5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alapjaiban rendezi át a Dél-kínai-tengeri stratégiai szembenállást, hogy a Fülöp-szigetek kihátrál a Kína-ellenes szövetségből. Nem kis pofon ez Washingtonnak, amelynek 1951 óta van kétoldalú védelmi szerződése Manilával. Duterte elnöknek több milliárd dolláros infrastruktúrális beruházás a jutalma Pekingből.

Rodrigo Duterte fülöp-szigeteki elnök tegnap kezdte meg négy-napos hivatalos látogatását Kínában, ahol fogadja őt nemcsak Li Ko-Csiang miniszterelnök, hanem Hszi Csin-ping elnök is. Dutertét mintegy 250 üzleti vezető is elkíséri a kiemelkedő politikai jelentőségű útra. Ramon Lopez kereskedelmi miniszter reményei szerint a Fülöp-szigetek legalább 3 milliárd dolláros befektetési ígéretet kap Pekingtől a látogatás alatt.

A zöld szocialista elnök

Duterte otthon egy szociális időzített bombán ül, hiszen a lakosság negyede szegénységben él. Bár a gazdaság idén várhatóan 6.4 százalékkal növekszik, de rendkívül kitett a globális lassulásnak, így az ország valutája hét éves mélyponton áll a dollárhoz képest. A csökkenő nyersanyagárak és az újonnan bevezetett szigorú előírások a bányaiparban 750 000 állást veszélyeztetnek.

Az elnök egyébként önmagát szocialistának tartja, erős ökopolitikai beütéssel. A természeti erősforrások miniszterének egy bányászat-ellenes zöld aktivistát nevezett ki. Gina Lopez hivatalba lépésének első napján a minden bányászati cég azonnali átvilágítását rendelte el. Duterte beiktatása óta egyebek között ingyenes öntözést ajánlott fel a szegény földműveseknek, felfüggesztette a bányászati engedélyét olyan cégeknek, amelyek megsértették a környezetvédelmi törvényeket, és indított egy olyan programot is, amelynek keretében a legszegényebb 20 millió filippínónak ingyenes orvosi vizsgálatot biztosítanak.

Nagy pofon Amerikának

Káncz Csaba

Bár történelmileg a Fülöp-szigetek Washington szoros szövetségese, a látogatás alatt nemcsak a gazdasági, hanem a katonai együttműködést is erősíteni akarja Pekinggel. Ez bizony nem akármilyen fordulat, hiszen az Egyesült Államok öt katonai támaszpontot is üzemeltetet a Fülöp-szigeteken és 1951 óta kétoldalú védelmi szerződés köti össze Washingtont és Manilát. A korábbi elnök, Benigno Aquino még 2014-ben írt alá egy kibővített védelmi megállapodást Washingtonnal, hogy ellenálljanak Peking expanzív törekvéseinek a Dél-kínai-tengeren. Az Egyesült Államok 1898-tól uralta a Fülöp-szigeteket, miután a spanyol-amerikai háborúban megszerezte Spanyolországtól 20 millió dollárért. Washington 1946 július 4-én ismerte el az ország függetlenségét.

Az ’Ázsia Donald Trump’-jának is nevezett nagyszájú Dutertét júniusban választották meg elnöknek. Ez alatt a rövid időszak alatt már sikerült megismertetnie – számos esetben lejáratnia – magát a világban, hiszen elképesztően pejoratív stílusban nyilatkozik úton-útfélen a világ leghatalmasabb vezetőiről. Duterte nyíltan támogatja a kábítószeresek meggyilkolását, magát a náci Adolf Hitlerhez hasonlította, és keresetlen szavakkal melegebb éghajlatra küldte már Ferenc pápát, Obama elnököt és Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárt is.

Az udvarlási szertartás

Beiktatása óta Duterte legtöbbször a kínai nagykövettel találkozott Manilában és Peking már előzetesen beígért nagyszabású infrastruktúrális beruházásokat a közeledésért cserébe. Most, a pekingi látogatás előtt Duterte feltűnően kedves, már-már behízelgő üzeneteket küldött a kínaiak irányába. „Nagyapán kínai volt, csak Kína tud nekünk segíteni”, jelentette ki a Xinhua kínai állami hírügynökségnek.

A látogatásnak geopolitikai nézőpontból óriási a tétje, hiszen a világ egyik legforróbb pontjáról zajlanak ezekben az órákban a tárgyalások Duterte és a kínai vezetés között. Mint emlékezetes, a hágai Állandó Választottbíróság júliusban mondta ki – éppen a Fülöp-szigetek előző vezetésének beadványa alapján!! – az ítéletében, hogy Kínának nincs történelmi joga a dél-kínai-tengeri területekhez, és így ahhoz sem, hogy igényt tartson az ott található nyersanyagok kitermelésére. Kína közölte, hogy nem fogadja el az ítéletet és a legfrissebb híradások szerint folytatja hadieszközök telepítését a térségbe.

Kesztyűt dob Washington arcába

Duterte viszont most a látogatásának előestéjén közölte, hogy „nincsen értelme háborúba menni egy vízfelület miatt”. Mondta mindezt a világ egyik legforgalmasabb kereskedelmi útvonaláról, amelyen évente 5.3 ezermilliárd értékű áru halad át és amely alatt egyben feltáratlan ásványkincsek rejtőznek. Washingtonnak és Tokiónak címezve a szavait hozzátette, hogy a „bármiféle tárgyalás a témában csakis olyan közvetítők részvételével lehetséges, akik nem ellenségesek Kínával”.

Duterte az elmúlt hetekben bejelentette, hogy bár életben tartja a kétoldalú védelmi egyezményt Washingtonnal, egyben elrendelte több közös hadgyakorlat megszakítását. Az eltávolodás hátterében egyrészt Duterte azon deklarált szándéka áll, hogy egy önállóbb nemzeti külpolitikai vonalvezetést akar vinni. Másrészt kiélezte a viszályt, hogy Duterte brutális leszámolásba kezdett a kábítószer-bűnözés ellen, ami alig három hónap alatt több mint 3600 ember halálával járt. Az önkényes gyilkosságokhoz az is elég, ha valakivel szemben csak felmerül a kábítószer-kereskedelem gyanúja, és ez az, amit legfőképpen kritizál Washington.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG