb olyan babusgatott politikust lehetne találni, mint Jeb Bush, aki követte a család hagyományos karrier-pályáját: bankszektor, ingatlan, Republikánus politika.
Ennek ellenére fő problémája az, hogy a Republikánus bázis túl mérsékeltnek tartja, túl puhának tartva az álláspontját a bevándorlás és az oktatási politika témaköreiben. Jeb Bush mexikói felesége, Columba, és folyékony spanyol nyelvtudása is inkább tehertételnek számít a Tea Party és a keresztény fundamentalista csoportoknál.
De az már 2012-ben is kiderült, hogy a spanyol ajkú lakosság támogatása nélkül elnökválasztást nyerni gyakorlatilag lehetetlen, így Jeb Bush számára előny lehet, hogy a republikánus többséggel szemben támogatja az országban illegálisan tartózkodó 11 millió bevándorló státuszának rendezését.
Káncz Csaba jegyzete