3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miután néhány ambiciózus, de államférfinak a legkevésbé sem nevezhető politikus, élükön David Cameronnal, belehajszolta az Egyesült Királyságot az EU népszavazásba, a romhalmaz női vezetők nyakába zúdul. Úgy tűnik, az európai oldalon is hasonló a helyzet, hisz mintha Angela Merkel fogná össze az elanyátlanodott kontinenst.

David Cameron a világ legnagyobb politikai hazardőre lett egy olyan népszavazás kiírásával, melynek elbukása saját bukását is hozta, de olyan magabiztos volt, hogy fel sem mérte a kockázatokat. Miután kiírta a népszavazást, felhangosodtak a hazug, törtető alakok, mint Boris Johnson vagy Nigel Farage, miközben öntelten azt hitték, ők lesznek a nagy nyertesek, ha a népszavazás úgy alakul, ahogy végül alakult.

Brit, skót, észak-ír

Nem így lett, mind nagyot bukott, sőt még a Boris Johnsont megbuktató Michael Gove is pofára esett. Az egész öntelt, kakaskodó brigád elvérzett, hátrahagyva egy csődtömeget, melynek kezelésében immár nők fogják a kulcsszerepet játszani. A megrendült ország vezetése Theresa Mayre marad, ugyanakkor van két ország az országon belül, akik máshogy szavaztak. Skóciáról és Észak-Írországról van szó, és mindkettőt ugyancsak egy-egy hölgy, Nicola Sturgeon ill. Arlene Foster vezeti.

Theresa May. Kép forrása: EPA

Nem véletlen

A helyzetet bonyolítja, hogy a három hölgy különböző érdekeket képvisel, így még egymással is nehéz lesz dűlőre jutniuk. Theresa May, noha szeretett volna az EU-ban maradni, azt mondja, a népszavazás eredménye kötelezi, így nekik kell végigvinni a kilépést, és megállapodni az azt követő európai kapcsolatokról. A skót miniszterelnök ugyanakkor az Európai Unióban akarja tartani népét akár az Egyesült Királyságból való kiválás árán is, hacsak olyan megállapodás nem születik, ami biztosítja az eddigi jogokat (vagyis szinte csak névleges az uniós kilépés). Az ír helyzet még összetettebb: ott is az EU-ban maradnának, ha ez nem megy, akkor az ország fele Írországhoz csatlakozna, a másik fele maradna Angliával, mindörökké.

A hölgyek előretörése nem a véletlen műve. Az országban korábban megindult egy politikai folyamat, melynek során a pártok igyekeztek minél több női jelöltet állítani, hogy a parlamentben (mind a britben, mind a skótban) kiegyensúlyozottabb legyen a nemek aránya. Míg 1990-ben 9 százalék volt a női képviselők aránya a Westminsterben, addig most már 29 százalék. A munkáspárt sokkal jobban áll: náluk 43 százalék az arány, a toryknál 21 százalék.

Kihívás

A szigetország és vezetői előtt álló legnagyobb kihívás az Európai Unióval való tárgyalás lesz, ami egy roppant nehéz feladat, a két oldal érdekeinek rendkívül eltérő volta miatt. A népszavazás óta eltelt idő ezt mutatja, hogy európai oldalról az egész folyamat legfőbb alakja Angela Merkel lesz, és ezáltal jórészt nők fogják meghatározni a brit kilépés utáni Európa sorsát. Ráadásul jó esély van arra, hogy a világpolitika szintjén is bejön egy női szereplő, mégpedig a világ legerősebb hatalma, Amerika élén, Hillary Clinton személyében.

May vs. Merkel

Theresa Mayt és Angela Merkelt újabban sokan hasonlítják össze, és találnak is hasonló pontokat. Kezdésképpen kiemelik, hogy mindketten egy-egy pap lányai, igaz hogy itt aztán jön egy nagy eltérés: May a gyorsan fejlődő, és épp az Európához csatlakozó demokratikus rendszerű szigetországban, míg Merkel a kommunista NDK-ban nőtt fel. Munkamódszereiket illetően viszont megint sok az azonosság: régóta viselnek magas politikai hivatalt, munkabíróak, kemény tárgyalópartnerek, de hajlanak az ésszerű kompromisszumokra. Lássuk, mit hoznak össze, rajtuk a világ szeme.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
Makro / Külgazdaság Ezért éri meg jóban lenni a magyar kormánynak Netanjahuval?
Litván Dániel | 2025. április 3. 18:48
Első pillantásra annyira nem eget rengető Izrael és Magyarország gazdasági kapcsolata, de a számok mellett más megfontolások is vannak.
Makro / Külgazdaság Trump a szövetségesei ellen fordult
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:59
Az amerikai elnök által bejelentett új vámintézkedés óriási nehézséget jelent Európának és katasztrófa az Egyesült Államoknak – jelentette ki François Bayrou francia miniszterelnök, aki szerint az amerikai elnök szövetségesei ellen fordult.
Makro / Külgazdaság Leminősítették Kínát
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:27
A Fitch Ratings azzal a várakozásával indokolva a döntést, hogy a továbbiakban is folyamatosan gyengül a kínai közfinanszírozási helyzet, és emiatt gyors ütemben emelkedik az államadósságteher.
Makro / Külgazdaság „Nehéz a helyzet, de nem kritikus” – mennyire fáj Ukrajnának az amerikai importvám?
Privátbankár.hu | 2025. április 3. 17:04
Az ukrán gazdasági miniszter szerint országa esetében nem nagyon magas az új amerikai importvám.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG