5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nyugati élelmiszerimportra bejelentett orosz embargónak várhatóan csekély negatív növekedési hatása lesz a közép-európai EU-gazdaságokban, a deflációs nyomást ugyanakkor erősítheti ezekben az országokban a moszkvai importtilalom - vélekedtek hétvégi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

Kinek, mekkorát nyom a latba?

A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének közgazdászai kimutatták, hogy az orosz piacra irányuló élelmiszerexport értéke Litvánia esetében az éves hazai össztermék (GDP) 3,1 százalékával volt egyenlő. Észtország esetében ez az arány 1,3 százalék, Lettországnál 0,5 százalék, Lengyelország és Magyarország esetében 0,3, illetve 0,24 százalék volt a tavalyi adatok alapján.

A JP Morgan közgazdászai szerint a cseh és a román GDP-hez mérve az orosz importtilalom hatása elhanyagolható.

Újratervezés

A ház szerint ugyanakkor a közép-európai EU-gazdaságok GDP-növekedésére gyakorolt hatás várhatóan kisebb lesz, mint amekkora arányt az oroszországi élelmiszerexport e gazdaságok teljes GDP-értékén belül képviselt. A cég elemzői szerint ugyanis ezek az országok át tudják irányítani élelmiszerexportjukat más olyan kelet-európai piacokra - köztük Fehéroroszországba, Kazahsztánba, Moldovába és Albániába -, amelyeket nem érintenek a szankciók.

A túlkínálatból lesz galiba

Az élelmiszerexport átirányítása más EU-gazdaságokba azonban már nehezebbnek bizonyulhat, mivel - éppen az orosz importembargó miatt - ezekben az országokban is élelmiszer-túlkínálat alakulhat ki, hacsak a fölös mennyiséget el nem távolítják a piacról - hangsúlyozták a JP Morgan londoni elemzői.

Ez a várható túlkínálat valószínűleg felerősíti és meghosszabbítja a közép-európai EU-gazdaságok élelmiszeráraiban máris érvényesülő deflációs folyamatot. A cég közgazdászainak előzetes becslései szerint Magyarországon és Lengyelországban egyaránt 0,5 százalékpontnyi negatív hatást gyakorolhat a teljes kosárra számolt fogyasztói árindexre az orosz importtilalom.

A JP Morgan számításai szerint az orosz tilalmi listán szereplő élelmiszerfélék súlya a magyar inflációs kosárban 12,5 százalék, a lengyel kosáron belül 14,4 százalék.

De jó, hogy gyenge a forint!

A cég elemzői a deflációs nyomást enyhítő tényezők közé sorolták ugyanakkor e gazdaságok valutáinak jelenlegi gyengeségét, amely - ha tartós marad - részben ellentételezheti a lefelé ható árnyomást az import drágításával.

A Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési részlegének elemzői szerint ugyanakkor Lengyelország növekedési szempontból is érzékeny az oroszországi és az ukrajnai válságra, érzékenyebb, mint a magyar és a cseh gazdaság.

A ház szerint ezt jelzi, hogy a lengyel feldolgozószektor aktivitást mérő beszerzésimenedzser-index (BMI) augusztusban a teljesítménybővülés és a visszaesés teoretikus mezsgyéjének tekintett 50-es küszöbérték alá csökkent, 13 hónapja először, miközben a cseh és a magyar BMI-mérőszámok növekedtek. A lengyel BMI ráadásul öt hónapja folyamatosan csökken.

Jócskán szívnak a lengyelek is

A Morgan Stanley szakértői szerint meglehetősen ritka, hogy a három közép-európai EU-gazdaság gyáripari aktivitási mutatója ilyen mértékű divergenciát mutasson, és a jelenséget magyarázhatja, hogy a lengyel gazdaságot a másik kettőnél erősebben sújtja az orosz-ukrán válság.

Ezt támasztja alá, hogy a teljes lengyel export 8 százaléka irányul az orosz és az ukrán piacra, a magyar és a cseh kivitelnek azonban csak 5, illetve 4 százalékát veszi fel e két piac - hangsúlyozzák a Morgan Stanley közgazdászai.

A ház szerint az orosz és az ukrán piacra szánt kivitel várható visszaesése akár 0,5 százalékpontnyit is lefaraghat a cég által Lengyelországban várt idei növekedési ütemből. A Morgan Stanley jelenlegi előrejelzése az, hogy a lengyel GDP-érték 2014-ben 3,6 százalékkal bővül.

E cég elemzői is felhívták a figyelmet az orosz élelmiszerimport-tilalom várható deflációs hatásaira. A ház hangsúlyozza, hogy az élelmiszer-árinfláció mindhárom közép-európai EU-országban máris negatív, és az élelmiszerfélék jelentős súllyal vannak jelen inflációs kosarukban, így az orosz embargó jelentős hatást gyakorolhat a három gazdaság inflációs profiljára.

Ha olajra lépnek

Ellenkező irányú inflációs hatással járhat ugyanakkor egy esetleges megtorló jellegű orosz olajexport-korlátozás. A Morgan Stanley londoni elemzői szerint ez nem túl valószínű, tekintettel arra, hogy az olajexport adja az orosz államháztartási bevételek 44 százalékát, ám nem is zárható ki, hogy Oroszország hazafias meggondolásokból egy ilyen válaszlépésre is elszánja magát.

Ez geopolitikai kockázati felárat adna hozzá az olajárakhoz, és az energiahordozók nagyobb súllyal - hozzávetőleg 15 százalékkal - vannak jelen a közép- és kelet-európai gazdaságok inflációs kosarában, mint Európa legtöbb más gazdaságában (11 százalék).

Az olajárak esetleges megugrása így nagyobb felhajtóerőt adna a felzárkózó európai térség inflációjának, mint más országokban, különösen annak figyelembevételével, hogy az energia-árinfláció jelenleg rendkívül alacsony ebben a régióban - fejtegették a Morgan Stanley londoni elemzői.

Már megint mit csináltak az oroszok?

Moszkva csütörtökön közölte: az ellene bevezetett nyugati szankciókra válaszul egy éven át nem engedi be a területére az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Ausztráliából, Kanadából és Norvégiából származó marhahúst, sertéshúst, gyümölcs- és zöldségtermékeket, baromfit, halat, sajtot, tejet és tejtermékeket. Az embargó több százmillió euró kárt okozhat az európai uniós termelőknek, akik emiatt máris az Európai Unióhoz fordultak, kompenzációt kérve. Részletek >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bokros Lajos: Magyarországon államcsőd nem fenyeget – de a növekedés sem, az infláció viszont igen
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. április 19. 17:28
Ezt fontosnak tartotta kijelenteni a volt pénzügyminiszter, közgazdász, egyetemi tanár azon a panelbeszélgetésen, amelyet lapunk annak alkalmából szervezett, hogy idén is átadtuk a hazai alapkezelői szakma legjobb szakembereinek a Privátbankár.hu Klasszis 2025 díjakat. Bokros Lajos a másik két, egyaránt volt jegybankelnök beszélgetőtársával, Bod Péter Ákossal és Simor Andrással a Donald Trump amerikai elnök által kirobbantott vámháború apropóján azt vitatta meg, hogy merre tart a globális gazdaság és a tőkepiacok.
Makro / Külgazdaság Németországban pezsgőt bontanak Trump húzásai miatt?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 13:43
Nagyon olcsón vehet fel hitelt az állam, és ez jó lesz a cégeknek és a lakosságnak is?
Makro / Külgazdaság Telefonon próbáltak Trump lelkére beszélni
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 12:26
A brit miniszterelnök reménykedik egy jó megállapodásban, de a szabadkereskedelem melletti elkötelezettségét is hangoztatta a Trumppal folytatott telefonbeszélgetés során.
Makro / Külgazdaság Kapott egy komoly vállveregetést Görögország, az indoklás is érdekes
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:51
Felminősítést kaptak húsvétra a görögök, a következő időszakra is államháztartási többletre számítanak.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor azt ígéri, hat hónap múlva lesz eredmény: „Az, hogy közben mi történik, az nem érdekes”
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 10:16
Fél év múlvára lehet érzékelhető a tárgyalások eredménye a miniszterelnök szerint.
Makro / Külgazdaság Hiába a barátság, marad a kettős adóztatás az Egyesült Államokkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 09:26
„Nem aktuális a kérdés” az amerikaiak szerint, pedig a héten fontos gesztust kapott a magyar kormány.
Makro / Külgazdaság Kerekítési hiba Németországban a BYD
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:31
Különlegesnek érezheti magát, aki a német utakon valódi kínai autót lát.
Makro / Külgazdaság Újabb nemzetközi szervezetet aggaszt a vámháború
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 08:07
Rossz megközelítés, és sem a kiszámítás, sem a végrehajtás módja nem megfelelő, mondja a vámokról az ENSZ Iparfejlesztési Szervezete.
Makro / Külgazdaság Matolcsy György alelnöke is távozik, de már meg is van az utódja
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 15:23
A hatéves mandátuma végével búcsúzó Patai Mihály megüresedett helyére Kurali Zoltán került.
Makro / Külgazdaság Kormányinfó: Nagy Márton fontos bejelentést tett – jó hír jöhet május végén?
Privátbankár.hu | 2025. április 17. 17:51
Lezajlott a húsvét előtti Kormányinfó, jöhet újabb árrésstop is. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG