A Reuters cikke szerint egy vezető orosz tudományos intézet igazgatóját, akit két másik hiperszonikus rakétatechnológiai szakértővel együtt hazaárulás gyanújával tartóztattak le, azzal vádolnak, hogy titkokat árult el Kínának. A kutatási terület rendkívül kényes, hiszen Vlagyimir Putyin elnök többször is kijelentette, hogy Oroszország világelső a hiperszonikus rakéták terén.
A portálnak névtelenül nyilatkozó, az ügyet jól ismerő személyek szerint Alekszandr Szipljukot, a szibériai Hrisztanovics Elméleti és Alkalmazott Mechanikai Intézet (ITAM) vezetőjét azzal gyanúsítják, hogy 2017-ben egy Kínában tartott tudományos konferencián titkos anyagokat adott át - mondták a források.
A Reuters forrásai szerint az 56 éves férfi fenntartja ártatlanságát, és kitart amellett, hogy a szóban forgó információk nem voltak titkosak, és szabadon hozzáférhetőek voltak az interneten.
Az ITAM igazgatóját egyébként még tavaly augusztusban tartóztatták le, az ellene felhozott vádak jellege azonban egészen mostanáig nem volt ismert. A kínai kapcsolattal Szipljuk lenne a legújabb azon orosz tudósok sorában, akiket az elmúlt években letartóztattak, mert állítólag titkokat árultak el Pekingnek.
Szipljuk egyik kollégája, a 76 éves, szintén hazaárulás miatt letartóztatott Anatolij Maszlov elleni büntetőper június 1-jén kezdődik a szentpétervári városi bíróságon – esetében egyelőre nem tudni arról, hogy kínai kapcsolattal vádolnák.
Kínában sem bízik Oroszország
Az ITAM-igazgató és társainak ügye, valamint a korábbi, hasonló letartóztatások abból a szempontból különösen érdekesek, hogy azt sugallják, Moszkva éberen vigyáz arra, ne veszítsen el semmilyen technológiai előnyt, többek között Kínával szemben sem. Az ázsiai nagyhatalom a tavaly februári invázió óta Oroszország egyik legfontosabb szövetségese, amelytől egyre inkább függ politikai és kereskedelmi területeken is.
Az ITAM tudósok története nem egyedülálló, Kínával kapcsolatos letartóztatásokért nem kell az időben messzire visszamenni, hiszen tavaly Dmitrij Kolker lézerspecialistát hazaárulás vádjával tartóztatták le Szibériában, ő azóta elhunyt. Ügyvédje, Alekszandr Fedulov a múlt héten azt mondta a Reutersnek, hogy Kolkert azzal vádolták, hogy titkokat adott át Kínának, amit a tudós családja tagadott.
Alekszandr Lukanint, a szintén szibériai Tomszk város tudósát 2020-ban tartóztatták le azzal a gyanúval, hogy technológiai titkokat adott át Pekingnek - jelentette akkor a TASZSZ orosz állami hírügynökség. Tavaly hét és fél év börtönbüntetésre ítélték.