Egy évig készültek rá, bár minket annyira nem érint
A MAVIR több mint egy éves előkészítő munkával készült fel a március 20-i napfogyatkozás hatásainak kezelésére.
A hazai villamosenergia-szolgáltatást minden valószínűség szerint ezúttal sem veszélyezteti közvetlenül ez a ritkán előforduló természeti jelenség. Jelentősebb beavatkozásra a nagyszámú napelem-telepekkel rendelkező országok esetében lehet szükség.
Minket tehát (sajnos) kevésbé érint, de azért ha kell, besegítünk Európának. Péntek délelőtt Európa rendszerirányítói, így a MAVIR is megerősített szakembergárdával készül a jelenségre. Kora reggeltől a jelenség végéig folyamatos telefonkapcsolat segítségével is elősegítik a kontinens zavartalan és biztonságos energiaellátásának biztosítását.
15 paksnyi áramtermelés esik ki
Bár a sötétedés mértéke jócskán elmarad az 1999-es teljes napfogyatkozásétól, most mégis komolyabb fejtörést okozott a szakemberek számára a várható hatás kezelése: míg a múlt évezred utolsó éveiben még fél százalékot sem tett ki a napelemek által termelt villamos energia részesedése Európában, mára ez a szám a 10,5 százalékot is meghaladja.
Beavatkozásra azokban az országokban lehet szükség, ahol magasabb arányban vesz részt a napelemek által termelt energia az ellátásban. A leginkább érintett lehet Németország, Franciaország, Olaszország, Spanyolország.
Európában mintegy 90 gigawattnyi fotovoltaikus, azaz napelemes villamosenergia-termelő kapacitás áll rendelkezésre, ennek a harmada – mintegy 15 Paksi Atomerőműnyi termelés - eshet ki a napfogyatkozás idején.
Nem csak az időlegesen kieső kapacitás, hanem a sötétedés és világosodás sebessége miatt is oda kell figyelniük a szakembereknek: különösen a nap előtűnésére koncentrálnak majd, hiszen ekkor már majdnem dél lesz, tehát nagyobb lesz a különbség az előtűnés előtti és utáni világosság között, mint a reggeli órákban, a nap részleges eltűnésekor.
Mi látnak mindebből a magyarok?
Magyarországról nézve a Hold 60 százalékban takarja majd ki a Napot péntek délelőtt, azaz nem lesz teljes sötétség. Megfelelő szűrő nélkül veszélyes közvetlenül a Napba nézni, mert súlyos látáskárosodáshoz vezethet - mindenképp használjunk egy erre a célra kifejlesztett szűrőt vagy szemüveget.
Mikor nézzünk az ég felé?
Az időkép.hu összeállítása szerint Budapestről nézve a fogyatkozás helyi idő szerint 9:39:24-kor kezdődik. A fogyatkozás maximuma 10:48:25 -kor 58,4%-os takartsággal fog tetőzni, 40° magasan a horizont felett. A fogyatkozás vége a fővárosból nézve majdnem szinte délben, 11:59:39-kor fejeződik be. Ezektől az értékektől csak néhány perc eltérés lesz tapasztalható az ország más területein, és a fogyatkozás mértékében is csak minimálisak az eltérések (a nyugati határszélen valamivel nagyobb mértékű lesz a fogyatkozás, délkelet felé haladva pedig kisebb).