"Néhány órája választottak meg, de nem tartok attól, hogy lehallgatják a telefonomat. Nem hiszem, hogy az illetékesek ilyen gyorsan akcióba lépnének. Nézze, kiderült, hogy európai parlamenti képviselőket és tisztviselőket, sőt, egy európai biztost is lehallgattak. Ez az EP minden tagját aggodalommal tölti el. Fontosnak tartom, hogy a mobiljainkat folyamatosan ellenőriztessük" - nyilatkozta Jeroen Lenaerts, az Európa Parlament (EP) Pegazus vizsgálóbizottságának elnöke megválasztása után pár órával a Népszavának.
Kifejtette, hogy már csak azért is muszáj megfelelniük a Pegazus bizottsággal szemben támasztott elvárásoknak, mert látják, mi történt Lengyelországban vagy Magyarországon, ahol újságírókat is célba vettek a Pegasus kémszoftverrel.
"Azt is látjuk, hogy a Pegasus mellett más kiberfegyvereket is bevetettek a kormánnyal kritikus személyek ellen Európában és máshol. Mindez veszélybe sodorja a demokráciát és fenyegeti a polgárok alapvető jogait, ezért foglalkoznunk kell vele" - hangsúlyozza Lenaerts.
A bizottság legfontosabb feladatának tartja biztosítani, hogy ártatlan polgárok, újságírók, ellenzéki politikusok, civil aktivisták, jogászok ne legyenek illegális lehallgatás célpontjai. Ehhez parlamenti meghallgatásokat szerveznek szakértők és nemzeti hatóságok bevonásával. Szeretnének állami szervek képviselőit is meghívni, elsősorban azokból az országokból, amelyek érintettek a Pegasus botrányban. Az a tervük, hogy delegációkat küldjenek a tagállamokba és EU-n kívüli országokba.
"A lengyel szenátusban megalakult egy vizsgálóbizottság, amely a megfigyelési üggyel foglalkozik. Természetes, hogy találkozni szeretnénk velük. Magyarországon nem folyik parlamenti vizsgálat, de ott is felkeresnénk a kémbotrány áldozatait, illetve a kormányzat képviselőit. Emellett tanulmányokat rendelünk a kémszoftverrel elkövetett lehallgatásokról" - mesél a munka mibenlétéről a képviselő.
Arra a kérdésre, hogy ha a magyar adatvédelmi hatóság arra a következtetésre jutott, hogy nem történtek törvénytelenségek a Pegazus felhasználásakor,.akkor a bizottság képes-e mást feltárni, úgy válaszolt: "Meg kell vizsgálnunk, hogy a magyar törvények összhangban állnak-e az EU Alapjogi Kartájában lefektetett alapvető jogokkal, megfelelnek-e az EU Bírósága és az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéleteinek".
Az elnök szerint a jelenlegi ismereteik a jéghegy csúcsát jelentik, s arra számít, hogy sokkal több ügy kerül napvilágra.