- Az orosz hadsereg augusztusban foglalta el a legnagyobb ukrán területet 2022 októbere óta – derült ki az amerikai Institute for the Study of War (ISW) becsléséből. Összesen 477 négyzetkilométert szálltak meg, ami majdnem akkora, mint Budapest területe. Az ukrán csapatok háromhetes oroszországi ellentámadásukban 1150–1300 négyzetkilométer orosz területet foglaltak el, ami kétszer akkora, mint a Balaton területe. Az oroszok hét kilométerre közelítették meg a Donbasz nyugati határához közel lévő Pokrovszk városát, logisztikai csomópontot.
- A lengyel hadsereg „alkotmányos kötelessége”, hogy Ukrajna felett lelője azokat a drónokat és rakétákat, amelyek lengyel terület felé tartanak – mondta a Financial Timesnak adott interjújában Radoslaw Sikorski, a varsói kormány külügyminisztere. Az állásfoglalás egy héttel követi azt az incidenst, amelyben egy orosz légitámadás során egy drón megsértette a NATO-tagország légterét.
- Kizárólag az orosz válaszon múlik, milyen hosszú ideig tudják megtartani az ukránok az Oroszországban elfoglalt területeket – monda George Barros, az amerikai ISW katonai kutatóintézet Oroszországgal foglalkozó részlegének vezetője. Eddig szedett-vedett alakulatokat küldtek harcba rossz vezetés alatt. Ez esélyt ad az ukránoknak, hogy beássák magukat és Himars-csapásokat mérjenek az ellenük küldött alakulatokra. Az a kérdés, rá tudják-e kényszeríteni az oroszokat, hogy jelentős átcsoportosításokkal védjék az eddig elhanyagolt ezer kilométeres orosz–ukrán határt.
Valerij Geraszimov orosz vezérkari főnököt, akit megvetnek a katonák, azzal vádolják, hogy ő volt az a parancsnok, aki az ukrán támadási tervről érkező hírszerzői jelentést lesöpörte az asztalról – mondta Mark Galeotti brit történész professzor, Kelet-Európa-szakértő. Ezért kemény bírálatokat kap, amelyek azonban valójában burkoltan Vlagyimir Putyinnak szólnak. Ez apró jele lehet annak, hogy az orosz elit lépésről lépésre elfordul az államfőtől. Nem csupán azért, mert ezt a válságot rosszul kezeli, hanem az egész balul sikerült háború miatt. Putyin még mindig érdekelt abban, hogy tárgyaljon a Nyugattal, igaz, a saját feltételei szerint – mondta Galeotti. Ez nagyon halványan azt a tanulságot hordozza a háború szempontjából, hogy nem kell a szemben álló feleknek megbízniuk egymásban ahhoz, hogy találjanak valamit (például a nemrégen lebonyolított fogolycserét), amiben azonosak az érdekeik. Ugyanakkor Putyin építhet arra, hogy bármilyen borzalmas is most a felek viszonya, ettől függetlenül a Nyugat tárgyaló partnere marad. Az orosz vezetést nem izgatja, ki nyeri az USA-ban az elnökválasztást – folytatta az szakértő. Abban érdekeltek, hogy az Egyesült Államokban minél kaotikusabb társadalmi helyzet, permanens politikai válság alakuljon ki (amit valójában jelenleg is láthatunk). Donald Trump volt elnök győzelme és veresége esetén is mélyülhetnek a társadalmi feszültségek.
- Az afrikai Burkina Fasóban harcoló orosz zsoldosok egy részét átdobták az Oroszországba betört ukrán csapatok elleni harcban kialakult frontra – nyilatkozta az AFP-nek Viktor Jermolajev, a Medvék névre keresztelt katonai egység parancsnoka. Ez egy a jól ismert Wagner-csoporthoz hasonló, zsoldosokból álló katonai szervezet, amelyből számos alakult az elmúlt években.
- Összesen 66 471 elesett orosz katona halálát tudták igazolni a közösségi médiában vagy a sajtóban megjelent, nyilvánosan elérhető forrásokból a független orosz Mediazona és a BBC oroszországi szolgálatának munkatársai. A legnagyobb korcsoport közel hétezer katonával a 33–35 éveseké volt. Több mint 170 besorozott katona halt meg. A börtönökből kiszabadultak közül 12 ezren vesztették életüket, számuk az utóbbi időben csökkent. Az elesettek jóval többen vannak, az igazolható eseteknél.
- Egyre idegesebbek az ukrán hadsereg kurszki betörése miatt kitelepített orosz civilek, akik úgy érzik magukra hagyva kellene boldogulniuk. Szidják az ukránokat, orosz honfitársaikat és a moszkvai kormányt. Oroszországnak egy pont vagyunk a térképen, Ukrajnának az ellenség vagyunk, aki támogatja Putyint – mondta egyikük.
- Az orosz feldolgozóipar bővülése több mint egy éve nem látott tempóra lassult augusztusban – derült ki a az S&P Global beszerzőimenedzser-indexéből (PMI). A múlt havi adat 52,1 pont volt szemben a júliusi 53,6 ponttal. Az ötven pont feletti érték azt jeleni, hogy a termelés továbbra is bővül csak nem olyan tempóban, mint korábban.
- Az oroszországi egyetemek majdnem kétszer annyi háborús veteránt vagy azok gyermekeit vették fel a 2024/2025-ös tanévre, mint egy évvel korábban – derült ki a moszkvai oktatási minisztérium adataiból. Vlagyimir Putyin államfő 2022-ben rendelte el, hogy a felsőoktatási intézmények létszámkeretét részeben ebből a forrásból töltsék fel.
- Az orosz hatóságok büntetőjogi eljárást kezdeményeznek a CNN riporterével és két ukrán újságíróval szemben, akik Moszkva álláspontja szerint illegálisan léptek be Oroszország területére, hogy riportot készítsenek a Kurszki régióban lévő Szudzsa városában. A település jelenleg ukrán kézen van. Az ügyben a belbiztonsági szolgálat, az FSZB folytat vizsgálatot.
- Egy ortodox pap imáival próbálta segíteni annak az ötszáz tűzoltónak a munkáját, akik a napokon át égő rosztovi olajtárolók eloltásán dolgoztak testi épségüket kockáztatva. A tűzoltóautóknál elmondott ima mellett egy vallási ikont is hozott az égi segítség előmozdítása érdekében.
- Meghalt Bálngyimir =Hvaldimir), egy beluga fajtájú bálna, akit Norvégiában orosz kémnek tartottak. Először 2019-ben tűnt fel Norvégia partjai mentén. A nevét a norvég bálna - hval - szóból és az orosz Vlagyimir egyesítéséból kapta. Nyakában egy hám volt dokkolóval, amelyhez kamerát lehet csatlakoztatni. A hámon lévő műanyag lapon az „Equipment St. Petersburg” felirat szerepelt. Az állat bizonyára megszokta az emberek közelségét, mert gond nélkül haverkodott felfedezőivel.
- A orosz TNT tévécsatorna elkezdte forgatni azt komédiasorozatát, amelyben kifigurázzák Joe Bident, az Egyesült Államok elnökét. A produkció jövőre kerül képernyőre. Ez magyarázza címét: „Viszlát”. A történet arról szól, hogy Biden inkognitóban Oroszországba utazik, ahol megtapasztalhatja, hogy a nyugati gazdasági szankciók nem működnek. Elveszti az útlevelét, ezért kénytelen angoltanárként pénzt keresni, hogy újat vásárolhasson. Eközben egy szovjet típusú bérházban lakik. A történet másik szálán a CIA elrabol helyette egy orosz nyugdíjast, aki hasonlít rá, hogy helyettesítse.
Források: BBC, Guardian, Moscow Times, Times Radio