NATO: már nem katonadolog?
"A NATO keleti irányú bővítése mind nagyobb terület mind kisebb erővel való védelmének folyamata. A szövetségbe katonai értelemben mind kevésbé felkészült és hozzáértő országok lépnek be, amelyek nem is nagyon törekszenek cselekvőképességre."
"Az Egyesült Államok európai katonai kontingense gyorsan csökken. Az utóbbi nyolc évben a NATO-ba felvett országokban nem létesítettek amerikai támaszpontokat. Újabb országok felvétele a NATO-ba minimum Moszkvától való teljes politikai elszakításukat jelenti, maximum: a hidegháborús gyakorlat teljes megismétlését, nevezetesen Oroszország kimerítését értelmetlen fegyverkezési hajszával és olyan fenyegetettségre való reagálással, amely nem létezik."
"A NATO keleti bővítése jelentős mértékben öncélú: létértelmet ad a gigászira duzzadt brüsszeli bürokráciának, ám ez az értelem megszűnt a Varsói Szerződés és a Szovjetunió szétesésével, új értelmet nem találtak."
Ezek a tételek még az enyhébbek azok közül, amelyek nemrég láttak napvilágot a moszkvai Nyezaviszimaja Gazeta heti katonai mellékletében "NATO: ördög, de nem is olyan ijesztő" cím alatt.
A cikk szerzője Alekszandr Hramcsihin, kemény hangú katonai szakíró, egyébként az orosz Politikai és Katonai Elemző Intézet analitikai osztályának vezetője, aki szerint hazájában vakon hisznek az észak-atlanti tömb erejében. Ez a többség számára a fő veszély, a liberális kisebbség számára pedig remény.
A szakíró szerint 1990 és 2008 között Európában a NATO harckocsijainak száma több mint 24 ezerről 13 ezerre, harci repülőgépeinek száma 5600-ról 4000-re csökkent. Belgium, amelynek a hidegháború végén még több mint 300 harckocsija volt, 2010-re búcsút mond az utolsó tankjának is.
Obama: Magyarország fontos szövetségesünk
Újra egymásra találhat Európa és Amerika
Súlyos örökség: Obama moshatja Bush szennyesét
MTI