A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa 2015. február 24-i ülésén változatlanul hagyta a jegybanki kamatkondíciókat.
A Reuters hírügynökség által megkérdezett 17 szakértő mindegyike úgy számolt, hogy 2,1 százalékon tartja alapkamatát a jegybank.
Annak azonban már sokkal nagyobb az esélye, hogy márciusban újra kamatot vág a jegybank. Több kedvező magyar makrogazdasági adat érkezett, az Európai Központi Bank gazdaságélénkítő, kötvényvásárlási programja és a forint erősödése is e mellett szól.
Matolcsy György jegybankelnök február elején azt mondta: a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa a márciusi inflációs jelentés alapján dönt arról, hogy változatlanul hagyja-e az alapkamat szintjét vagy módosít rajta.
Most jön majd meg az étvágy
Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfóliómenedzsere gyorselemzésében azt írta: az elmúlt hónap során megjelent adatok csak tovább erősíthették a jegybankot abban a felismerésben, hogy a jelenlegi folyamatokat a decemberi inflációs jelentés lefelé mutató inflációs kockázatokat rejtő alternatív pályája ragadja meg leginkább. A januári inflációs szám ismét negatív meglepetés lett, és a maginflációs mutatók is azt mutatják, hogy a fékeződő infláció egyre több termékkör áralakulásában tetten érhető. Januárhoz képest az erősebb forintárfolyam is csökkenti az esetleges kamatvágás kockázatát.
A kilátásokat illetően az egyetlen bizonytalanságra okot adó adat a meglepően erős negyedik negyedéves GDP szám volt. Kérdéses, hogy az MNB az adat függvényében mennyire gondolja újra a kibocsátási rés záródására vonatkozó korábbi feltételezéseit, egyszerűen fogalmazva jelentkezhet-e az erősebb növekedésnek a korábban vártnál hamarabb árfelhajtó hatása? - teszi fel a kérdést Bebesy.
A külső környezet továbbra is támogató, a görög válság kapcsán úgy tűnik, egyelőre áthidaló megoldás született, az USA-ban pedig ugyan közeleg a kamatemelés, de a várakozásokba ez teljesen beépült, és az európai kamatszintet egyelőre nem tudta magával húzni, így az eurózónában maradt a rendkívül alacsony, sok esetben negatív kamatkörnyezet. A külső környezet és kockázat érzékelés kapcsán érdemes megemlíteni a CDS felár elmúlt hónap során tapasztalt jelentősebb szűkülését.
Meddig vágnak majd?
Az Equilor pedig azt a kérdést is megválaszolja, vajon meddig eshet az alapkamat: véleményük szerint 1,6-1,9%-os minimumszinten állhat meg a jegybank és inkább több, kisebb csökkentésre, mint egyszeri nagyobb mérséklésre készülhetünk fel.