3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Miután néhány ambiciózus, de államférfinak a legkevésbé sem nevezhető politikus, élükön David Cameronnal, belehajszolta az Egyesült Királyságot az EU népszavazásba, a romhalmaz női vezetők nyakába zúdul. Úgy tűnik, az európai oldalon is hasonló a helyzet, hisz mintha Angela Merkel fogná össze az elanyátlanodott kontinenst.

David Cameron a világ legnagyobb politikai hazardőre lett egy olyan népszavazás kiírásával, melynek elbukása saját bukását is hozta, de olyan magabiztos volt, hogy fel sem mérte a kockázatokat. Miután kiírta a népszavazást, felhangosodtak a hazug, törtető alakok, mint Boris Johnson vagy Nigel Farage, miközben öntelten azt hitték, ők lesznek a nagy nyertesek, ha a népszavazás úgy alakul, ahogy végül alakult.

Brit, skót, észak-ír

Nem így lett, mind nagyot bukott, sőt még a Boris Johnsont megbuktató Michael Gove is pofára esett. Az egész öntelt, kakaskodó brigád elvérzett, hátrahagyva egy csődtömeget, melynek kezelésében immár nők fogják a kulcsszerepet játszani. A megrendült ország vezetése Theresa Mayre marad, ugyanakkor van két ország az országon belül, akik máshogy szavaztak. Skóciáról és Észak-Írországról van szó, és mindkettőt ugyancsak egy-egy hölgy, Nicola Sturgeon ill. Arlene Foster vezeti.

Theresa May. Kép forrása: EPA

Nem véletlen

A helyzetet bonyolítja, hogy a három hölgy különböző érdekeket képvisel, így még egymással is nehéz lesz dűlőre jutniuk. Theresa May, noha szeretett volna az EU-ban maradni, azt mondja, a népszavazás eredménye kötelezi, így nekik kell végigvinni a kilépést, és megállapodni az azt követő európai kapcsolatokról. A skót miniszterelnök ugyanakkor az Európai Unióban akarja tartani népét akár az Egyesült Királyságból való kiválás árán is, hacsak olyan megállapodás nem születik, ami biztosítja az eddigi jogokat (vagyis szinte csak névleges az uniós kilépés). Az ír helyzet még összetettebb: ott is az EU-ban maradnának, ha ez nem megy, akkor az ország fele Írországhoz csatlakozna, a másik fele maradna Angliával, mindörökké.

A hölgyek előretörése nem a véletlen műve. Az országban korábban megindult egy politikai folyamat, melynek során a pártok igyekeztek minél több női jelöltet állítani, hogy a parlamentben (mind a britben, mind a skótban) kiegyensúlyozottabb legyen a nemek aránya. Míg 1990-ben 9 százalék volt a női képviselők aránya a Westminsterben, addig most már 29 százalék. A munkáspárt sokkal jobban áll: náluk 43 százalék az arány, a toryknál 21 százalék.

Kihívás

A szigetország és vezetői előtt álló legnagyobb kihívás az Európai Unióval való tárgyalás lesz, ami egy roppant nehéz feladat, a két oldal érdekeinek rendkívül eltérő volta miatt. A népszavazás óta eltelt idő ezt mutatja, hogy európai oldalról az egész folyamat legfőbb alakja Angela Merkel lesz, és ezáltal jórészt nők fogják meghatározni a brit kilépés utáni Európa sorsát. Ráadásul jó esély van arra, hogy a világpolitika szintjén is bejön egy női szereplő, mégpedig a világ legerősebb hatalma, Amerika élén, Hillary Clinton személyében.

May vs. Merkel

Theresa Mayt és Angela Merkelt újabban sokan hasonlítják össze, és találnak is hasonló pontokat. Kezdésképpen kiemelik, hogy mindketten egy-egy pap lányai, igaz hogy itt aztán jön egy nagy eltérés: May a gyorsan fejlődő, és épp az Európához csatlakozó demokratikus rendszerű szigetországban, míg Merkel a kommunista NDK-ban nőtt fel. Munkamódszereiket illetően viszont megint sok az azonosság: régóta viselnek magas politikai hivatalt, munkabíróak, kemény tárgyalópartnerek, de hajlanak az ésszerű kompromisszumokra. Lássuk, mit hoznak össze, rajtuk a világ szeme.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Ezt kéne Svájc után csinálnunk
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 16:23
Svájc ipari termelése 8,5 százalékkal, 2021 második negyedéve óta a leggyorsabb ütemben bővült az idei első negyedévben éves szinten, a negyedik negyedévben jegyzett 2,1 százalékos éves szintű növekedés után – derült ki a svájci statisztikai hivatal adataiból.
Makro / Külgazdaság Kijött az Európai Bizottság gazdasági jelentése Magyarországról
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 15:33
Megjelent az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése, amely szerint idén 0,8, jövőre pedig 2,5 százalékkal nőhet a magyar bruttó nemzeti össztermék (GDP).
Makro / Külgazdaság GKI: továbbra is gyengélkedik az építőipar
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 14:15
Az építőipari termelés az elmúlt két évben folyamatosan csökkent, és ez a kedvezőtlen tendencia az idei első negyedévben is folytatódott. Az egyre szűkülő kereslet következtében a cégek száma is mérséklődött, miközben a termelői infláció lassulni kezdett. Az építőipari szereplők egyelőre nem látnak közeli trendfordulót, ugyanakkor az ágazat középtávú növekedési kilátásai kedvezőek.
Makro / Külgazdaság Visszacsinálják a Brexitet?
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 09:52
Először tartanak hivatalos brit-EU csúcstalálkozót a brit EU-tagság megszűnése óta.
Makro / Külgazdaság Táptalajt adnak a recessziós félelmeknek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. május 19. 07:53
A távol-keleti országban lassult az ipari termelés és a kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Makro / Külgazdaság Hiába a kormány csodafegyvere, csak nem tudunk közelebb kerülni Európához
Csabai Károly | 2025. május 19. 05:44
Bár a hazai éves infláció áprilisban lassult, de nem olyan mértékben, mint amekkorára a március közepétől ketyegő árrésstop alapján következtetni lehetett. Ráadásul közben a többiek sem tétlenkedtek, így európai összehasonlításban egy tapodtat sem jutottunk előrébb, hajszálra ugyanannyi öreg kontinensbéli ország fogyasztóiár-indexe alacsonyabb a miéknél, mint egy hónappal korábban – derül ki a legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképből.
Makro / Külgazdaság Berlin Trump jóindulatáért és a NATO túléléséért küzd
Káncz Csaba | 2025. május 18. 10:53
Az új német kormány padlógázt nyom a katonai kiadásokban, hogy a jövő havi NATO csúcstalálkozón elnyerjék Trump jóváhagyását a szervezet jövőjére nézve. Ukrajna megmutatja, hogyan lehet egy hadsereget a szinte semmiből néhány év alatt Európa legnagyobb fegyveres erejévé fejleszteni. Káncz Csaba jegyzete.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Orbán Viktor az átláthatósági törvényjavaslatról is – kemény fellépést ígér
Privátbankár.hu | 2025. május 18. 10:08
Ezt nem lehet megengedni, fogalmazott a miniszterelnök a külföldi támogatásokat kapó szervezetek ügyében.
Makro / Külgazdaság 50 százalékról nullára: utolsó atomerőművét is leállítja egy ország
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 11:16
Tajvan megkezdte utolsó aktív atomerőművének leállítását a Taiwan Power (Taipower) állami energiaellátó vállalat szombaton kiadott tájékoztatása szerint.
Makro / Külgazdaság Főhet Putyin feje: gyengélkedni kezdett az orosz gazdaság
Privátbankár.hu | 2025. május 17. 08:52
Befékezett az orosz gazdaság, és bár az infláció csökkent, még mindig 10 százalék fölött van.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG