A hét végére már 4300 magyar katona teljesít szolgálatot a déli határnál - mondta el a Magyar Időknek Simicskó István honvédelmi miniszter. „Egy ilyen válsághelyzetben, amikor a migrációs nyomásnak beláthatatlan következményei lehetnek, fel kell sorakoznunk a rendőrség mellé, és egy szorosabb együttműködésben el kell érnünk, hogy jelentősen növeljük a magyar emberek biztonságát” - mondta.
A frissen kinevezett tárcavezető szerint október végére sikerül megépíteni a biztonsági határzárat. A miniszter szerint a jelenlegi kerítés csak a biztonsági határzár első vonala. Mellette épül egy erősebb, három méter magas kerítés is. Amikor ezzel elkészülnek, biztosítani kell majd a határzár élőerős védelmét is, magyarul járőrözni kell a kerítés mentén.
Simicskó István |
Lehet majd jelentkezni a határőrizetre?
A Magyar Honvédség állománya 25 ezer fő, pontosan nem tudjuk még megmondani, hogy ebből összesen mekkora létszámot lehet bevetni a határnál, de szerinte meg lehet oldani, hogy legyen ott elég ember. Reményeik szerint a feladatba be tudnak majd vonni önkéntes tartalékosokat.
Ők és mi
A kerítésépítés mellett természetesen folyik a katonák felkészítése arra a helyzetre, ha a parlament elfogadja a válsághelyzet kihirdetéséről szóló javaslatot. Ennek érdekében zajlik a Határozott Fellépés 2015 hadgyakorlat. „Arra készülünk, hogy alapesetben a rendőrség intézkedik, a katona pedig biztosítja a rendőrök munkáját” - mondta a miniszter, aki szerint „világos ma már, hogy az unió is igen lassan és rosszul reagált a bevándorlásra, miközben Magyarország mindent megtett, amit csak tudott az európai jog betartása érdekében”.
A legújabb korban ilyen mértékű népvándorlás még nem volt. Az is nehezítette a helyzetet, hogy sokáig egy közös európai megoldásra vártunk – mondta a Magyar Időknek adott interjúban Simicskó István. Szerinte Magyarország elsőként lépett, jelezte a probléma nagyságát, és mi voltunk azok, akik először felhívtuk a figyelmet a harmadik, biztonságos országok szerepére. Vagyis azokra az országokra, ahonnan már nincs okuk továbbmenni azoknak a migránsoknak, akik valóban politikai menekültek és nem gazdasági bevándorlók.