MTI Fotó: Máthé Zoltán |
Nem lesz kötelezettségszegési eljárás
Az új közbeszerzési törvénnyel kapcsolatban felmerült problémákról mi is írtunk, de az előzetes információkkal ellentétben nem lesz újabb kötelezettségszegési eljárás Magyarország ellen. Lázár János elmondta, hogy ténylegesen van egy „konstruktív vita” az Európai Bizottsággal, de ez elsősorban azon folyik, hogy milyen egyéb tényezőket lehet figyelembe venni a pályázatok elbírálásakor.
Az uniós jelentések szerint egyébként a magyar rendszerben viszonylag kevesebb a hiba, de az elektronikus rendszer hiányát és a zárt, vagy más módon szabályoktól eltérő közbeszerzéseket ismételten felrótták a kormánynak.
Így csökken a bürokrácia
A tervek szerint a Magyar Államkincstár lesz a központi kifizetőhely, ezért az Egészségbiztosítási Pénztár és a Mezőgazdasági Hivatal is átalakítás alatt áll.
Rengeteg megszűnő hivatal, húsz százalékos létszámleépítés jön a bürokrácia csökkentés keretében. Az Egészségügyi Minisztériumhoz tartozik majd az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat.
Új intézmények
A kormányi tervei alapján új szociális ellátó intézmények, ápolási kórházak jönnek létre, az EMMI hamarosan javaslatot tehet. További tűzoltólaktanyák és börtönök jönnek létre 2018-ig, ez 5 ezer férőhelyet jelent majd az új börtönökben.
Folytatódik tovább a Modern Városok program is, amelynek keretében 51 milliárd forint jut 14 városnak, a program a kormány tervei szerint összesen 1000 milliárd forintos keretösszegig fut fel majd 2020-ig. A pénzt közút-, infrastruktúra- és városfejlesztésre adják majd. Az óbudai önkormányzat kiemelt támogatást kap a gazdasági kabinettel, egy minőségi piacot építhetnek majd.
A szintén több konfliktust okozó közigazgatási bíráskodási tervezettel kapcsolatban ötpárti egyeztetést hív össze a kormány, az itt bemutatni tervezett javaslatot Trócsányi László jegyzi. Lázár később kérdésekre válaszolva elmondta, hogy a megjelent hírekkel ellentétben ennek a rendszernek jóval kisebb lesz a jelentősége, mivel csupán száz bírói helyről van szó, és egészen biztosan nem Patyi András lesz az elnöke.
Készülget az e-számla, pluszpénz az egyetemi tanárok
Folyamatban van az e-számla rendszerének kidolgozása is a gazdasági kabinettben Lázár János elmondása szerint. A kormány javaslata szerint a földárverésekből remélt 270 milliárd forintot adósságcsökkentésre költenék.
A kaposvári Csiky Gergely Színház felújítására 9 milliárdos támogatást ad a kormány. Az MTA kezdeményezésére is rábólintottak, így az akadémiai dolgozók is megkapják a közalkalmazotti béremelést. A tervek szerint az egyetemi tanárok 2017-ben és 2018-ban 5-5 százalékos béremelést kapnak majd.
Új rendőrök, népszavazás
Az október másodikai népszavazáson a korábbian hasonlóan sem lesz változás, azaz akinek magyarországi lakcíme van, az semmiképpen sem szavazhat levélben.
Háromezer új rendőr áll szolgálatba hamarosan, ezzel 40 ezerre növelve a teljes rendőri állományt. A határszakaszokon körülbelül 3-5 ezer ember teljesít jelenleg szolgálatot. Most Magyarországon körülbelül ezer menekült tartózkodik.
Orbán utazik
Orbán Viktor holnap egyébként Varsóba utazik, ahol a V4 vezetőivel találkozik, többek között a Brexit utáni teendőkről tárgyal majd. Augusztus 26-án meghallgatják Merkel javaslatait, a témák az európai bevándorlási helyzet, a Brexit, és Európa jövője lesz a téma. Szeptemberben ismét találkoznak a Visegrádi Négyek, megelőzve a pozsonyi uniós csúcsot.
A kormány együttérzését fejezi ki az olaszországi földrengés miatt, Magyarország kész segítséget nyújtani Olaszországnak soron kívül. Magyar áldozatról továbbra sincsen hír.
Indul az iskola
1 millió 260 ezer diák és 319 ezer óvodás kezdi meg szeptembertől a tanulást. A 2016/17-es tanévben lesz először, hogy az alsó tagozatban mindenki ingyenes tankönyvet kap, az óvodások több mint nyolcvan százaléka pedig ingyen ehet majd.
Megint kapnak egy kis béremelést a pedagógusok is, 3,5 százalékkal lesz több a borítékban szeptembertől. Indul az új szakképzési rendszer, a szakiskolákban most indul el élesben a kormány terve. Lázár szerint egyébként az, hogy a közismereti tanterv és a tankönyvek hiányoznak, nem jelent problémát, mert legfeljebb 1-2 hét csúszással elkészülnek.
Bayer megtarthatja a keresztjét
Bayer Zsoltnak biztosan nem kell visszaadnia a lovagkeresztjét, a kormány sajnálja, hogy ennyien visszaadták a kitüntetést, Lázár János szerint ez azért sajnálatos, mert a magyar állam adja ezeket, nem a mindenkori kormány.
Eddig 315 milliárd forintnyi letelepedési kötvény talált gazdára. Ezek megszerzéséhez egyébként a rendőrség, a TEK és a Bevándorlási Hivatal is átvizsgálja az igénylőt, Lázár elmondása szerint egyelőre még nem volt olyan, akitől emiatt megtagadták volna a vásárlási lehetőséget.