4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Veszélyeket rejt magában a bankkártya-elfogadásban egyre terjedő kényelmi szolgáltatás, a dinamikus valutaváltás.

Magyarok vagyunk, forintban számolunk. Ezzel az alapigazsággal nehéz vitatkozni, ám Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra hívja fel a figyelmet, hogy igenis vannak olyan helyzetek, amikor a kőbe vésett alapigazságokat is zárójelbe kell tennünk. Ilyen eset a külföldön, forintban történő bankkártyás fizetés, amikor egészen biztosak lehetünk abban, hogy számottevő veszteséget okoz nekünk.

Nem mindegy, hogy az adott ország pénznemében, vagy inkább forintban szeretnénk fizetni. Fotó: EVO Payments International
Nem mindegy, hogy az adott ország pénznemében, vagy inkább forintban szeretnénk fizetni. Fotó: EVO Payments International

Egyre terjed a bankkártya-elfogadásban érdekelt szolgáltatók között egy kényelmi szolgáltatás, a dinamikus valutaváltás (Dynamic Currency Conversion – DCC), ami azt jelenti, hogy külföldön járva egyre több bankkártyás készpénzfelvételnél vagy kártyás fizetésnél kérdez rá a terminál arra, hogy az adott ország pénznemében, vagy inkább forintban szeretnénk-e fizetni a pénzfelvétel díját vagy az áru ellenértékét? 

Kényelmesnek tűnik elsőre

A DCC megoldás kiötlői arra alapították ötletüket, hogy egy-egy ország állampolgárai számára sokkal komfortosabb, ha abban a pénznemben tudnak számolni, amiben kapják a fizetésüket, vezetik számlájukat. Érthető tehát, ha sok magyar a forintban fizetés lehetőségét választja, ha a terminál külföldön felajánlja ezt.

BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ugyanakkor itt valóban egy kényelmi szolgáltatásról van szó. Márpedig – ha máshonnan nem, hát a mozijegy vagy például az autópálya-matrica mobilon történő vásárlásakor – megszokhattuk, hogy a kényelmi szolgáltatásokért extra díjat kell fizetnünk. A DCC esetében az extra (kényelmi) díj az, hogy az adott áru vagy szolgáltatás forintra átszámolt ellenértéke rettenetesen rossz árfolyamon kerül átszámításra. Az ügyfelek 99 százaléka épp ezért komoly összeget bukik, ha külföldön forintban akar fizetni. A DCC igénybevételekor nem ritka, hogy 10-20 százalékkal is rosszabb a váltási árfolyam, mint abban az esetben, ha a helyi pénzeszközben fizetünk a kártyánkkal, amit utána a bankkártyatársaság és saját bankunk vált át majd forintra. Így lesz egy 100 eurós fizetés 38 500 forintos helyett akár 42 000 forint a termináloknál, ha kitartunk a forintban fizetés mellett. 

Nem mindig egyértelmű

Sajnos ez nem egyértelműen derül ki a vásárláskor, vagy épp pénzfelvételkor – annak összege ugyanis csak ritkán kerek összeg. Vagyis a forintban kimutatott összeget azonnal el kell osztani a vásárlás pénznemében feltüntetett árral, hogy rájöjjünk, milyen árfolyamon akarják nekünk biztosítani a forintban fizetés lehetőségét. Ezt azért nehéz egy bolti sorálláskor kivitelezni. 

Készpénzfelvételnél sem jobb a helyzet – figyelmeztet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője –, mivel ott a legtöbb automata nem azt írja ki, hogy a felvenni kívánt összeg mennyi forintban, hanem azt, hogy egy forintért mekkora összeget kapsz az automatától a pénzfelvételkor. Vagyis nem euró/forint, hanem forint/euró árfolyamot jelenít meg. A 420 forintos euró árfolyam esetében így a kijelzőn 0,0023809 jelenik meg. Ember legyen a talpán, aki ezt átlátja – a 385 forintos euróárfolyam 0,0025974-es forint/euró árfolyamot jelent.

Néhány esetben online vásárláskor is találkozhatunk DCC-vel, ilyen esetben is a webshop üzemeltetője az, aki komoly kényelmi díjjal megspékelve rossz árfolyamot kínál – így a külföldi webes vásárlásoknál is érdemes elkerülni a forintban történő fizetést – válasszuk azt az opciót, hogy az üzemeltető webshop által alapesetben felkínált pénznemben fizetünk. 

Könnyen lehúzás lesz a vége

A DCC-t kínáló bankok esetében nem feltétlenül kell őrült kapzsiságra gondolni – bár némely árfolyam valóban az uzsorásság határait súrolja. Egyszerűen arról van szó, hogy a forint – néhány környező országtól eltekintve – egzotikus valutának számít, amire a külföldi kereskedelmi bankoknak nem igazán van szüksége. Így nekik – meglehetősen borsos áron és a már jelzett kényelmi díj mellett – fel kell számolniuk annak a költségét, hogy a forintot visszaváltják saját fizetőeszközükre. Ez jóval költségesebb, mint például egy euró fizetést itthon forintra konvertálni. 

A fentiek miatt tehát külföldi kártyás fizetéskor mindenhol az adott ország pénznemében történő vásárlást válasszuk, pénzfelvételkor pedig kérjük azt, hogy az automatából felvett valuta pénznemében terheljék meg a kártyánkat – tanácsolja Gergely Péter. Ezzel ugyanis komoly tízezreket spórolhatunk meg a nyaralásunk alatt. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jól átvernek minket a szupermarketekben, ha nem vagyunk résen!
Elek Lenke | 2024. május 3. 15:27
Ma már szinte minden áru előre van csomagolva, ami gondot okozhat a vevőknek. 
Makro / Külgazdaság Látványos a magyar kormány multiellenességének értelmetlensége
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 10:38
Bod Péter Ákos elemzésében mutat rá, hogy a magyar foglalkoztatási szerkezetben egyáltalán nem kiugró a multinacionális cégeknél dolgozók aránya.
Makro / Külgazdaság A lakásépítés szomorú képet mutat az első negyedévben
Privátbankár.hu | 2024. május 3. 08:30
A KSH friss adatai szerint az alacsony lakásépítési aktivitást csak néhány nagyobb beruházás élénkítette.
Makro / Külgazdaság Most érdemes kicentizni a tankolást, szombattól olcsóbb lesz
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 11:16
Rendkívülit lépett a Mol.
Makro / Külgazdaság A fideszes nagyuraknak régóta fáj a foguk erre a balos munkásvárosra
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:29
Salgótarjánnak új polgármestere lesz. Akárki is nyer, nem lesz könnyű dolga.
Makro / Külgazdaság Hiába emelkedett, még mindig a sokéves átlag alatt a magyar BMI
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 09:01
Sőt, az elmúlt évekhez képest is alacsonyabb az idei áprilisi értéke e fontos mutatónak.
Makro / Külgazdaság 1,2 milliárd euróval javult egy fontos magyar mutató
Privátbankár.hu | 2024. május 2. 08:31
Mondjuk nemcsak az export nőtt, hanem az import is csökkent.
Makro / Külgazdaság Légből kapott titkok – miért fehér és miért húz maga után csíkot?
Elek Lenke | 2024. május 1. 15:05
Bár ma már a tömegközlekedés egyik formája a repülés, mégsem tudunk mindent a világ legdrágább járművek titkairól, ugyanakkor a legtöbben kíváncsiak vagyunk rá. Ezt a kíváncsiságot elégíti ki az amerikai Travel and Leisure turisztikai online lap összeállítása.
Makro / Külgazdaság Csak két magánnyugdíjpénztár marad a piacon
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 14:05
A hosszú éveken át négyszereplős piacon rövidesen csak két intézmény marad állva.
Makro / Külgazdaság A nyugalma érdekében jobb, ha nem nézi meg, hogy mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. május 1. 08:58
Vegyesen mozgott a forint a főbb devizákkal szemben szerdán reggel a bankközi devizapiacon az előző estéhez képest.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG