Német titkosszolgák koszovói fogságban
Diplomáciai válságot okozott Németország és Koszovó között az elmúlt héten Pristinában őrizetbe vett három német állampolgár ügye. A három, azóta a koszovói hatóságok által harmincnapos vizsgálati fogságra ítélt férfiról időközben kiderült, hogy a német hírszerzés, a BND ügynökei, akik hivataluk megbízása alapján hosszabb idő óta felderítő munkát végeztek. A Balkán amúgy a BND tevékenységének egyik súlypontja.
A koszovói hatóságok a múlt hét közepén vették őrizetbe a három német állampolgárt azzal a váddal, hogy pokolgépet dobtak az Európai Unió pristinai megbízottjának hivatalára. A hivatalos vádpontok - terrorizmus, a közrend veszélyeztetése, illegális fegyverbirtoklás - alapján gyorsított eljárással harmincnapos vizsgálati fogságra ítélték őket.
A német hírszerzés a hét végén elismerte, hogy három ügynökéről van szó, de azóta semmilyen állásfoglalásra nem hajlandó az ügyben. Nem nyilatkozott a német kormány, illetve a külügyminisztérium sem, hétfői sajtóértesülések szerint a hivatalos Berlin kizárja, hogy a BND képviselői bármilyen támadásban részt vettek volna.
A Bild című napilap hírszerzési forrásokra hivatkozva arról számolt be, hogy német feltételezések szerint az uniós hivatal elleni támadást koszovói szélsőségesek hajthatták végre, akik ellenzik külföldi szervezetek jelenlétét a korábbi szerb tartományban. Törekvésük pedig támogatásra talált a koszovói adminisztráció Európa-ellenes körei részéről.
Mindenesetre - mint kiszivárgott - Berlin már kifejezte "rosszallását" a történtek miatt, és sürgette a három német állampolgár szabadon bocsátását. Német kormánykörökben ezzel kapcsolatban arra emlékeztettek, hogy Németország annak idején az elsők között ismerte el a függetlenné vált Koszovót, s azonnali segítséget ígért a szükséges önálló állami berendezkedés kialakításához.
A német ellenzéki pártok ugyanakkor azonnali parlamenti vizsgálatot követeltek az ügyben. A három ügynök ellen felhozott pristinai vádat mind a szabaddemokraták, mind a Zöldek, mind pedig a Baloldal pártja megalapozatlannak nevezték ugyan, de ezzel egy időben haladéktalan tájékoztatást sürgettek, és ismét követelték a BND fokozottabb ellenőrzését. A Bundestag ellenőrző bizottsága a tervek szerint a hét közepén ül össze az ügy megtárgyalására.
Titkosügynököket vetnének be a válságban
MTI