Martonyi János külügyminiszter a Financial Times Deutschlandnak (FTD) a Magyarországot ért kritikákkal kapcsolatban elmondta, hogy "a legrosszabbon már túl vagyunk", véleménye szerint pedig sokan sok szempontból túl messzire mentek.
Az Európai Bizottsággal folytatott vitákról a külügyminiszter úgy véli, hogy gyors megállapodás szükséges. Martonyi elmondta, hogy a Bizottság 3 kötelezettségszegési eljárást indított, melyben a jegybanktörvény, valamint az adatvédelmi ombudsmani hivatal megszüntetését és a bírák korai nyugdíjazását rögzítő törvény megváltoztatását kérik a magyar kormánytól. Az eljárásokkal kapcsolatban Martonyi elmondta, hogy biztosak benne, hogy az eljárások már az első szakaszban lezárulnak, hozzátette, hogy február közepén elküldik a módosító javaslatokat, melyek reményeik szerint a Bizottság pozitívan fogad majd.
Az FTD kiemelte, hogy a gyors megoldás Magyarország számára azért fontos, mert az ország jelenleg nagyon bizonytalan helyzetben van. A nemzetközi hitelminősítők az ország szuverén államadósság osztályzatát bóvliba minősítették vissza, így az ország finanszírozási költségei jelentősen megemelkedtek. A hitelminősítők döntésének oka elsősorban a politikai bizonytalanság volt. Válaszul a hitelminősítők döntésére a kormány pénzügyi védőhálóért fordult az IMF-hez és az EU-hoz.
A trágyalások azonban csak akkor fognak folytatódni, hogy ha a politikai problémákra megoldást talál a kormány. Martonyi reméli, hogy március elején folytatódni tudnak a tárgyalások az EU-val és az IMF-fel, hozzátette, hogy készen állnak, és a kétharmados többségnek köszönhetően rövid időn belül módosítni tudják a Brüsszel által kifogásolt törvényeket.
A lap felhívta rá a figyelmet, hogy több uniós politikus is bírálta Magyarországot, mert nem vette figyelembe az európai értékeket, és többen aggodalmukat fejezték ki a magyar demokrácia iránt. Martonyi az ilyen állításokat visszautasította, véleménye szerint a kormány Európa-párti, és törődik az európai értékekkel.
A különadókkal kapcsolatban Martonyi kifejtette, hogy a kormány világosan látja, hogy a különadók kedvezőtlenül érintik az üzleti környezett. Véleménye szerint az egyszeri intézkedések nem segítenek a gazdaságon, így nem is fogják őket megismételni, azonban kellenek a strukturális hiány csökkentésének érdekében.