5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A brit kormányfő ugyan továbbra is kizárja a fizikai határellenőrzés visszaállítását, abba viszont beleegyezne, hogy Észak-Írország valamelyest igazodjon az uniós piac szabályaihoz. Jean-Claude Juncker a napokban szintén nyitva hagyott egy kiskaput. Eközben az európai autógyártók földrengésszerű hatásokra figyelmeztettek no deal Brexit esetén.

Boris Johnson és Jean-Claude Juncker múlt heti találkozójukon. EPA/JULIEN WARNAND

New Yorkban próbálja ma jobb belátásra bírni Európa vezetőit Boris Johnson Brexit-ügyben. A júliusban megválasztott brit kormányfő az ENSZ-közgyűlés peremén egyeztet majd Angela Merkel német kancellárral, Emmanuel Macron francai elnökkel és Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével.

Amiben engedne...

A Financial Times szerint Johnson „óvatos optimizmussal” tekint a megbeszélések elé, és – egy alku részeként – belemenne egy olyan "egységes ír" megoldás megteremtésébe, amelyben Észak-Írország szorosan igazodna az EU belső piacához. Néhány területen például követhetné az uniós szabályokat, amennyiben ehhez az északír parlament is hozzájárulását adja.

A brit miniszterelnök arra már korábban javaslatot tett, hogy az állatokra és élelmiszerekre a teljes ír szigetre kiterjedő szabályozást dolgozzanak ki.

... és amiben nem

A kormányfő az egyéb (például ipari) termékekre viszont nem terjesztené ki ezt a szabályozást. Mint mondta, az Egyesült Királyságnak teljes egészében ki kell lépnie az EU-ból, és lehetőséget kell kapnia például arra, hogy eltérjen az uniós ipari standardoktól. Szerinte a backstop-záradék (a korábbi brit kormány és az EU között létrejött, de a brit parlament által elutasított kilépési egyezmény záradéka – a szerk.)  ezt megakadályozza.

Lehet, hogy különböző szabályozást szeretnénk, ugyanakkor erős ösztönzés van arra, hogy az áruk továbbra is akadály nélkül áramolhassanak. Úgy gondoljuk, hogy mindkettő lehetséges.

A brit gazdasági lap szerint ugyanakkor az egységes ír szabályozás nem oldaná meg a vámellenőrzéssel kapcsolatos kérdéseket (vámok, áfa-beszedés, a származási országgal kapcsolatos szabályok). Johnson ahhoz továbbra is ragaszkodik, hogy ne legyen határellenőrzés Észak-Írország és az Egyesült Királyság többi része, valamint Észak-Írország és Írország között.

Nem lesz áttörés, de...

A brit kormányfő összességében úgy véli, hogy jelentős előrelépést értek el, és az EU legalább arra hajlandó, hogy megvitassa a backstop-záradék helyettesítésének lehetőségét. Bár nem számít áttörésre a New York-i egyeztetéseken, azért bizakodó.

A tárgyalóasztalnál helyet foglaló partnerek motivációi jelentősen egybeesnek. A fontos szereplők nagy része megegyezést akar. Ez igaz a brit kormányra, a német és az ír barátainkra, a franciákra.

Juncker kiskapuja

Brüsszel (és Dublin) azt elutasítja, hogy Nagy-Britannia úgy lépjen ki október 31-én az EU-ból, hogy az ír határellenőrzés egyes kérdéseinek tisztázását későbbre halasztja.

Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság október végén leköszönő elnöke a megállapodás újratárgyalását is konzekvensen kizárja, ugyanakkor egy, a napokban nyilvánosságra hozott interjúban nyitva hagyott egy kiskaput. Szerinte a backstopot fel lehet váltani alternatív megoldásokkal, amennyiben azokkal maradéktalanul teljesíthetők a záradék eredeti célkitűzései. (Juncker és Johnson múlt hét elején egyeztetett Luxemburgban – a szerk.)

De mi az a backstop?

A backstop lényege, hogy az ír-északír határ szabad átjárhatóságát (azaz a fizikai határ visszaállításának elkerülését) végső esetben – ha London és Brüsszel nem tud megegyezni a jövőbeni kereskedelmi kapcsolatokról – úgy kellene biztosítani, hogy az Egyesült Királyság az EU vámuniójának része marad, vagy ha kiválik belőle, akkor benne hagyja Észak-Írországot.

Ez azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság meghatározatlan időre bennragadhat az EU vámuniójában, vagy  Észak-Írország gazdaságilag „kiszakadhat" az Egyesült Királyságból. Emiatt a brit parlament már háromszor elutasította a megállapodást, és Boris Johnson is világossá tette, hogy a záradék miatt nem hajlandó azt elfogadni.

Földrengésszerű következmények

A kompromisszum elérése ugyanakkor mindkét félnek érdeke, hiszen a rendezetlen kilépés az EU-nak és Nagy-Britanniának is fájna.

Ma például az európai autógyártók figyelmeztettek közös közleményben arra, hogy a no deal Brexit földrengésszerű változást okozna az iparágban a kereskedelem feltételeit tekintve. Az újonnan keletkező bürokratikus akadályok jelentős fennakadásokat okoznának, a több milliárdos vámok hatását (azaz a drágulást) pedig a brit és az európai fogyasztók is megéreznék. A kontinensen gyártott járművek tíz százalékának a szigetország a célállomása.

Az autógyártók szerint Nagy-Britanniának és az EU-nak minden szükséges lépést meg kell tennie a no deal Brexit elkerülése érdekében. Jelen állás szerint az ország október 31-én megállapodás nélkül lép ki az uniós közösségből.

De ki az a Boris Johnson? Honnan jött, mit akar, és van-e köze Trumphoz? Korábbi videókommentárunk a témában:

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A svéd kormány döntött: mindent feltesznek az atomerőművekre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 20:01
Stockholmban úgy gondolják, a növekvő energiaigényekre az atomenergia jelenti a megoldást – újgenerációs atomreaktorok jönnek állami finanszírozással.
Makro / Külgazdaság Itt kezdődnek a mi nagy bajaink
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 18:28
A kis javulás ellenére is komoly gondokkal küzdenek a német gazdasági szereplők amiatt, hogy nem érkeznek a megszokott számban megrendelések.
Makro / Külgazdaság Nincs még egy olyan adórendszer, mint a magyar – kinek jó ez?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:53
A vállalkozások minimális nyereségadót fizetnek, a háromgyerekes családok is alig adóznak – a gyermektelen egyedülállók adóterhe viszont magas, és az áfában is vezetjük a rangsort. Jó a multiknak, a vállalatoknak, a nagycsaládoknak, a részvényeseknek.
Makro / Külgazdaság Az unió máris újabb szankciós csomagon dolgozik, Kaja Kallas oda ütne, ahol fáj
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:19
Alig fogadták el az Oroszország elleni 17. szankciós csomagot, Brüsszelben már készül az újabb. Célkeresztben az energia.
Makro / Külgazdaság Ennyiért tankolhat csütörtöktől
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 13:06
Mutatjuk a benzinkutakon várható árakat.
Makro / Külgazdaság Az ÁSZ „nem tartja kizártnak”, hogy bejön a kormány számítása jövőre
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 10:48
Van reális esélye a kormány által kijelölt gazdasági pálya megvalósulásának. Windisch László is megszólalt a költségvetési törvény vitájában.
Makro / Külgazdaság Tényleg újra lecsap a kormány – már tárgyalnak a legújabb intézkedésről
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:56
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a parlamentben beszélt a kormány terveiről.
Makro / Külgazdaság Lengyel László: A kormány elnézte, hogy a Magyar Nemzeti Bankot kirabolják
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. május 21. 09:34
A Pénzügykutató Zrt. elnök-vezérigazgatója, közgazdász, jogász, politológus a május 20-ai élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 76. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Na, mit tömnek nemsokára 4600 milliárd forint értékben a hasukba a kínaiak?
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 09:19
Nagy ország, nagy étvágy. Pizzapiaci előrejelzés.
Makro / Külgazdaság Rögtön tetemre hívhatják a fideszes EP-képviselőket a készülő törvény miatt Strasbourgban
Privátbankár.hu | 2025. május 21. 07:09
A napirend megváltoztatását kérte egy EP-képviselő, hogy lehessen vitázni a magyar kormány „átláthatósági” törvényjavaslatáról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG