Pénzügyminiszter minden bizonnyal Timothy Geithner lesz, a szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) New York-i részlegének igazgatója, a Fehér Ház országos gazdasági tanácsának igazgatója pedig Lawrence Summers, a Harvard Egyetem volt elnöke, korábban, a kilencvenes években Bill Clinton elnök volt pénzügyminisztere, mondták Obama környezetében a Reuters hírügynökségnek.
Summers kénytelen volt lemondani a Harvard elnökségéről, afféle elhíresült kijelentései miatt, hogy a nők születésüknél fogva gyengébb képességűek, ezért közülük csak kevesen képesek például a matematikában és egyéb tudományokban vezető tudósokká válni. Helyére tavaly februárban nőt választottak - az 1636-ban alapított egyetem történetében első ízben -, Drew Gilpin Faust történész személyében. Az amerikai demokrata pártban úgy tudják, hogy Lawrence Summerst később a Fed elnökeként szeretné látni Obama, miután a jelenlegi Fed elnök, Ben Bernanke megbíyzatása 2010. januárban lejár.
Közben Obama két tanácsadója vasárnap arra utalt, hogy új elnök esetleg nem fogja betartani egyik választási ígéretét, azt, hogy az eredeti határidő előtt megszünteti az adókedvezményt a felső jövedelemadó-sávban, vagyis a gazdagok számára. Obama kampánystratégájától és egyik valószínű Fehér Ház-i tanácsadójától, David Axelrodtól egy tévéműsorban megkérdezték, hogy az új kormányzat inkább meghagyja-e az adókedvezményt az eredeti határidőig, azaz a 2010-es adóév végeztéig, semmint törvényhozási úton megpróbálja elérni a határidő megrövidítését. - Ez a mérlegelés meg fog történni - felelte Axelrod.
Egy másik tévéműsorban Obama egy másik tanácsadója, Bill Daley hasonló kérdésre így válaszolt: - A 2010-es forgatókönyv a valószínűbb. A George W. Bush elnök kezdeményezte adókedvezmény 2010 végén lejár, utána a felső sáv visszatér a 2001-es szintre, 39,6 százalékra a mostani 35 százalékról.
Sokba kerül Obamának az elnökség
Választási kampányában Obama adócsökkentést követelt a középosztálynak, azzal, hogy a leggazdagabb amerikaiaknak viszont többet kell fizetniük a jelenleginél. Obama októberben 175 milliárd dolláros állami gazdaságösztönző intézkedési tervet javasolt két évre, benne a közlekedési infrastruktúra fejlesztésével, az oktatás és az iskolák korszerűsítésével és az alternatív energiaforrások támogatásával, de mire január 20-án elfoglalja hivatalát, akár 500-700 milliárd dolláros élénkítő keret is összeállhat, mondta szintén vasárnap az amerikai szenátus demokrata többségének egyik vezetője, Charles Schumer szenátor egy tévéműsorban.
Hillary lehet a külügyminiszter
Busht már a vádlottak padján látnák
Mit hoz Obama a részvénypiacoknak?
Bush berágott a szivárogtatás miatt
Obama a föld alól is előkeríti bin Ladent
MTI